OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Horažďovičtí ochotníci chystají premiéru

Horažďovice - Rozhovor s principálem a vedoucím divadelního spolku Tyjátr Karlem Šťastným

Karel Šťastný

Příznivci ochotnického divadla na Horažďovicku se již nemohou dočkat další divadelní premiéry horažďovického divadelního spolku Tyjátr. Deník se proto zeptal principála souboru a režiséra Karla Šťastného, co si pro diváky tentokrát připravili.

Na co půjdeme letos v lednu v Horažďovicích?
Připravili jsme tentokrát komedii Neila Simona „Řeči“.

Proč právě komedii od tohoto autora?
Neil Simon je jeden z nejúspěšnějších broadwayských činoherních scénáristů posledních desítek let a jeho hry, především komedie, se staly divácky velmi oblíbenou součástí každého divadelního repertoáru. Mnoho jeho her bylo dokonce i zfilmováno.

Sám autor o této hře říká, že nejde o komedii, ale o frašku…
Ano, hra „Řeči“ je především fraškou ze současnosti, která však přinese divákům vkusnou zábavu s úžasnými slovními obraty. Kdo by si ale myslel, že žádná nová komedie nemůže překonat hry typu Rodina je základ státu či Prachy? Prachy! od R. Cooneye, které jsme s úspěchem uváděli v minulosti, tak se zmýlil. Řeči je ve své kvalitě snadno překonají.

O čem je tato hra?
Inscenace zavede diváky do prostředí newyorské smetánky, která se sejde na oslavě výročí sňatku náměstka newyorského starosty a jeho ženy. Jako první přicházejí manželé Gormanovi, kteří zjistí, že si jejich hostitel z neznámých důvodů prostřelil ušní lalůček a jeho žena záhadně zmizela. Vzápětí ale přicházejí další hosté, takže se začíná roztáčet kolotoč lží a výmyslů a „skvělých řešení“, která vzápětí selhávají. Zda šlo o nešťastnou náhodu, nebo o pokus o sebevraždu či úplně něco jiného, není hned zcela jasné. Co je však nad slunce jasné, je fakt, že tuto celou záležitost je třeba utajit, neboť skandál by mohl ohrozit kariéru hostitele i všech ostatních. Tato hra vychází z nejlepších tradic situační komedie a my věříme, že bude mít úspěch i v Horažďovicích.

Kdo se divákům v této hře tentokrát představí?
V Řečech se představí M. Petrus, L. Štěpáníková, V. Šlechta, K. Šťastná, S. Sekyra, M. Straková, K. Šťastný, J. Chalupná, V. Burda a K. Svatošová.

Kdy ji diváci v Horažďovicích uvidí?
Premiéra je připravena na středu 26. ledna od 19.30 hodin a repríza pak bude v sobotu 29. ledna taktéž od 19.30 hodin v kulturním domě.
 
Děkujeme za vaší návštěvu