OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Železnorudští ochotníci znovu ožívají

 Železná Ruda – Po třiadvaceti letech ožije letos v březnu ochotnické divadlo v Železné Rudě.

„Máme tady dva divadelní soubory. Dětský ochotnický soubor, který působí pod základní a mateřskou školou, a pak divadelní soubor dospělých. Záštitu si nad oběma soubory vzala nezisková občanská organizace Centrum volného času v Železné Rudě,“ říká režisér obou souborů František Strnad starší.
„Vyzvali jsme železnorudskou veřejnost, oslovili kamarády a bývalé ochotníky a dali se znovu dohromady. V souboru dospělých máme dnes deset herců a hereček. Je zajímavé, že polovinu hereckého ansáblu tvoří ti, kteří už hráli před mnoha lety, a druhou polovinou jsou ryzí nováčci, ovšem stejně zdatní a nadšení. Poprvé se veřejnosti představí dětský soubor už letos v dubnu s bájí O modrém a černém jezeru. Také my sehrajeme už brzy jakousi sladko–hořko–kyselou komedii s názvem Amnestie. Premiéra by měla být 9. března od 20 hodin v aule základní školy v Železné Rudě,“ pokračuje Strnad, který je zároveň autorem obou nastudovaných her.

Ochotnické divadlo má v Železné Rudě dávné, slavné a bohaté kořeny. Hrálo se tamcelá léta. Hodně kultury bylo ve městě pak po druhé světové válce, když si tam našli místa pro svoji rekreaci přední čeští herci, herečky, zpěváci i hudebníci. Organizoval se tam jeden čas i festival Umělecké léto v Železné Rudě, kde všichni účinkovali.

„V našem městě v té době pobýval například Rafael Kubelík, pěvec Národního divadla Jan Konstantin, houslista Alexandr Plocek, herec Zdeněk Štěpánek, herec Jaroslav Vojta a další. Ze vzpomínek a starých zápisků víme, že Zdeněk Štěpánek si se železnorudskými ochotníky sám zahrál. Bylo to například v představení Měšťáci, kde hrál zpěváka Tětěreva. Zdeněk Štěpánek měl pro zdejší ochotníky tenkrát velkou slabost a prý s nimi dokonce zkoušel, předváděl jim, učil je stát, chodit, mluvit, tvářit se a gestikulovat. Na různá tato představení si prý vozil vlastní krabici s líčidly. Dokonce tu hrála s ochotníky i jeho dcera z prvního manželství Jana Štěpánková, kterou dodnes diváci znají z filmu i divadla,“ vzpomíná Strnad.

Současní ochotníci hrají v aule školy. Jiné prostory totiž už v Železné Rudě nejsou.

„Dříve jsme hrávali v restauraci U Princů, kde byl pěkný sál s jevištěm. Dneska je tam kasino. Dříve jsme hrávali různé estrády, komponovaná pásma i řadu celovečerních her. Některé hry pro soubor jsem napsal osobně. Moc rád na ty doby vzpomínám. V této tradici chceme pokračovat i dnes,“ říká režisér.

Železnorudští ochotníci nebudou své umění předvádět svým fanouškům jen doma v Železné Rudě. Chystají se i na zájezdová představení. V pátek 23. března od 19.30 hodin zahrají například v kulturním domě v Bolešinech.

Ludvík Pouza, Klatovský deník

22.02.2012

 
Děkujeme za vaší návštěvu