OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Dešenické ochotníky hraní baví

Dešenice – Dešenice se mohou pochlubit svým ochotnickým souborem, který byl obnoven v roce 2006.

Dešeničtí ochotníci ve hře Jak začala a skončila Trojská válka.

Od té doby těší dešeničtí ochotníci milovníky divadla nejen na domácí scéně, ale i v okolí. Jejich představení patří u diváků mezi oblíbená, a tak i návštěvnost jejich vystoupení bývá vysoká.

„Na jaře roku 2006 jsme se začali scházet v tělocvičně místní školy s tím, že zkusíme nacvičit hru a předvést ji divákům. Volba tenkrát padla na text Vlastimila Pešky Rychlé šípy na motivy komiksových příběhů Jaroslava Foglara. Přes spíše pomalý rozjezd, k premiéře došlo až za rok, a to 31. května 2007, jsme nakonec sehráli čtyři představení, z toho dvě v kulturním domě v Dešenicích a po jednom v sále hostinců ve Skelné Huti a Chmelné,“ vzpomíná na začátky vedoucí souboru Yvona Suchanová.

Členové divadelního klubu AMOK Dešenice nastudují každý rok jednu hru. Na svém kontě tak mají již hry Rychlé šípy, Limonádový Joe, Dívčí válka, Doba kamenná a letos hru Jak začala a skončila Trojská válka aneb Konec kuřích ok na Olympu.

Dešeničtí ochotníci kromě svých her těší příznivce každoročně i živým betlémem s živou hudbou a zpěvy, který uvádějí vždy před branou historické tvrze v Dešenicích.


„Dokonce se nám podařilo získat do našich řad pro tento počin i člena hudebního souboru divadla Karlín v Praze pana Koudelku, který nás doprovází hrou na trubku,“ dodává vedoucí souboru.

Amatérský ochotnický klub Dešenice se schází v době hraní jednou týdně v základní škole. Tam se herci a herečky připravují na své role a zkouší. Když je třeba, mají k dispozici i jeviště kulturního domu.

„Jsme ochotníci, a tak si vše děláme sami. Myslím tím od kulis přes kostýmy až po výlep plakátů. Každý umí něco, a tak se doplňujeme. Zatím to funguje. Spolek má v současnosti zhruba dvanáct členů včetně techniky a nápovědy,“ říká ochotnice.

Dešeničtí ochotníci pravidelně zahajují sezonu v lesním divadle v Nýrsku.

Dešeničtí ochotníci nehrají jen v Dešenicích a Nýrsku. Se svým uměním vyjíždějí i do okolních měst a obcí. Jejich výkony budou moci obdivovat příznivci divadla také v Klatovech.

Dešenice sice nemají bohatou divadelní tradici, přesto se zde divadlo v minulosti také hrávalo. Z kroniky víme, že již v roce 1947 se tam poprvé objevuje plán na zakoupení loutkového divadla pro mateřskou školu. Vzpomenout musíme i ochotnickou činnosti hasičů. Vedle požárních úkolů plnili i program vzdělávací, a tak nejenže vybudovali vlastní jeviště pro ochotnická představení, ale snažili se zakoupit pro své jeviště náročnější kulisy a výpravu, což se jim částečně podařilo. Mezi hry, které hasiči v minulosti v Dešenicích sehráli, patřila tato díla: Vojnarka, Paličova dcera, Roklin, Myslivna, Národ pod křížem. Z lehčích žánrů pak Ferda šéfem, Výměnek, Prach a broky, Deset černoušků. V roce 1954 byla v Dešenicích ustanovena Osvětová beseda. Prvním správcem byl ředitel školy K. Votruba. Pomocníkem v kulturní práci mu byl Výbor žen, věnující se v Dešenicích aktivně loutkovému divadlu

 
Děkujeme za vaší návštěvu