OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Nová divadelní premiéra v Horažďovicích – Anna Karenina

 

Tyjátr Horažďovice zve všechny své příznivce na novou, kvapem se blížící premiéru hry Lva Nikolajeviče Tolstoje Anna Karenina. Po loňském úspěchu s komedií N. Simona Řeči, se kterou jsme uspěli nejen u každého publika, ale zároveň i u odborné poroty západočeské divadelní přehlídky, kde jsme zvítězili, chceme navázat na hry trochu dramatičtější a ukázat se opět zase v trochu jiném jevištním světle. Po zdařilém a divácky velmi dobře přijatém divadelním představení středověké rekonstrukce amerických fanatických hrdelních pří Čarodějky ze Salemu, se kroku tímto směrem nijak nebojíme. Věříme, že i náš nový příběh Vás dokáže zaujmout a takříkajíc bez dechu vtáhnout do svého děje. Aspoň si to moc přejeme.

Každý toto dílo Tolstého podvědomě zná, avšak přesto většina z nás jen rámcově, ze školy. I my sami jsme to tak měli. A proto se pokoušíme Vám ho v nové úpravě a značné zkrácenosti převyprávět současně a zajímavě. Osud krásné a nešťastné ženy, příběh vášnivé lásky, která byla dost velká na to, aby se vymkla konvencím své doby, ale nebyla zase dost silná, aby naplnila celý život. To je neměnná podstata světoznámého, už mnohokrát zpracovaného románu největšího ruského spisovatele. Spisovatele, který jako málokdo rozuměl ženské duši, který jako málokdo uměl proniknout do hloubky rodinných i milostných vztahů. I dnes, z našeho současného a „moderního“pohledu, soudí nemilosrdně, ale zároveň velmi otevřeně. Nové zpracování akcentuje vedle Annina tragického příběhu i osudy dalších postav v pestré mozaice, směřujících k jediné otázce - jak volit mezi citem a povinností, co je správné a co nutné.

Věříme, že naše nová premiéra Vás osloví stejně jako nás a odnesete si z divadla ty nejhlubší a nejsilnější zážitky z příjemně prožitého večera.

Těšíme se na Vás 2. a 3. února 2012 v kulturním domě!

Předprodej vstupenek v kině Otava.

 

 

 

 

 

 

 

Můj vztah s Kareninou

 

Odpověď je prostá a jednoduchá – důvěrný a zvláštní!

Kdyby se mě někdo zeptal, jakých pět knížek bych si s sebou vzal kamkoliv, kde bych zůstal o samotě, jednou z nich by určitě byla Anna Karenina. Netvrdím, že ji mám nejraději ze všech, ale mám k ní kouzelný vztah. A vzal bych si ji s sebou už proto, že je to pořádná bichle a jen tak se neočte. Tolstoj je náramný vypravěč a i když je mnohdy zdlouhavý v jednotlivých popisech čehokoli, čtenářská fantazie má možnost pracovat na plné obrátky. A to mám moc rád!

Anna je velkou ženou obyčejného lidského světa a i když jí brzy bude již sto padesát let, musí být svou „ženskostí“ a člověčenstvím srozumitelná snad všem generacím, které se tu za dobu její existence vystřídaly a jistě ještě vystřídají. Pochopit ji asi není úplně jednoduché, ale v tom vidím tu neobyčejnost tolstojovského díla. Takový příběh Vás prostě neomrzí. K Anně mám ještě mnoho osobních vazeb, přehršel vzpomínek a velkých věcí, které mě v její přítomnosti osudově potkaly.

Původní divadelní hru jsem měl ve svém „šuplátku se scénáři“ už hodně dlouho a stále jsem vyčkával na chvíli, kdy ji budu moci oprášit. A nezáviselo to pouze na správné chvíli či výhodné finanční situaci pro vyřízení autorských práv. Nikdy bych se nepustil do nácviku Kareniny, kdybych si nebyl jistý, že mám tu nejlepší a nejvhodnější představitelku pro titulní roli. Já vím, pořád hrajeme amatérské divadlo, ale v každém oboru, v každém koníčku chceme dosáhnout těch nejvyšších met. A já jsem přesvědčený, že jsem nemohl obsadit lepší Annu, než kterou dnes večer uvidíte i Vy.

Mám ohromnou radost, že všichni, kteří se na tomto divadelním nastudování podíleli, k němu postupem času také získali svoje sympatie a celou dobu zkoušení na něm pracovali tvrdě a přece s láskou a neskonalým odhodláním. Herci vkládají do svých rolí maximum lidského naturelu a já jsem nesmírně rád, že jejich postavy dýchají člověčinou a nenudí. A i když třeba jejich postavy nevypadají na první pohled zrovna kladně, postupem času si uvědomíme, že bychom se třeba i my zachovali úplně stejně jako ony. Děkuji všem účinkujícím, že se nezalekli původního velkého námětu a s důvěrou se mi svěřili pod má režisérská křídla. A že to chtělo notnou dávku odvahy!

Snad Tě, milý diváku, nezklameme a prožiješ s námi vzrušující večer, plný životního štěstí i hořkých, osudových zvratů. Protože o Tvé prožitky nám jde především, na Tvé náklonnosti jsme závislí…

Příjemný večer s TYJÁTREM Horažďovice!

 

K. Šťastný

 
Děkujeme za vaší návštěvu