OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Salvy smíchu zněly od skály v Břežanech

Břežany – Slavnou divadelní komedií Sluha dvou pánů v hlavní roli s místostarostou obce Zbyňkem Vodičkou oslavili letos v červnu sté výročí ochotnického divadla v Břežanech tamní ochotníci.

Slavilo se a hrálo v jejich přírodním areálu U skály několik kilometrů za obcí. „Ochotnická tradice má v naší obci dlouhou historii. První zmínky jsou již z roku 1910. V obci působil dlouhá léta divadelní spolek Tyl, a to až do roku 1945. Pak se v naší obci hrálo divadlo s různými přestávkami. V roce 1978 se začalo hrát pod hasičským sborem a prostředky vydělané na divadle byly přínosem do sborové pokladny. Přesto bylo divadlo znovu na několik let přerušeno a k obnově došlo až v roce 2002, kdy spolek opět vznikl pod místním sborem dobrovolných hasičů,“ vzpomíná starosta obce Pavel Benedikt.

V minulosti byly v Břežanech uváděny i slavné divadelní hry jako například Naši furianti, se kterými se hasiči účastnili i okresní přehlídky. V roce 1979 se hráli Dva Kohouti, v roce 1982 Tvrdé české palice. Toto představení se hrálo třikrát a shlédlo ho více než tisíc diváků. V roce 1980 byla na repertoáru hra Na potoce za mlýnicí. V roce 1993 se v Břežanech připomíná například divadelní spolek Slavník. „Ze starých časů nám zbyly jen staré plakáty a několik fotografií. To vše jsme u příležitosti výročí také v Břežanech o víkendu vystavili. Doplnili jsme je i o současné fotografie, kostýmy i rekvizity. Zajímavé a úsměvné byly také vzpomínky bývalých ochotníků Boženy Melkové, Stanislava Melky, Zdenky Brejchové, Jiřího Brůžka, Markéty Buchtové a Václava Bláhy. Náš současný soubor má za svoji velmi krátkou existenci na svém kontě devět her se kterými vystupujeme nejen doma, ale i v okolních obcích,“ pokračuje Zbyněk Vodička.

Areál U skály burácel v sobotu smíchem nad gagy i „hláškami“ novodobých ochotníků, které publikum ocenilo za herecké výkony velkým potleskem. „K oslavám jsme vybrali právě hru Sluha dvou pánů, která patří mezi naše nejúspěšnější inscenace,“ dodal Vodička. Ochotníci na svém repertoáru mají i hry Po Amerikánsku, S tvojí dcerou ne, Přes přísný zákaz dotýká se sněhu, Klíče na neděli, Pod praporem něžných dam, Nájemníci pana Swana, Nerušit prosím a další. Oslavy  zakončila taneční zábava.

 
Děkujeme za vaší návštěvu