OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Přehlídku letos vyhrál Sokolov

Západočeská divadelní přehlídka ochotnického divadla Horažďovice

Západočeská divadelní přehlídka ochotnického divadla Horažďovice Autor: DENÍK/Ludvík Pouza

11.03.2012

Horažďovice - Letošní západočeská přehlídka byla  bohatá na žánry i na diváky, vyskytly se i problémy


 Město Horažďovice prožilo týden plný kultury. Konal se tam již 29. ročník západočeské oblastní přehlídky amatérského divadla. „Letos nám zde v rámci soutěžní přehlídky vystoupilo pouze pět souborů. Těsně před přehlídkou a během ní odstoupily ze soutěže soubory Podividlo  ažažAš a soubor Víc než chleba z Plzně. Je to veliká škoda. Moc nás mrzí, že nám tyto soubory přidělaly spoustu  starostí a problémů. Museli jsme dělat škrty a změny  a pro diváky na poslední chvíli zajistit náhradní program,“ říká za organizátory Libuše Mužíková. Přesto porota i diváci mohli v Horažďovicích vidět mnoho zajímavých představení.


„Domácí Tyjátr Horažďovice, který byl loňským vítězem, uvedl drama Anna Karenina v režii Karla Šťastného. Divadelní společnost Žumbera Plzeň uvedla komedii „plzeňského Moliéra“ Antonína Procházky Klíče na neděli v režii Jitky Kovaříkové a soubor Jezírko Plzeň uvedl komedii Lovu Zdar!, kterou se souborem připravila Kristina Kohoutová.  Z Hranic přijelo divadlo M+M Hranice,  a to s humorným příběhem manželské krize v režii Vratislava Mikana mladšího Půldruhé hodiny zpoždění, a divadlo Bez zákulisí Sokolov uvedlo na přehlídce  hru ze světa obchodu a umění Urvi to v režii Marie Skryjové. Vše zakončilo nesoutěžní představení divadelního studia D3 Karlovy Vary Píseň O Viktorce. Vystoupily zde v nesoutěžní sekci ale i další ochotnické soubory, a to divadelní spolek Čelakovský ze Strakonic s představením Dámský krejčí, spolek divadelních ochotníků Blatná s komedií Charleyova teta a ochotnické divadlo Tyl Hartmanice s komedií Agentura Drahoušek,“ popsal program letošní přehlídky nestor ochotnického divadla a místopředseda Svazu českých divadelních ochotníků západní Čechy  Vlastimil Ondráček.


Na letošní přehlídku tradičně dohlížela divácká porota, ale i porota odborná, která měla právo doporučit představení na národní přehlídku. Ta letos zasedala ve složení režisér a pedagog František Zborník, dramaturgyně Divadla J. K. Tyla v Plzni Marie Caltová a režisér Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Vokoun.
„V Horažďovicích jsem byl poprvé, ale mohu říci, že letošní Horažďovice byly bohaté na žánry i na diváky. Viděli jsme třeba hodně zajímavé představení domácího souboru Tyjátr Horažďovice Anna Karenina. Na  hercích bylo vidět, jak o svých rolích přemýšlejí a celé představení doslova prožívají. Kdejaký profesionál by se při zhlédnutí jejich výkonů  určitě zastyděl, až by viděl, jakým způsobem dokáží zdejší ochotníci pracovat s tak náročným textem,“ řekl Deníku předseda poroty František Zborník. Také  dramaturgyně Divadla J. K. Tyla v Plzni Marie Caltová hodnotila letošní přehlídku kladně. „Jako na každé přehlídce, tak i v Horažďovicích jsme měli možnost vidět slabší, ale i velice dobrá představení. Co hra, to originál jak ve volbě, tak ve zpracování. Zejména pak Anna Karenina, Lovu Zdar! či Klíče na neděli a další byla poměrně zdařilá představení,“ dodala porotkyně.


V Horažďovicích bylo i letos hodně veselo. Při přijetí souborů u starosty města Karla Zrůbka na radnici se dokonce zpívala Óda na radost  a ani letos nechyběl společenský večer s bohatým programem.


„Viděli jsme komedii Lovu Zdar! a moc se nám líbila. Byla to legrace. Když naše rodina jde do divadla, chce se bavit. Máme rádi komedie a toto představení bylo opravdu hodně veselé,“ svěřila se se svými pocity  jedna z divaček Monika Kaiserová.


Vítězství z přehlídky a nominaci na národní přehlídku si z Horažďovic letos odvezl soubor ze Sokolova. Ten vyhrál s představením Urvi to.
Sokolovští ochotníci získali také cenu za režii, dramaturgii a spousty cen a čestných uznání za herecké výkony. Cenu diváků letos získal soubor M+M Hranice za představení Půldruhé hodiny zpoždění.

Autor Ludvík Pouza, Klatovský deník

 
Děkujeme za vaší návštěvu