OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Jaká byla Manětínská opona

Manětín -  Manětínská opona oslavila během uplynulého víkendu plnoletost. Každoročně hojně navštěvovaná přehlídka amaterských divadelních souborů letos zlákala diváky na čtyři představení.

I když byla letošní opona co do počtu souborů nejslabší, setkala se s velkým diváckým ohlasem. Představily se celkem čtyři soubory, mezi nimi domácí Mlask, který festival v pátek večer zahájil komedií pro odvážné diváky Bez předsudků.

V sobotu dopoledne se jako tradičně pokračovalo pohádkou. Soubor z Mýta tentokráte zahrál kousek Jak se stal Rumcajs loupežníkem.

Na své si v sobotu odpoledne přišli milovníci Járy Cimrmana. Soubor Trus z Trnové ztvárnil oblíbenou hru Akt. Přehlídku pak večer zakončila hornobřízská skupina Osada s duchařskou komedií Hotel mezi dvěma světy.

Podle ředitelky přehlídky Aleny Svobodové má Manětínská opona oproti jiným divadelním festivalům svá specifika. „Hlavní je to, že soubory tu mezi sebou nesoutěží, ale naopak se tu přátelsky setkávají, a to bez ohledu na to, jakou ty soubory mají úrověň. Takže divadelníci se sem přijedou bavit a potkat se s těmi, které rok neviděli. V tom je právě to kouzlo, není tu rivalita a vše je takové spontánní,“ prozradila Svobodová, která Manětínskou oponu připravuje každoročně již od jejího vzniku.

„Dospěla jsem k závěru, že je třeba, aby tu přehlídku organizoval zase někdo jiný. Aby se sem dostaly nové nápady a náměty. Prostě se chystám předat žezlo,“ vysvětlila Svobodová a doplnila, že její rozhodnutí v žádném případě neznamená definitivní konec festivalu. Pouze jej bude organizovat někdo jiný a zřejmě v jiné podobě. Nechme se tedy převapit.

Ke vzniku opony inspirovalo Svobodovou v roce 1991 zrušení okresního kulturního střediska, které přehlídky na Plzni–severu pořádalo. „Byla jsem z toho tehdy strašně smutná, takže jsem se toho dobrovolně ujala sama a tady vznikla tradice. Měli jsme tehdy velkou podporu okresního úřadu. Když potom okresní úřady skončily, požádala jsem vedení města Manětín o podporu s tím, že tu přehlídku po umělecké stránce celou zajistím, a dostalo se mi velkorysé odezvy,“ vypráví Svobodová.

Podle ní má divadlo včetně toho amatérského stále více příznivců. „Můžu zcela zodpovědně prohlásit, že lidé utíkají od televizí a ochotníci nemají problém, aby zaplnili sály,“ podotkla Svobodová. S hojnou účastí se setkala i osmnáctá opona, na kterou přišly stovky diváků.

Žádné komentáře
 
Děkujeme za vaší návštěvu