OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Divák si musí při představení hlavně odpočinout

Domažlice – Dnes se s naším putováním po ochotnických divadlech vrátíme do Domažlic, kde se seznámíme s úplným ochotnickým miminkem.


Domažličtí ochotníci pod vedením Milana Nebehaje.

 Soubor, který funguje teprve jedenáct měsíců a do podvědomí diváků se dostal pouze jednou hrou, nemá vlastně ani název. Jsou to jednoduše Ochotníci z Domažlic pod vedením Milana Nebehaje.
Nejbližším žánrem tomuto souboru jsou komedie, a jak říká sám režisér, je to také kvůli divákům, protože dnešní uspěchaný člověk by si měl přijít do divadla odpočinout, pousmát se a ne se trápit tragédiemi.
Právě toho se drželi i při výběru úplně první hry, kterou společně nastudovali, a jejíž premiéru mohli diváci vidět vloni 13. listopadu v domažlickém MKS.
„Hra Generální zkouška – Únos v Domažlicích je naší první hrou. Napsal ji Aldo Nikolaj a my jsme si ji trošku přizpůsobili dnešní době a našemu městu,“ říká Nebehaj.

„Kromě Domažlic jsme hráli v Chodově, Milavčích a Koutě na Šumavě. V nejbližší době nás čeká Koloveč a plzeňské divadlo Dialog. Dá-li bůh, zahrajeme si v pátek před Chodskými slavnostmi v zahradě pod Chodským hradem,“ popisuje Nebehaj.
Sedmičlený soubor ochotnických nadšenců, ve kterém působí Leona Schleissová, Martin Plzák, Filip Rojt, Ondřej Pergl, Jana Tulačková, Barbora Zíková a Milan Nebehaj je samostatný a tím pádem nemá žádné výhody jako soubory které působí například pod obcí nebo kulturním střediskem. Musí proto zapojit fantazii a šikovné ruce, aby představení mohli zrealizovat.
„Kulisy jsem vymyslel a vyrobil sám, obrazy namaloval Marek Beck, líčíme se sami a občasnou nápovědou je nám Jirka Horský,“ říká Nebehaj.
V září se soubor plánuje zúčastnit přehlídky ochotnických divadel Jiráskův Hronov a jak prozradili, už dnes vědí, čím ohromí své příznivce příště. Nebrání se ani přílivu nových herců.
„Rádi přibereme kohokoliv, kdo umí alespoň trochu zpívat. Do budoucna bychom totiž chtěli zkusit pohádkový muzikál,“ prozradil vedoucí souboru.
Jako pro všechny jiné soubory je i pro tuto patru ochotníků největší odměnou potlesk a spokojený úsměv diváka. Soubor má však i svůj velký sen.
„Až budeme hrát v Domažlicích pod Chodským hradem, chtěli bychom najít sponzory na profesionální nazvučení,“ dodává Nebehaj.


Helena Bauerová, Domažlický deník
www.domazlicky.denik.cz

 
Děkujeme za vaší návštěvu