OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Klatovy – Stálá divadelní scéna v Klatovech oslaví v příštím roce padesát let od svého založení.  Připravuje se bohatý program vystoupení profesionálních, ale i amatérských divadel.
„Půl století není zrovna málo, a proto se vedení SDS společně s ochotnickým divadelním spolkem Za Oponou, který při divadle působí, rozhodlo připravit na září 2013 malé oslavy, které obohatí unikátní představení,“ říká člen souboru Tomáš Javorský.
„Rádi bychom předvedli klatovské veřejnosti něco netradičního. Sehrajeme představení na téma opery Bedřicha Smetany Hubička. Hubička totiž bylo první představení, které se na prknech SDS v Klatovech uvádělo,“ prozrazuje Javorský.
Do projektu se klatovským  ochotníkům podařilo zapojit nejen většinu klatovských uměleckých spolků, tanečních, pěveckých a hudebních souborů, ale též profesionály z pražských scén.
„Na všem se teprve pracuje a vedou se potřebná jednání. Dáváme dohromady scénář, ale i rozpočet. Věříme, že všechno bude do konce letošního roku připraveno. Pak se totiž přehoupne Nový rok a uteče to všechno jako voda. Nastane zkoušení, výroba scény, šití kostýmů. To je vždycky to nejdůležitější,“ popisuje přípravy Javorský, který si vše vzal na svá mladá bedra.
„Moc tomuto projektu fandím a věřím, že se podaří všechno dotáhnout do zdárného konce.  S nápadem uspořádat něco takového jsem za ochotníky přišla už před rokem,  a tak věřím, že všechno klapne,“ řekla Deníku ředitelka SDS Klatovy Zdeňka Koubová.
„Za těch padesát let prošly naším divadlem stovky herců a hereček, souborů a velkých divadel i hudebních těles,  a tak si chceme tu padesátku opravdu užít. Stálá divadelní scéna byla v Klatovech zřízena v srpnu 1963 a fungovat začala od září. A právě na září chystáme hlavní program oslav. Vedle představení ochotníků uvítáme i profesionální umělce. Na programu divadla pro příští rok ale ještě pracuji, a protože nic není potvrzeno, nechám si zatím tyto programové informace jako překvapení na začátek příštího roku,“ dodala ředitelka.
Zdeňka Koubová i Tomáš Javorský věří, že diváky připravované představení Smetanovy Hubičky potěší.

V seriálu Vyprávěj jsem si zahrál trafikanta

Ochotník Jiří Matějka (vlevo) v seriálu Vyprávěj

Ochotník Jiří Matějka (vlevo) v seriálu Vyprávěj Autor: Tomáš Pánek

25.10.2012

  Klatovy – Klatovský divadelník Jiří Matějka ze spolku Za Oponou Klatovy získává stále častěji herecké zkušenosti vedle divadla i u filmu. Před několika dny si zahrál například v jednom z dalších dílů retro seriálu Vyprávěj. A o tom jsme si s ním povídali.

 

Jak se člověk k takovému natáčení vlastně dostane?
Přes různé konkurzy, castingové agentury a podobně. Já se ale do seriálu Vyprávěj dostal přes soutěž, která byla v TV Magazínu,  součásti pátečního Deníku. Tam byla soutěž „Získejte roli v seriálu". Na soutěž mě upozornila kamarádka a kolegyně z divadla. Poslal jsem svoji fotografii

Autor:

Ludvík Pouza

Zdroj: KLATOVSKˇY DENÍK

Přijměte pozvání na klasický podzimní festival v romantickém podzimním Manětíně - Manětínský divadelní podzim  - navazuje na předchozích 18. ročníků Manětínské opony ...
 
Termín: 
  • 16.11.-18.11. 2012

Program

Pátek:

  • 20.20 - 22.20 Nikdo není dokonalý aneb polib tetičku -  DS MLASK Manětín

Sobota:

  • 9.30 – 10.40 Kašpárek a Kopřivka - DS Osaďáček Horní Bříza
  • 12.00 - 13.50 Vstup do srdce zakázán - DS Lípa Hodovíz 
  • 16.00 - 18.00 Monsieur Amédée - DS Osada Horní Bříza
  • 20.30 – 22.30 Něžné dámy -  DS Štace Kaznějov 

       Neděle:

  • 9.30 - 10.15 Bětuška a Kleofášek - DS Kros Krašovice (děti) 
  • 12.00 - 13.50 Vražda v salonním coupé - DS Trus Trnová
Filmový režisér Hynek Bočan přijel 5. listopadu na besedu s ochotníky a veřejností do Příchovic, kde diskutoval o své práci a filmové tvorbě.
Divadelní soubor SDH Černíkov ČERNOCH má v letošním roce v repertoáru hru Přes přísný zákaz dotýkat se sněhu, což je už pátá hra nastudovaná ochotníky z Černíkova. Derniéra hry je připravena na 25. 11 ve Kdyni
Po obměně souboru chystá Farní divadelní spolek Plánice nastudovat divadelní klasiku Čert a Káča. Premiéra bude na začátku roku 2013. Režisérem představení bude Jindřich Gregora.
Divadelní spolek Rynek Újezd chystá nastudování pověstí z Klatovska, které uvedou 25. května v Nebílovech a 22. června v Klatovech Na Hůrce
Divadelní spolek Za Oponou Klatovy připravuje po úspěšné komedii Nerušit prosím další, tentokrát anglickou komedii Blbec k večeři.

Divadlo bez zákulisí Sokolov uvádí divadelní drama

„AUT“

napsal Josef Beran

 

„Největší dramata ve vesmíru se odehrávají v duších autistů“

 

Ve sportovní terminologii je autem situace, kdy míč opustí vymezený hrací prostor. Hra je rozhodčím přerušena a některý z hráčů jí znovu rozehraje. Může se stát, že i v životě se na nějakou dobu člověk dostane do autu. Stačí přijít o práci, o někoho blízkého, onemocnět. Život kolem nás ovšem žádný rozhodčí nepřeruší, nikdo na nás nepočká, a nepozve zpátky do hry. Potom nezbývá, než se s údělem poprat.

Divadelní drama „Aut“ je příběhem rodiny, která je díky nemoci jednoho z jejích členů vystavena do téměř fatálního společenského autu. Klára je dospělá autistka, která žije se svými rodiči, uzavřena do svého světa věčných rituálů. Všichni kolem ní se jí snaží přizpůsobit a vytvořit kolem ní prostředí, v němž by byla klidná a spokojená. Po letech si však začnou uvědomovat, jak nemoc dcery ovlivnila jejich životy, vzájemné vztahy a soužití v celé rodině. Rodiče se ze všech sil pokoušejí začít normálně žít, znovu rozehrát hru zvanou život. Za svou snahu jsou všichni odměněni nečekaným zázrakem.

Tento příběh je věnován všem, kteří – ač vystaveni do autu – našli sílu a důvod proč se vrátit do hry.

 

Autismus: chorobná zaměřenost k vlastní osobě spojená s poruchou kontaktu s vnějším světem.

 

Hrají:

 

Matka -           Dana Horáková

Otec -              Josef Beran

Klára -             Lucie Kühnlová

Tereza -           Pavlína Šponiarová

Radek -           Tomáš Tutter

Babička -         Jindřiška Vacková

Dědeček -       František Faust

 

Režie-              Josef Beran

 

Premiéra je připravena na 3. 12. 2012 v 19:00 v divadle MDK Sokolov

Zahajovací představení divadelní sezóny 2012/2013 můžou diváci divadelního spolku Osada shlédnout v kaznějovském divadélku Šutr.

Osada si tam pro ně připravila hru Monsieur Amédée
20. 10. od 20.00

Děj hry nás zavede do Paříže, kde budeme sledovat osud diplomovaného profesora francouzštiny, který žije sám ve své vilce na předměstí, která by potřebovala... no minimálně vymalovat. Žije velmi nudným a stereotypním
životem až do jednoho večera, kdy ho zastaví červená na semaforu. Ten okamžik mu doslova obrátí život naruby a do života mu vstoupí zástup prostitutek, pasáků a gangsterů z pařížské galérky se svými pochybnými
kšef
tíky, zbraněmi, karbanem, drogami a i zločinem největšího kalibru - vraždami. Amédée přestává mít kontrolu nad vilou, nad sebou a vlastně nad celým svým životem a vypadá to, že ho před zkázou nezachrání vůbec nic, ani
jeho bratranec, vesnický farář Joseph.

Režie: Pavel Palán

Obsazení:

Amédeé: Michal Nágr
Katia: Eva Zajícová st.
Dédé: Kamil Voráček
Kiki: Eva Zajícová ml.
Joseph: Pavel Mainzer
Blanchette: Renata Michálková
Polo: Luboš Čábal
Bamumbollo: Petr Koza

Nápověda:
Petra Šimicová

Inspice:
Monika Jirková

Světla, zvuky:
Tomáš Jeřábek, Luboš Čábal, Václav Jícha, Petr Koza

Hudba:
Hudební skupina KIX pod vedením Luboše Marka
v obsazení:
Luboš Marek- akordeon, skladatel
Michal Velíšek- klarinet
Christopher (Chris) Darlington- kontrabas

Více na www.divadloosada.cz
1  
2  
3  
..  
10  
20  
..  
26  
 
Děkujeme za vaší návštěvu