Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Na divadelní přehlídce uspěli i domácí

Svaz českých divadelních ochotníků (SČDO) ve spolupráci s MKZ Horšovský Týn  uspořádal právě o uplynulém víkendu 12. 2. 2011 v Horšovském Týně Západočeskou oblastní přehlídku monologů a dialogů.

„Letos se koná již po jedenácté,“ připomněl vedoucí horšovskotýnského divadelního souboru Václav Kuneš. V dopolední části se představili nejmladší adepti herectví v dětské soutěži Kandrdásek.

Vítězství a postup na březnovou národní přehlídku v Brandýse nad Labem si v kategorii 11 – 13 let odnesla Anna Kocmánková ze ZUŠ Domažlice za monolog Jany ze hry Sestra. Do Brandýsa se vydá i stříbrná Petra Neubauerová ze ZUŠ Holýšov, která ztvárnila postavu dívky ze hry Africké pohádky.

Mezi staršími účinkujícími v kategorii 16 – 18 let zvítězila Tereza Paidarová ze ZUŠ Domažlice s monologem z vlastní autorské dílny. Druhým místem si postup na národní přehlídku zajistila Martina Bečvářová z Divadelního spolku Klášterec n /O. Předvedla postavu Cécilie ze hry Nebezpečné známosti.

V soutěži Pohárek SČDO v mužské kategorii zvítězil monolog ze hry Rozhovory v podání Vladimira Benderskiho z karlovarského divadla Dagmar. Mezi ženami porotu nejvíc zaujala Kristýna Mothejzíková z domácího ochotnického souboru při MKZ Horšovský Týn ztvárněním postavy Helenky ze hry Hrdý Budžes. Horšovskotýnský divadelní ochotnický soubor získal první místo i v kategorii dialogů díky Haně Žákové a Janu Večeřovi. Zahráli dialog Valmonta a Markýzy ze hry Nebezpečné vztahy.

„Všichni postoupili na národní přehlídku Pohárku SČDO ve Velké Bystřici u Olomouce, která se bude konat v dubnu,“ doplnila ředitelka pořádající MKZ Leona Císlerová. Porota doporučila na postup do Velké Bystřice i stříbrnou v kategorii monologů Soňu Kratochvílovou ze souboru AMCETH za ztvárnění postavy Jitky ze hry Markýza.

Sobotní herecký maraton vyvrcholil dvěmi představeními divadla jednoho herce v podání Vladimira Benderskiho a Marie Robové. Oba byli oceněni diplomem a postupem na krajské kolo přehlídky divadla jednoho herce.