OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Bývalí kdyňští ochotníčtí herci zavzpomínali

Kdyně - Projít celou stopadesátiletou historií kdyňských ochotnických divadel může každý, kdo navštíví Muzeum příhraničí ve Kdyni.

Výstava jež mapuje dlouholetou činnost kdyňských ochotnicků byla zahájena slavností vernisáží, které se účastnili i bývalí ochotníci. Mezi nimi nechyběla ani nejstarší kdyňská ochotnice osmdesátiletá Miroslava Polanská, jejíž manžel Karel Polanský patřil k významným režisérům kdyňských ochotníků.

„Ochotnické divadlo jsem hrála od svých osmnácti let a toto nadšení mi vydrželo téměř padesát let. Byly to roky na něž velmi ráda vzpomínám,” říká Polanská.

Ačkoliv za ta léta ztvárnila stovky rolí, stále si pamatuje na první hru Chodská nevěsta, ve které hrála.

„Ochotnickým divadlem jsme s manželem žili. Mívali jsme dvě až tři premiéry do roka. Hráli jsme i operetky a zpěvohry. Je jen škoda, že se dnes nenajde nikdo, kdo by byl ochoten věnovat čas a být tak zapálený, aby obrovskou tradici ochotníků, jaká ve Kdyni byla, dokázal znovu probudit,” dodává Polanská.

Expozici připravili Karel Fiala a Rudolf Šlajer, kteří jsou též hlavními aktéry velmi oblíbených setkání kdyňských pamětníků. „Fotografie a informace, které přibližuje, jakou tradici ve Kdyni ochotníci měli, je patrná na šestnácti panelech, na něž jsme všechny materiály získané od pamětníků a bývalých ochotníků umístili chronologicky. Nechybí zde ani poznatky z místních kronik,” říká Karel Fiala s tím, že je stálo spoustu práce dát podobnou výstavu dohromady.

„Fotografie jsme sbírali rok. Byla to mravenčí práce, ale jsme rádi, že máme všechny materiály pěkně pohromadě,” pokračuje Fiala.

Ochotnické divadlo fungovalo ve Kdyni od roku 1854 až do roku 1990, kdy bohužel zaniklo.

„Éra ochotníků v těchto letech skončila nejen proto, že se změnila společenská doba, ale i lidé, kteří se divadlu věnovali, zestárli a nejdůležitější režiséři, jako byl Karel Polanský, Bohumil Weber a Svatopluk Konop zemřeli. Zbývající členové už nedokázali v činnosti pokračovat,” dodává Fiala.

Nejhranější hrou kdyňských ochotníků byli Naši furianti a tato hra také ukončila činnost spolků.

„Možná, že výstava někoho inspiruje a nabudí k tomu, aby bylo ochotnické divadlo ve Kdyni znovu obnoveno. Máme zde k tomu ideální podmínky a pro naše město by to byl určitě zajímavý kulturní přínos,” prohlásil starosta Kdyně Jan Löffelmann, který se ujal zahájení výstavy.

Domažlický deník - Týdeník Domažlicko: Středa, 16. Listopad 2011, Strana 3


 
Děkujeme za vaší návštěvu