OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Jiráskův Hronov po osmdesáté: nejmenší rozpočet, nejvíc zábavy?

Hronov -  Ani slavnému festivalu, se však nevyhnuly dopady finanční krize.

Ilustrační foto

Jubilejní osmdesátý ročník Jiráskova Hronova má už nyní jedno prvenství jisté - nejnižší rozpočet. Finanční krize totiž dopadla i na kulturu. „Ministerstvo financí a příspěvek od Královéhradeckého kraje nám sice hodně pomohly, od sponzorů jsme ale letos dostali mnohem méně peněz,“ uvedla ředitelka Kulturního a informačního střediska v Hronově Marcela Kollertová.

S menším objemem financí na festival se pořadatelé snažili naložit tak, aby diváky o nic neochudili. „Náklady jsme snížili na minimum, ale tak, aby to divák nepoznal. I letos se bude hrát na čtyřech scénách a Jiráskův Hronov ukončí velkolepý ohňostroj,“ řekla Kollertová.

Pravidelní návštěvníci Jiráskova Hronova se i letos mohou těšit na své oblíbené soubory. Spousta z nich se na festival vrací už po několikáté. „Možná dvě třetiny souborů už tu někdy vystupovaly. Své místo tu ale mají i nováčci. Těší mě žánrová pestrost festivalu, prostor dostanou dětské soubory, loutkáři i tanečníci,“ uvedla Kollertová.

Divadelní festival Jiráskův Hronov  potrvá do soboty 7. srpna. V jeho rámci se představí široké spektrum domácích i zahraničních souborů. Do Hronova zavítali i umělci z Izraele, Nizozemska, Německa, Norska a Slovenska. Především pro zahraniční účastníky, ale nejen pro ně, je připraveno mezinárodní diskuzní fórum. Na úspěšném průběhu festivalu se podílí více než sto pracovníků.

 
Děkujeme za vaší návštěvu