OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Ke kulturnímu životu Břežan patří tamní ochotníci

Břežany - Uplynulý rok byl pro břežanský ochotnický spolek rokem slavnostním, jelikož v tomto roce se konaly oslavy 100. výročí založení divadelního spolku pod hasičským sborem v Břežanech.

„Ochotnická tradice má v naší obci dlouhou historii. První zmínky jsou již z roku 1910. V obci působil dlouhá léta divadelní spolek Tyl, a to až do roku 1945. Pak se zde hrálo divadlo s různými přestávkami. V roce 1978 se začalo hrát pod hasičským sborem a prostředky vydělané na divadle byly přínosem do sborové pokladny. Přesto bylo divadlo znovu na několik let přerušeno a k obnově došlo až v roce 2002, kdy spolek opět vznikl pod místním sborem dobrovolných hasičů,“ říká principál ochotníků Zbyněk Vodička.

V minulosti byly v Břežanech uváděny i slavné divadelní hry jako například Naši furianti, se kterými se hasiči zúčastnili i okresní přehlídky. V roce 1979 se hráli Dva kohouti, v roce 1982 Tvrdé české palice. Toto představení se hrálo třikrát a zhlédlo ho více než tisíc diváků. V roce 1980 byla na repertoáru hra Na potoce za mlýnicí. V roce 1993 se v Břežanech připomíná například divadelní spolek Slavník.

Ze starých časů zbyly břežanským ochotníkům jen staré plakáty a několik fotografií.

Divadlo se v Břežanech hraje dodnes. Současný ochotnický spolek, který byl založen v roce 2002, působí při SDH. Na svém kontě má už pěkných pár divadelních premiér. „Začínali jsme s představením Po amerikánsku, pak jsme hráli komedie S tvojí dcerou ne, Přes přísný zákaz dotýká se sněhu, Klíče na neděli, Sluha dvou pánů a následovaly další. Naší poslední divadelní hrou je divadelní krimikomedie od Jana Váchala Madam Colombová zasahuje, se kterou se nám úspěšně daří bavit diváky v celém Plzeňském kraji,” pokračuje principál.

„Na počátku byla chuť několika lidí opět zřídit při SDH Břežany ochotnické divadlo a přispět tak svým vlastním úsilím ke zdejšímu kulturnímu dění. Toto nadšení, které je vlastní všem ochotníkům, se setkalo s pochopením mnoha lidí. Naše divadlo je vždy kolektivní činností, založené na vzájemné spolupráci a dobré partě lidí, kteří se ve svém volném čase věnují umění. U ochotníků platí pravidlo, že všichni dělají všechno včetně režiséra, ať jde o stavění kulis, přípravu kostýmů a rekvizit, ale vždy je důležitá i technická pomoc při přípravě představení a při jeho uvedení. A tak u ochotníků nejsou jenom ti, kteří ztvárňují postavy divadelních her, ale i ti, kteří se obětavě starají o vše, co je spojené s přípravou a technickým zázemím, ať je to sledování textu, hudební doprovod nebo něco podobného. Ti všichni mají určitou část podílu na úspěchu,” pokračuje Vodička.

„Nejvíce nás těší zájem samých diváků, kteří se na nás přijdou podívat, případně si s námi také zahrají,” dodal mladý ochotník.

Klatovský deník: Úterý, 15. Listopad 2011, Strana 2


 
Děkujeme za vaší návštěvu