OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Švejdová: Rodiče ze mě divadelnici nechtěli

Rodiče ze mě divadelnici nechtěli, ale stejně jí duší jsem

Plzeň - „Že se k sobe právničina a divadlo nehodí? Vždyť je to skoro totéž,“ tvrdí dvaatřicetiletá Plzeňanka Marcela Žandová–Švejdová, která se v muzikantsko – divadelní rodině narodila. A i když rodiče nechtěli, aby se držela jejich kumštu, a vystudovala práva, její srdce divadlem a hudbou žije.


30.1.2009

Marcela na momentce z přípravy na improvizace při Jarmarku v Plasích
Marcela na momentce z přípravy na improvizace při Jarmarku v Plasích
Autor: Archiv PI.V.O.

Vždycky jste se chtěla stát právničkou nebo jak jste se vlastně k tomuto povolání dostala?
Ne, právničkou jsem být nikdy nechtěla. Chtěla jsem jít na DAMU, ale vyrostla jsem v muzikantsko – divadelní rodině a rodiče mě od divadla honili, že se mám živit něčím pořádným. To, že jsem nakonec vystudovala práva, je vlastně dílem náhody. Dala jsem si přihlášky na více vysokých škol a tahle vyšla. Nakonec to ale není takový rozdíl, protože i v soudním procesu je vždy kus divadla. (směje se).

Z povolání vašich rodičů je zřejmé, odkud pramení váš zájem o hudbu a divadlo. Kde nyní působíte?
Oba rodiče byli členy Divadla J. K. Tyla, tatínek byl koncertní kytarista a pedagog. Já sama jsem jako malá prošla hudebkou. Nyní skoro rok zpívám s plzeňským hudebním seskupením Girl talk, kde jsme čtyři holky zpěvačky a máme čtyrčlenný pánský hudební doprovod. Všechny nás dal dohromady Tomáš Nejdl, vedoucí instrumentální sekce skupiny Touch of Gospel, který nám dělal improvizovaný klavírní doprovod při našich improvizačních zápasech. Zaměřujeme se na swing, soul a jazz.

Zmínila jste se o improvizačních zápasech, můžete nám přiblížit, o co jde?
V roce 2003 jsme společně s Petrem Jandou založili Plzeňskou improvizační vývojovou organizaci P. I. V. O. Improvizační zápasy a představení jsme pořádali v Plzni zejména v Divadle Dialog. Teď to vypadá, že po pěti letech půjde P.I.V.O k ledu, ale s impro divadlem pokračuji dál v rámci skupiny Divadelní improventi. Tvoří ji pouze čtyři pět členů, což je trochu komornější, často jezdíme hrát ´ven´. Na loutkářském festivalu v Chlumci nad Cidlinou, kde jsme byli hlavním bodem programu. Minule se to líbilo, ale u improvizace nikdy nevíte, jak se zrovna povede, tak bychom příště neradi shodili nastavenou laťku.

Vždycky jste dělala jenom improvizace? Pevné scénáře vás nelákají?
Ale lákají, nepřijdu s nimi do kontaktu tak často, ale o to více si je pak užívám. Poslední příležitost zahrát si předem danou roli jsem měla při Pašijích, které vloni na jaře připravila Irena Hamzová –Pulicarová. Zkoušky s ní byly naprosto pohodové. Laskavou cestou si dokáže prosadit vlastní názor, umí skvěle komunikovat, obhájí si svoji myšlenku, ale neprosazuje ji násilně. Pašije mě chytly už proto, že se při nich sešla skvělá parta lidí rozptýlených věkem, bydlištěm i zájmy, dokonce i vírou. Na hře se podíleli profi divadelníci, ochotníci i ti, kteří s divadlem žádnou zkušenost nemají a nikdo nebyl vyvyšovaný.

Kde například čerpáte nápady a zkušenosti, navštěvujete kurzy?
Absolvovala jsem například Rockové kurzy, kde lektorské zázemí tvoří muzikanti nejen z Plzně. Zabývají se tam jednotlivými obory od baskytary přes hudební teorie, hraní na bicí, aranžmá, textařinu, zpěv až po jazzové improvizace. Dlouho jsem navštěvovala kurzy břišního tance, na které nyní už nemám bohužel čas. Začala jsem se učit hrát na varhany a zpívám ve sboru Katedrální schola. V únoru se chystám na divadelní seminář Karavany deseti slov pod vedením mima Michala Hechta, herečky Divadla Alfa v Plzni Blanky Josephové-Luňákové a francouzské lektorky Anne Pougnard. Tak se těším.

Plzeňané mohou slyšet váš hlas nejen při koncertování, ale nově také v Českém rozhlase. Kdy a v jakém pořadu?
Posluchači mě mohou slyšet jednou za dva měsíce v pátek od 21 hodin v pořadu Páteční azyl, kde zpovídám zajímavé hosty, takže si vlastně konkurujeme. Minulý pátek jsem měla premiéru, povídala jsem si s krizovým pracovníkem Karlem Šimrem
Žádné komentáře
 
Děkujeme za vaší návštěvu