OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

"Horažďovická oblastní divadelní přehlídka

"Horažďovická oblastní divadelní přehlídka - příliš mnoho překážek na cestě k cíli"

Na letošní Západočeskou oblastní přehlídku amatérského divadla, která se konala 12. - 15.3. již po 26. v Horažďovicích byla pravděpodobně uvalena klatba, která přidělávala organizátorům přehlídky nemalé starosti. První komplikací byla nemoc v obvyklé sestavě odborné poroty, která nakonec zasedla ve složení Marie Caltová, František Hromada a Martin Vokoun (místo tradiční porotkyně Lenky Lázňovské). Stejně tak nečekané nemoci zasáhly i do programové skladby přehlídky - z původně plánovaných 6 soutěžních představení na poslední chvíli vypadlo představení "Strašidelné pověsti 2" plzeňského souboru Ludvíci. Nakonec se tedy díky pohotovosti organizátorů přehlídky hrálo 5 soutěžních představení a dvě inspirační představení.

Největší ohlas u odborné i divácké poroty vyvolalo představení "Nejbláznivější den" (Peter Turrini) v podání karlovarského Studia D3. Jedná se o Turriniho adaptaci velice známe Beaumarchaisovy hry "Figarova svatba", do které jsou však dodány temné tóny. Předloha řeší zejména témata moci a jejího neomezeného používání, ale také témata korupce a pokrytectví, která jsou zejména pro dnešní dny velice aktuální. Karlovarští předvedli v režii Anny Ratajské velmi svižné představení, které ve všech použitých prostředcích pracuje s lehkostí vlastní předloze, ale stejně tak nechali zaznít v plné míře vážné tóny. Režisérka (oceněná cenou) velice dobře pracuje s kontrasty veselých a vážných scén. Ty vážné postupně převládají a hra končí víceméně jako tragédie - nejen rozpadem vztahu Figara (Martin Cirkl) a Zuzanky (Eliška Huberová), ale také vnitřní prázdnotou a citovou vyprahlostí Hraběnky (Kateřina Kaiserová) a svrhnutím vlády hraběte Almavivy vládou lidu, která v důsledku bude snad ještě horší. Kromě již zmíněné režie byla odbornou porotou oceněna také výprava a herecké výkony Kateřiny Kaiserové (Hraběnka) a Andrey Jandové (Marcelina). I přes drobné výhrady byla tato inscenace nominována na celostátní přehlídku amatérského divadla Divadelní Děčín 2009.

V dalších soutěžních inscenacích bylo taktéž mnoho zajímavých mometnů či výkonů, nicméně se nevyhnuly nějakému se závažnějších problémů, pojmenovaných odbornou porotou během rozborových seminářů, které ovlivnily jejich kvalitu. I tak však samozřejmě všem soutěžícím patří veliké uznání za jejich snahu a přání síly do dalších inscenací. Vzato chronologicky se jednalo o představení "Zapeklitá komedie aneb Kdo si brousí na Paďousy" Zdeňka Kozáka v podání domácího Divadelního souboru TYJÁTR Horažďovice - v této čertovské komedii zaujala zejména Libuše Mužíková v roli Zubaté Panny. Dalším soutěžním představením byla "Garden party jen pro zvané" plzeňského Divadelního spolku Žumbera - jednalo se o dramatizaci několika anekdotických povídek H.H.Munroa, která vzešla z pera režisérky inscenace Petry Bartičkové. Znovu obnovený kraslický Divadelní soubor Trosky přivezl do Horažďovic svou první hru - situační komedii francouzského autora Alayu Reynauda-Fourtona "Rukojmí" v režii Stanislava Seidla. Posledním soutěžním představením pak byla česká klasika - Jiráskova "Lucerna" - v podání Divadelního spolku Jezírko Plzeň. Přestože šlo o představení zkoušené a hrané v zámeckém parku, tudíž v exteriéru, neutrpělo nijak přenosem do divadelního prostředí a přineslo dva výrazné herecké výkony - Ivanu Malatovou v roli Kláskové a Ilonu Černou v roli Kněžny (obě získaly za své výkony cenu odborné poroty).

Za zmínku zajisté stojí také inspirativní představení karlovarského divadla Dagmar "Soví zpěv". Text Ivy Procházkové v režii Hany Frankové odehráli členové Studia divadla Dagmar - tedy většinou studenti karlovarské pedagogické školy. Utopicko-katastrofická vize světa budoucnosti, kde budou lidé žít bez výrazných citů a emocí, velice zaujala a oslovila publikum a byla ještě velmi dlouho po odehrání diskutována.

I přes zmíněné organizační komplikace se nakonec horažďovická divadelní přehlídka zdařila a opět přinesla nejen spoustu impulsů k přemýšlení o divadle, ale také přátelských setkání a zajímavých rozhovorů. Nyní již nezbývá nic jiného, než se těšit na příští - již 27. oblastní přehlídku činoherního a hudebního divadla v Horažďovicích.


                                                                                                                                                                  Martin Vokoun
Žádné komentáře
 
Děkujeme za vaší návštěvu