OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

79. Jiráskův Hronov – setkání divadelníků nejen z České republiky.

Setkání účastníků z Hronovem bylo letos překvapující z několika důvodů. První setkání se zvláštními pocity nám všem připravilo město z až drastickou změnou vzhledu náměstí. Tatam je zeleň a stromy a ocitáme se na kamenném prostotu v horkém létě letošní přehlídky pěkně rozpáleném. Ani kousek stínu. Zmizelo nám naše rychlé a levné stravovací zařízení Modrá hvězda. Příjemně překvapila Řeznická bašta krčící se v rohu náměstí, ale s dobrou nabídkou jídla. A tak mohu pokračovat, ale raději přímo k hlavní otázce této nejstarší a největší divadelní události v Evropě.  Na třicet inscenací divadelních ochotníků v průběhu osmi festivalových dnů bohatě naplnilo program čtyři divadelní prostory -  Jiráskovo divadlo, sál Josefa Čapka, provizorní jeviště základní školy a opět objevená sokolovna.
    Západočeská oblast měla v letošním roce početně velmi malé zastoupení.
Studio Divadla Dagmar  a pedagogické školy Karlovy Vary v sokolovně uvedlo svoji vítěznou inscenaci z Wolkerova Prostějova Já, Holden autorů J.D.Salingera, L. a R. Pelarovi Kdo chytá v žitě v režii Hany Frankové.  Režisérka rozdělila postavu Holdena mezi čtyři velmi talentované herce. Petr Christov vznesl jednu velmi milou poznámku: ačkoliv děti a psi na jeviště nepatří, jak  říká jedno zlidovělé pořekadlo, dovolím si prohlásit, že zjevení  malé Phoebe v závěru byl nejsilnější zážitek a moment celé velmi zdařilé inscenace.
    Ředitelka ZUŠ v Ostrově Irena Konývková přivezla do Hronova své žáky ze souboru HOP-HOP a zpracovala pro ně text Jacqueline Wilsonové Dvojčata v průšvihu o uvedla jej pod názvem Ruby a Garnet? Inscenace byla doporučena z národní přehlídky Dětská scéna Trutnov. Eliška Rojíková a Věra Tomanová předvedli velmi solidní etudu na téma Těžký život dvojčat. Ale to bylo vše.
    Plzeňskou oblast zastupovaly členky souboru NoTa ZUŠ B.Smetany Plzeň  v režii Lenky Jíšové s tanečním představením Leila v zemi kolotočů. Výraz a osobní prožitek obou interpretek je natolik silný, že jakékoliv myšlenky o obsahu se stávají nepodstatnými. Nádherná čistota tance doslova diváka vkliňuje do sedadla a dává prostor divácké fantazii.
Tolik Zuzana Smugalová ve zpravodaji JH. Inscenace bylo doporučena z Celostátní přehlídky scénického tance v Jablonci nad Nisou.
    Jako činoherce mne mrzelo, že letošní ročník JH nebyl zastoupen žádným činoherním představení ze západních Čech. . Karlovarská inscenace Nejbláznivější den Petera Turriniho se zasekla na národní přehlídce Divadelní Děčín.
    Přesto jsem z  Hronova odjížděl spokojen, protože se tam objevila řada velmi dobrých inscenací, které povznesly JH na velmi vysokou uměleckou úroveň.
    Zahraniční inscenace byly dovezeny ze Slovenska, Belgie a Ruska. Zvláště uchvátilo mládí z Omska se svoji pohybovou inscenací Kouzelná jablka. Divadlo Commedia z Popradu uvedlo inscenaci Kapustnica. Herecký koncert tří interpretů. U nás uváděná pod názvem Zelnačka.
                Poznamenal Vlastimil Ondráček  - 10.8.2009
Žádné komentáře
 
Děkujeme za vaší návštěvu