OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

JEVIŠTĚ NAVŽDY OSIŘELO

V obřadní síní krematoria na plzeňském Ústředním hřbitově v Plzni jsme se rozloučili s kolegou Josefem Baloghem, dlouholetým členem Divadla Jezírko Plzeň.
Na prknech, která znamenají svět, stanul poprvé Josef Balogh jako mladý neostýchavý člověk na jevišti při Osvětové besedě na Košutce někdy v 70. letech minulého století. Nejdříve působil v DS Lucerna, který byl později přejmenován na DS Jezírko.
Poté působil na dalších jeho scénách, které mělo Jezírko postupně v Černicích, na Bílé Hoře, v Červeném Hrádku a v Křimicích. Jeho posledním divadelním domovem se mu stala Šeříkovka na Slovanech. S Jezírkem absolvoval bezpočet představení na tzv. štacích. Svěřené role vždy přijímal s nesmírnou pokorou a úctou.
Velice hezký vztah měl ke zkušeným režisérům Truxovi, Sladkému, Kučerovi, Hlaváčkovi, Naxerovi, Párovi. Ti ho převážně obsazovali do pohádkových her pro děti. Uplatnil se i v divadelních hrách našich i cizích klasiků, které pro něho byly srdeční záležitostí. Uměl pobavit a rozesmát i dospělé publikum. Z nepřeberného množství rolí mají pamětníci v povědomí postavu husity Viléma Švihovského z velkohry Saracénský čert. Vážil si role Kláska z Jiráskovy Lucerny či role venkovského muzikanta Kalafuny z Tylova Strakonického dudáka. Jeho nejoblíbenější rolí byla postava krále  Thesea ze Shakespearovy komedie Sen noci svatojánské.
                                                                       Július Novák
Žádné komentáře
 
Děkujeme za vaší návštěvu