OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Jiráskův Hronov se rozdivadelnil již po osmdesáté

Hronov - Poslední červencovou sobotu odpoledne byl na hronovském náměstí oficiálně slavnostně zahájen jubilejní 80. ročník Jiráskova Hronova.

Program zahájila Koletova dechová hudba společně s mažoretkami ze Rtyně v Podkrkonoší, které po svém vystoupení za doprovodu české a unijní hymny vztyčily na stožáry před divadlem českou a unijní vlajku. Festivalovou zástavu vztyčili již o den dříve v pátečním podvečeru místní ochotníci, kteří krátce před tím dohráli úvodní divadelní představení – Lucernu.

Už v sobotu dopoledne si děti v parku Aloise Jiráska mohly užít pohádku O slepičce a v 15.30 na zaplněném hronovském náměstí přivítala návštěvníky starostka města Hana Nedvědová. Slavnostního aktu na schodech Jiráskova divadla se zúčastnila i předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová, která v neformálním projevu prozradila, že na festivalu není poprvé, a popřála pořadatelům, divadelníkům i divákům zdařilý hronovský týden. Podobně promluvil i 1. náměstek ministra kultury František Mikeš, když zmínil přítomného hronovského návštěvníka, jemuž bylo při prvním ročníku festivalu třináct let. Třetím řečníkem, který přál festivalu vše dobré a vypíchl to, že české amatérské divadlo se ve světě neztrácí, byl prezident AITA/IATA (International Amateur Theatre Association ) Paddy O´Dwyer z Irska.

Na jubilejním 80. Jiráskově Hronově, který je letos vyhlášen jako VI. Festival evropského amatérského divadla, je přítomno 25 oficiálních zahraničních hostů z řady evropských zemí od Ruska přes Irsko a Finsko až po Izrael.

Jiří Mach

 
Děkujeme za vaší návštěvu