OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

TRUS bavil a baví své diváky

Trnová - Pětadvacet let úspěšné existence oslaví letos v prosinci Trnovská umělecká společnost se zkratkou TRUS.  
TRUS před otevřením opony, po kterém následovala hra Akt
Za tyto roky už trnovští divadelníci pobavili publikum nejen řadou cimrmanovských her, ale také vlastními semináři. Z těch se diváci dozvěděli například, jak je Jára Cimrman spjat se severním Plzeňskem. Zajímavá je třeba i podezřelá náhoda, že v době, kdy se Cimrman usadil v Malenicích, začal Ludvík Očenášek chrlit spoustu vynálezů, které korespondují s Járovými zápisky.

Letos má TRUS v plánu kromě menších představení i tři větší akce. „Pokud to vyjde, chtěli bychom v květnu hrát divadlo v Trnové na návsi, což ještě ale nikdo neví. Máme přislíbenou i účast Švejk Bandu Milana Karpíška, ale pořád je vše ještě v rámci úvah,“ prozrazuje principál Petr Randa.

I letos chce TRUS pořádat další Cimrfest, na kterém se sejdou soubory s různými cimrmanovskými výstupy. Ten vznikl a několikrát se uskutečnil v Plzni u Salzmannů. „Ve sklepení jsme našli anály o Járovi Cimrmanovi. Pracoval jako kouleč sudů v pivovaru a přiřkli jsme mu také vynález zubní vrtačky. A protože vyvrtal už všechny zuby v okolí, potřeboval se dostat dál. Zvolil si severozápad k Manětínu, kam chtěl nechat natáhnout nové koleje. Mimochodem o železniční trati na Manětínsko se opravdu kdysi uvažovalo. Cestou se Cimrman zastavil v keramičce, kde vylepšil umělé zubní náhrady glazurou. A pak se na čas usadil u Očenášků,“ vypráví principál.

Festival pak z Plzně putoval do Lokte nad Ohří s podtitulem Cimrman v podhradí, následovala Lomnice u Tišnova (Cimrman v podzámčí) a letos bude Cimrman v lázních, protože festival TRUS uspořádá v Lázních Bohdaneč. Tím, že je Cimrfest putovní, jsou „vědecké semináře“ orientované do míst, kde se akce koná.

V prosinci pak divadelníci chystají oslavu svého 25. výročí. „Plán na oslavy ještě nemáme, ale určitě to bude veliké,“ usmívá se Randa.

TRUS je zřejmě jediným ochotnickým spolkem, který má podepsané svolení hrát Cimrmanovy hry od autorů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka na čtyři představení jedné hry do roka. „Mohou to vlastně všichni, ale my to máme podepsané. A také žádám o povelení pro všechny soubory, které hrají na festivalech s tím, že zisk po pokrytí nákladů půjde na dobročinné účely,“ doplňuje Randa. Se Smoljakem a Svěrákem se TRUS sešel už několikrát a trnovští divadelníci od nich dostali na památku například program z úplně první hry Akt.

TRUS má několik skalních příznivců a12 členů. Mezi nimi je například i TRUSstřelec, který slavnostně startuje akce, nebo TRUSřezník, ke kterému soubor jezdí na únorové zabijačky. Peče se na nich i TRUSchleba, samozřejmě s vyraženou značkou Trnovské umělecké společnosti.

Na seminářích TRUS diváky informuje o průběhu svých expedic, například na Blaník, Říp nebo Čerchov. Na první expedici přitom vznikl zdravicový kodex, díky kterému mají ochotníci ozvučení. Božkov totiž ocenil propagaci rumu, které se TRUS ochotně věnuje. Při zdravicích na úspěch akce si připíjí třeba s kolemjdoucími. Spolek má vlastní hostesku a servírku, které rozlévají štamprle a nosí košík s občerstvením, a také zdravotní dozor, který dbá o fyzickou stránku účastníků. Tyto dámy jsou pečlivě vyškolené a prošly přísným výběrovým řízením. Kromě nich má TRUS snad jako jediný soubor v republice i vlastního psychologa, ovšem podle některých indicií lze tušit, že by mohl být zcela fiktivní.

TRUS již nastudoval řadu Cimrmanových her. Několikrát jeho členové mluvili i o Vichru z hor, ale zatím vždy jen z legrace. Ještě jej prý hrát nemuseli. 

Zdroj: Deník - Šárka Meissnerová

 
Děkujeme za vaší návštěvu