OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Hrad Rabí vrátil návštěvníky do minulosti

 Hradozámecká noc na Rabí

Hradozámecká noc na Rabí Autor: DENÍK/Ludvík Pouza

Rabí – Do zbraně! Hrr na ně! – Vojenským cvičením hradního vojska začaly v sobotu 1. září večer noční oživené prohlídky hradu Rabí v rámci letošního ročníku Hradozámecké noci, kterou po celé republice organizuje Národní památkový ústav.

Milovníci netradičních prohlídek při svíčkách a loučích se tentokrát mohli vrátit časem do dávných dob, respektive do roku 1421. To hrad patřil rodu Rýzmberků, kteří jej koupili od pánů z Velhartic. Ochotníci z divadelních spolků Rynek Újezd u Plánice, Za Oponou Klatovy, Buřina Příchovice a Kbel tak ve spolupráci s šermířskou skupinou Morgana von Maxberg a hudební skupinou Gutta z Plzně oživili některé příběhy a báchorky z historie hradu Rabí. Autorem scénáře je Vladimír Kábrt. „Děj celého našeho příběhu se odehrává těsně před tím, než na hrad vtrhne ještě jednooký Žižka. Snažil jsem se připomenout některé známé, ale i skoro zapomenuté pověsti, které se o hradu a jeho okolí vyprávějí dodnes. Chtěl jsem, abychom navodili atmosféru života na starém hradě a alespoň na malou chviličku návštěvníky vtáhli do historie. Zda se nám to podařilo, musí už návštěvníci posoudit sami," říká autor scénáře.

O zábavu návštěvníků se po celý večer staraly více než tři desítky účinkujících. Zájem o prohlídky byl tak veliký, že se na všechny diváky ani nedostalo.
„Hradem během osmi prohlídek prošlo více než tři sta diváků. Byli jsme spokojeni, ohlasy na akci

 
Děkujeme za vaší návštěvu