OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Pozvánka do Sušice

Což takhle dát si TRHÁK

Téměř patnáct stovek diváků už tleskalo hře sušického ochotnického divadelního spolku SCHODY. Pro letošní rok zvolili divadelníci netradiční dílo v netradičním provedení a pomyslnou laťku opět posunuli o něco výš – hudební film převést na jeviště, nemít scénář (a ten vytvářet „za pochodu“), důstojně čelit originálu a přesvědčit diváky o tom, že umí… to byl pořádný úkol. A jak se ho Schody zhostily?

„Jak vznikl Trhák, už si vlastně ani nepamatuji. Po premiéře si vždycky lámu hlavu, co hrát, aby si zahráli všichni herci a aby se to líbilo lidem. Kupodivu již potřetí se stalo, že to, co se mi zdá na divadle nereálné a nemožné, se pak přetransformuje v další premiéru. Někdo zkrátka řekl Trhák a já jsem to okamžitě zavrhla, ale v myšlenkách jsem se k tomu vracela a nakonec si řekla – proč ne? Věřím svým lidem, že mě v tom nenechají, když to bude bavit mě a uvidí, že to myslím vážně, budou hrát s radostí,“ říká principálka souboru Zuzana Navrátilová.

„V Trháku nechybí vtip, hodně herců, muzika, zpěvy, tanec. Všechno, co miluju a co mě na divadle baví. Mám ráda výzvy. Baví mě vytvářet nové scény a být u toho, když se na jevišti všechno utváří. Baví mě pracovat s herci, jejich nadáním, a zkoušet novoty. Díky hercům si plním svůj sen, dělat si divadlo po svém. Jsem akční člověk, někdy mi bylo vytýkáno, že až moc a právě v divadle se mohu realizovat a vybít se. Samozřejmě v tom dobrém slova smyslu. Vydám mnoho energie a času, ale zároveň díky úžasným lidem v divadle a skvělé partě ji dostávám zpět,“ pokračuje režisérka.

„Sehnat autorská práva na realizaci nějakého divadelního představení není obtížné. Ale sehnat povolení na něco, co neexistuje, je skoro nemožné. Kontaktovala jsem na začátku své „výpravy do neznáma“ pana Svěráka, aby mi pomohl. Opravdu se velice divil a nejdřív vůbec nechtěl věřit, že se chceme pustit do filmu. Ale je velice ochotný a vstřícný a po domluvě s jeho agenturou mi dal souhlas scénář napsat a taky souhlas s uvedením jeho písně a popřál mnoho zdaru a úspěchů. Ale ještě mě čekal lov souhlasů od dalších autorů písní (celkem sedm). Možná i proto, že byli dost překvapeni a že mě měli asi tak trochu za blázna, souhlasili. A nastalo podobné martyrium jako u scénáře – postupně jsme „naposlouchali“ muziku, texty, melodie. Pak začaly zkoušky s kapelou a herci, kteří zpívali všude, kde to jen bylo možné. Někteří i v autě a ve vaně, ve frontě na maso… Úplná hračka to nebyla, ale všechny nás to bavilo a všichni jsme se snažili. Povedlo se? Myslím že ano – oceněním a odměnou je pro nás potlesk diváků a atmosféra během představení, kterou my na jevišti vnímáme… to je, oč tu běží,“ vypráví příběh Navrátilová.

Takže až někde na Klatovsku uvidíte plakáty na TRHÁK, určitě neváhejte a představení ochotníků ze Sušice navštivte. Stojí to za to!

Napsáno podle Sušických novin

 
Děkujeme za vaší návštěvu