OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

40. Krakonošův divadelní podzim 2009

Národní přehlídka venkovských divadelních souborů sídlících v místech nemajících více jak 5.000 obyvatel se uskutečnila ve Vysokém nad Jizerou ve dnech 9. – 17.října 2009. Ale spíše se přehlídka letos mohla jmenovat Krakonošova divadelní zima a nebo Zimní festival humoru. Z osmi inscenací se v přehlídce objevilo sedm komedií různého druhu, ale každá z nich měla svoji nespornou kvalitu a nepatřila k řadě podbízivých her často frekventovaných na českém jevišti. A jako protipól k nim ve šťastném kontrastu bohatě strukturovaná básnická skladba Romance pro křídlovku převedená do divadelního scénáře.
    Takto zahájil předseda odborné poroty profesor František Laurin svoje závěrečné hodnocení národní přehlídky.
    Na jeviště divadla Krakonoš beze sporu patřil Limonádový Joe vysockého souboru. Radostná hravost, herecké nasazení, hudebnost a skvělé zvládnutí bohatého komparsu připravily divákům hned v úvodu přehlídky příjemný večer.
    Boleradický soubor Bratří Mrštíků přivezl operetu Johana Strause Cikánský baron, muzikálně skvěle uváděnou cimbálovou muzikou Primáš. Inscenátoři si ublížili použitím zvukové techniky a nespoléhali se na živý zpěv.
    Členové souboru Doveda ze Sloupnice disponuje několika skvělými devizami – dlouhou prací režisérky se souborem, výraznými hereckými typy a až překvapivou hudebností. Italský muzikál Aleluja, dobří lidé přinesl zajímavé téma manipulace s lidmi. Plasticita hlavních představitelů připravila skutečný divadelní zážitek.
    Ořechovští mají svoji tradiční poetiku. Jejich Babička v trenkách Vlastimila Pešky je jistou směsicí frašky a kabaretu, fungující jako stroj. Obecenstvo se baví spíše strojovou mechanickou souhrou, do které se nevešel člověk se svým bohatým lidským jednáním.
    Chvaletické divadlo JEN TAK realizoval adaptaci Havlíčkovi novely Muž sedmi sester, jako černou erotickou komedii s groteskními rysy.
    Rádobydivadlo Klapý připravilo dramatizaci Hrubínovy bohatě strukturované lyricko epické básně Romance pro křídlovku. Odvaha souboru realizovat tento složitý básnický text, ale také citlivost a jistá zjitřenost našly nesporně emocionální ohlas v hledišti.
    Nájemníci pana Swana v inscenaci Terezínského souboru TMA našli režisérku a soubor, který nejen dobře ví, co zvolený žánr potřebuje, ale umí ho jeviště realizovat.
    Soubor z Horšovského Týna se nesetkal s žánrem frašky poprvé. Tentokrát měl smůlu i v tom, že v průběhu přehlídky diváci viděli bezprostředně za sebou celou řadu komedií a tak měli možnost srovnávat. Manželství na druhou k naší lítosti nepatřilo z různých důvodů k těm podařeným. Patrně se stalo, co se někdy stává, nikdo neví ani přesně proč, že místo komponovaného celku vznikla jakási mozaika postav a  tříšť situací.
    Do programu národní přehlídky byly zařazeny i hostující inscenace a na besedu přijel herec Martin Písařík, jinak doktor Všetečka z televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě.
    Na závěr bylo uděleno 12 čestných uznání a 17 cen za herecké i jiné výkony. Odborná porota doporučila na 80.Jiráskův Hronov 2010 inscenaci Sloupnického souboru Aleluja, dobří lidé.
    Jubilejní 40.národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim přenesla celou řadu zajímavých inscenací a divadelních setkání, které dávaly dostatek inspirace a otázek k přemýšlení o divadle a jeho smyslu v nejširších souvislostech. ¨

Z projevu  předsedy odborné poroty profesora Františka Laurina zpracoval Vlastimil Ondráček
Žádné komentáře
 
Děkujeme za vaší návštěvu