OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Ochotníci se sjedou do Plzně

Ochotníci se sjeli do Plzně

Západní Čechy - Ochotníci z Plzeňského a Karlovarského kraje se o víkendu setkali v plzeňském divadle Dialog na oblastní konferenci Svazu českých divadelních ochotníků


25.1.2009

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Ludvík Pouza

„Připomněli jsme si 40. výročí existence naší organizace, která sdružuje divadelní i loutkové soubory,“ řekl místopředseda oblastního sdružení Vlastimil Ondráček.

Snaha o založení Svazu českých divadelních ochotníků se datuje rokem 1968 v rámci 38. Jiráskova Hronova. Tehdy, v letech těžkých politických změn v československé společnosti, ukázali zakladatelé této zájmové organizace svoji odvahu a pevné rozhodnutí založit seskupení lidí stejného zájmu, které bylo naplněno až v roce 1969, kdy svaz uskutečnil svoji první ustavující konferenci. Po sloučení s loutkářskými divadelníky tak vznikl a čtyřicet let pracuje svaz, jako největší zájmová organizace divadelních a loutkářských ochotníků v Čechách a na Moravě. Západočeská organizace byla jedna z prvních regionálních organizací svazu, působící tehdy pod vedením karlovarského Miloše Honsy, režiséra Divadelního studia D3.

„Za celou dobu působení, si dříve krajský výbor, dnes oblastní předsednictvo pro Plzeňský a Karlovarský kraj, dokázal získat respekt a uznání nejen mezi divadelníky, ale i u státních orgánů a místní samosprávy,“ pokračuje ve výčtu historie západočeského svazu Vlastimil Ondráček.

Herci v rámci své konference hodnotili svazové aktivity a činnost, která je zaměřená především na divadelní přehlídky.

Oblastní vedení SČDO zajišťuje ve spolupráci s dalšími pořadateli organizování celé řady soutěžních, postupových přehlídek, mezi které patří například národní přehlídka Divadla jednoho herce, která se v roce 2007, a také letos uskuteční jako Memoriál Slávky Trčkové – dlouholeté členky, režisérky a vedoucí plzeňského divadla DIALOG. Tato přehlídka se opět uskuteční v Kaznějově, a to ve dnech 25. a 26.dubna 2009. Dále zajišťuje oblastní přehlídky KANDRDÁSKU SČDO (soutěž dialogů a monologů pro děti do 16 let), POHÁRKU SČDO (soutěž monologů a dialogů pro dospělé) a Divadla jednoho herce, které se vždy konají v prostorách Městského kulturního zařízení v Horšovském Týně za spolupráce Městského kulturního zařízení a tamního divadelního spolku. Oblastní přehlídky jednoaktových her se konají v plzeňském divadle Dialog ve spolupráci s Plzeňskou neprofesionální scénou,“ dodává Ondráček.

„Asi nejvíce obsazovaná je oblastní přehlídka činoherního a hudebního divadla v Horažďovicích a Mladého a alternativního divadla v Domě kultury v Ostrově, na které jsme se podíleli do roku 2007. Od roku 2008 převzala po dohodě tuto iniciativu organice JOHAN z Plzně. Za poslední tři roky se přehlídek Kandrdásku a Pohárku zúčastnilo celkem 191 soutěžících. Souborových inscenací se uskutečnilo 94 s celkovým počtem 1285 účinkujících. Na národní přehlídky bylo nominováno 34 inscenací, doporučeno 18,“ vypočítává místopředseda.

„Velice úspěšná je i přehlídka venkovských souborů, tj. souborů sídlících v místech do 5000 obyvatel. Ve Žluticích, kde se tato postupová přehlídka koná, proběhl v loňském roce již 37. ročník. Žlutické divadelní léto se pořádá s podporou Města Žlutice. Myslím, že tato přehlídka je veliký dar venkovským souborům. Když porovnám uměleckou úroveň inscenacemi, před těmi více jak třiceti lety, s inscenacemi v současné době, je to veliký umělecký rozdíl. Některé soubory dosáhly až na Jiráskův Hronov, z naší oblasti Horšovský Týn, a DS Žlutičan ze Žlutic, dokonce s vlastní tvorbou Jaromíra Břehového,“ pokračuje ve výčtu Ondráček.

Kvalitu přináší na jeviště i další oblastní přehlídka která se koná v Horažďovicích s inscenacemi činoherních a hudebních souborů. Tato přehlídka od roku 1963 nejprve putovala po celém bývalém Plzeňském kraji. V Mariánských Lázních, Klatovech, Kraslicích, Nejdku, v Plzni na Bíle Hoře a v Ostrově, až se zabydlela v Horažďovicích. Letos to bude v tomto městě pod starobylou Práchní již 26.ročník. V nejproblematičtější oblasti, tj. v inscenaci činoherních souborů hrajících pro děti se daří přehlídce Radnický dráček.

„V letošním roce se uskuteční v Radnicích již 16.ročník soutěže Radnický dráček. Jeho vrcholem je Rakovnická Popelka. I tam vysíláme dobré inscenace. Dík patří Spolku divadelních ochotníků v Radnicích, který se této přehlídky ujal a v této akci pokračuje i po smrti nezapomenutelného Jaroslava Vyčichla,“ doplňuje informace další duše ochotníků v regionu, tajemnice oblastní organizace SČDO, Hana Šiková.

„Méně se daří naplňovat soutěžní přehlídku jednoaktových her - Plzeňskou aktovku,“ pokračuje tajemnice.

Po zprávách o činnosti, hospodaření svazu a zprávě kontrolní komise, zvolili delegáti na další čtyři roky nové oblastní předsednictvo, kterému bude i nadále předsedat Alena Svobodová. Místopředsedou se stal Vlastimil Ondráček, tajemnicí Hana Šiková, hospodářkou Miloslava Drápalová a členy předsednictva Ludvík Pouza, Antonín Adámek, Václav Kuneš a Ladislav Synek. Členy kontrolní komise se stali Milan Kroc, Marie Šmídová a Petra Zoubková.

Ochotníci si zvolili své delegáty na národní konferenci Svazu českých divadelních ochotníků v Praze, která se uskuteční v září letošního roku.

„Plánů do budoucna máme celou řadu. Pokračovat budeme v rozjetých akcích, které mají v našem regionu již tradici a přízeň diváků. Chceme více propagovat náš svaz a jeho aktivity a rozšířit naše řady o nové soubory. Svaz českých divadelních ochotníků v našem regionu totiž zastupuje prozatím jen 15 divadelních souborů se 144 členy. Rádi bychom více pracovali s novými soubory. Zorganizovat chceme i nějaké semináře v naší oblasti, např. herecké, režijní, scénografické či dramaturgické poradny,“ doplnila informace staronová předsedkyně oblastního předsednictva SČDO Alena Svobodová.
Žádné komentáře
 
Děkujeme za vaší návštěvu