OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Do Sušice na divadlo

 Poslední víkend v červenci již tradičně ožije sušický ostrov Santos divadlem. Již popáté zde mají diváci možnost navštívit divadelní festival, který zde pořádá plzeňský Divadelní spolek Jezírko ve spolupráci s Městským kulturním střediskem. Letos diváky čeká jedna francouzská tragikomedie, jedna bláznivá crazy komedie z mysliveckého prostředí a hned dvě sobotní pohádky pro děti.  V pátek večer od osmi hodin zahájí slavnosti Divadlo JakoHost z Plzně se svou hrou Jeana Della a Géralda Sibleyrase Takový malý žertík. Podtitul této hry říká toto: Domníváte se, že jste ideální pár? Znáte se dlouho? Milujete se pravidelně? Tak o svém vztahu raději nežertujte!

A o čem hra vlastně je? Matka uspořádá rodinný piknik na rozloučenou se starým rodinným domem, který se prodává. Bydlí v něm jen neúspěšný Brunův bratranec Patrik. Ten je známý tím, že šíří drby, parazituje na lidech a není proti němu obrany. Také je příčinou všeho neštěstí: Bruno a Klára jsou spokojený pár, a přestože nejsou oddáni, pokládají se téměř za manžele. Patrik se však o jejich soužití vyjádří slovy, která Kláru popudí, a tak mu Klára "žertem" odvětí, že se s Brunem rozcházejí. Tak se zrodí "malá hra", které se Bruno sice brání, ale která nakonec všem přeroste přes hlavu.

Divadelní hra Takový malý žertík (Un petit jeu sans conséquence) se v zemi svého vzniku setkala s velmi pozitivními ohlasy. Získala mnoho cen, například titul nejlepší francouzské hry roku 2003. O rok později podle ní natočil francouzský režisér Bernard Rapp stejnojmenný film.

Francouzský herec, filmový scénárista a divadelní autor Jean Dell často spolupracuje s Géraldem Sibleyrasem, se kterým se seznámil ve francouzské rozhlasové stanici France Inter. Spolu napsali v Čechách dnes často inscenovanou komedii Ať žije Bouchon!, která si utahuje ze získávání dotací od Evropské Unie.

 

Divadlo JakoHost bylo založeno v roce 2008 v Plzni. Vedoucím divadla je Radim Brejcha a soubor je členem Plzeňské neprofesionální scény, která  sdružuje v současnosti 12 divadel a provozuje vlastní Divadlo DIALOG, které je stálou scénou souboru.

 

Pro nejmenší diváky jsou na sobotní odpoledne připraveny dvě pohádky v podání dalšího hosta festivalu - Divadelní společnosti M&M Hranice. Od 13:00 můžete navštívit Ševcovskou pohádku, která vypráví o tom, že sytý hladovému nevěří, a že by se měli bohatí o své bohatství s chudými dělit. Od 15:00 pak následuje Perníková chaloupka aneb popletená pohádka. Jste si jisti, že pohádku o perníkové chaloupce opravdu dobře znáte? Přijďte se podívat a uvidíme! Obě pohádky jsou vhodné pro děti od tří let, ale pobaví se i rodiče.

 

Divadelní společnost M&M Hranice je volné sdružení rodičů, dětí a přátel rodiny Mikanových. Divadlo vzniklo v roce 1989 a za dobu činnosti souboru se několikrát probojovali na národní přehlídku divadel hrajících pro děti. Principál souboru Vratislav Mikan st. je též několikanásobným vítězem národní přehlídky divadla jednoho herce. Dvakrát byl též vybrán na Jiráskův Hronov. Jejich pohádky viděli několikrát i malí diváci na prestižní přehlídce  ve Vysokém nad Jizerou.

 

Program 5. Divadelních slavností v Sušici zakončí nová bláznivá komedie Divadelního spolku Jezírko Plzeň Lovu zdar!, kterou na motivy hry E. A. Longena napsali Kristina a Kryštof Kohoutovi.

O čem nová komedie je? Staré přísloví praví, že „příležitost dělá zloděje“. Přesto se paní hraběnka dost diví, když se přijede po letech nezájmu podívat na své polesí, které svěřila do péče hypochondrickému lesnímu a vychytralému hajnému. Ti dokázali společně s pytláky vyčistit les tak důkladně, že v něm nezbyla ani tlapka. A když se do toho všeho ještě přidají místní blb, okouzlující naivní vesnické děvče, pohledný zájemce o místní lesy a trampoty s láskou, je o legraci postaráno.

 

Autorku a zároveň režisérku hry Kristinu kohoutovou jsem poprosila o několik odpovědí:

 

S jakými divadly jste jako režisérka dosud spolupracovala a jaké projekty máte za sebou?            Doposud jsem režírovala jen pod domovským divadelním souborem Žumbera. V rámci tohoto souboru uvádíme hry v mé režii pod hlavičkou tvůrčí skupiny SKORONARVÁNO. Na kontě už máme několik zajímavých a divácky úspěšných projektů – z posledních let bych jmenovala „Nahniličko“ Jana Krause nebo „Perfect Days“ L. Lockhead. V současné době hrajeme velmi zajímavou hru „Hotel mezi dvěma světy“ E.E. Schmitta.

           

Proč jste si vybrala právě Divadlo Jezírko a toto netypické prostředí pro inscenaci?

S některými členy divadelního spolku Jezírko již delší dobu spolupracuji a samozřejmě sleduji jejich činnost. Projekt Křimických divadelních slavností v Plzni se mi nesmírně líbí, divadlo v přírodním prostředí má své výjimečné kouzlo. Všechny inscenace uváděné na těchto slavnostech jsem opakovaně viděla a čím dál víc mě bavila představa realizovat s Jezírkem nějaký společný projekt. Doposud jsem režírovala většinou komorní inscenace a vytvořit větší projekt v přírodě byla pro mne zajímavá výzva. Spolupráce s Jezírkem mě moc těší a pevně věřím, že baví i herce a že na přelomu května a června rozesměje i diváky.


            Hru Lovu zdar! jste v postatě napsala sama. Kde jste k námětu přišla?

„Lovu zdar!“ jsem napsala společně se svým synem Kryštofem na námět hry E. A. Longena „Hajný v lese usnul“ Inspirace přišla při loňské návštěvě představení v Hodovízi, kde hru kouzelným způsobem ztvárnil místní divadelní spolek Lípa v režii Ing. Hlaváčka.

 

Na co se diváci mohou těšit?

Myslím, že diváci se mohou těšit především na příjemnou odlehčenou letní zábavu. (I když vřele doporučuji se do Křimic teple obléci!)  Děj se točí kolem situace, kdy se paní hraběnka po letech nezájmu přijíždí podívat na své polesí, které svěřila do péče hypochondrickému lesnímu a vychytralému hajnému. Ti dokázali společně s pytláky vyčistit les tak důkladně, že v něm nezbyla ani tříska, ani tlapka. A když se do toho všeho ještě přidá místní blb, okouzlující naivní vesnické děvče, pohledný zájemce o místní lesy a trampoty s láskou, je o legraci postaráno. Doufám, že se diváci budou bavit minimálně tolik, kolik se bavíme my na zkouškách! Protože potěšit diváka je pro každého amatérského herce ta největší odměna! 

 

Tradiční tečkou  za slavnostmi bude sobotní závěrečný ohňostroj, který je plánovaný na cca 21.15 večer. A nakonec jedno doporučení pro diváky - nechte doma večerní róby a naopak se vybavte zimními bundami, dekami a případně i spacáky, aby jste nám na tribuně nezmrzli a mohli hodně tleskat!

 

Vstupenky na divadelní představení lze zakoupit:

Městské kulturní středisko v Sušici, tel.:               376 528 686       , pondělí-čtvrtek 8.30 -12 hod. a 13 -15 hod. nebo na místě 1 hodinu před zahájením představení

 

Bližší informace: www.jezirko.info nebo na telefonu               608 441 078       

 
Děkujeme za vaší návštěvu