OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Sokolovská Emöke přivezla z Holic ocenění

Ve dnech 13. a 14. listopadu se uskutečnila národní přehlídka Jednoaktových her SČDO v Holicích.  Západočeskou oblast prezentovalo Divadlo bez zákulisí ze Sokolova se svoji inscenací scénického čtení Legenda Emöke Josefa Škvoreckého v režii Františka Fausta.

Oba představitelé hlavních postav Lucie Rozsypalová  a Josef Beran si přivezli zaslouženě ceny za své herecké výkony. Zajímavá byla diskuze na téma scénického čtení. Tato divadelním forma proniká na ochotnická jeviště právě u nás v západních Čechách. Po karlovarské inscenaci Viliama Klimáčka Komunismus a textu Matěje T. Růžičky Čtyři sestry

se tohoto žánru uchopili divadelníci ze Sokolova. Jejich desátá repríza, ale signalizovala problém reprízovosti scénického čtení, kdy si herci již natolik osvojili text, že jim v rukou začali písemné předlohy překážet a inscenace začala mít již formu klasického činoherního provedení. To však vůbec neubralo na kvalitě představení, ale soubor se musí s touto skutečností vyrovnat a rozhodnout,  zda scénické čtení či činohru. Oboje je možné, jen se rozhodnout.

Západočeští divadelníci opět prokázali, že patří mezi vyspělé ochotnické soubory naší vlasti.

Blahopřeji Vlastimil Ondráček

 
Děkujeme za vaší návštěvu