OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Alfa hraje Perníkovou chaloupku

Plzeň - Vůbec poprvé ve svých dějinách uvede Divadlo Alfa v Plzni pohádku Perníková chaloupka. Za téměř půlstoletí se v Alfě objevily mnohokrát klasické pohádky, ale na jednu z nejznámějších dojde až nyní.

Loutky Jeníčka a Mařenky z Perníkové chaloupky, kterou zbrusu nově nastudovalo plzeňské Divadlo Alfa

Dopolední premiéry proběhly v pondělí, slavnostní večerní premiéru soubor odehraje tento pátek.

Inscenace bude českou premiérou, neboť pro Divadlo Alfa napsal mladý liberecký autor Vítek Peřina novou verzi této pohádky. Inscenační tým tak získal možnost ztvárnit Perníkovou chaloupku podle vlastních představ. Samozřejmě přitom myslel na nejmenší diváky, kterým bude představení určeno. Vzniklo totiž především pro děti z mateřských škol a z prvních až třetích tříd základních škol.

Dramaturg Alfy Pavel Vašíček charakterizuje záměry i výsledek inscenátorů slovy: „Jde o klasickou verzi, ale bez zbytečných archaismů, právě tak jako bez anachronismů a parodických prvků. To vše s vědomím tvůrců, že diváky této inscenace budou děti narozené v 21. století.”

Perníkovou chaloupku nastudoval v Divadle Alfa režisér Tomáš Dvořák ve spolupráci s výtvarníkem Ivanem Nesvedou a s hudbou Michala Vaniše. Hrát budou Milan Hajn, Martina Hartmannová, Petr Borovský, Marie Mrázková a Blanka Josephová-Luňáková, postavy pecařů obsadila režie Bohuslavem Holým a Filipem Bosákem.

„Pohádka bude hrána iluzivně  marionetami  tak, jak si ji pamatuje starý pecař, který ji začne vyprávět mladému pecaři. A navíc oba pecaři  jsou  zároveň  zapálenými venkovskými muzikanty, a tak si děti během představení zopakují i pár nejznámějších lidových písniček,” upřesnila Daniela Vítová za Divadlo Alfa.

Petr Dvořák, Plzeňský deník
 
Děkujeme za vaší návštěvu