OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Zdravíme všechny ochotníky z kanceláře MAS Aktivios a  připomínáme, že je otevřený grant  Plzeňského kraje na podporu spolkové činnosti.

Program je určen určen na:  podporu spolkové prezentační činnosti v tematických okruzích sport a tělovýchova, kultura, rybářství a myslivost, činnost hasičů (např. zajištění prezentační činnosti na vystoupeních, soutěžích a dalších akcích, tvorbu propagačních předmětů a tištěných materiálů souvisejících s účelem dotace, nákup dresů, kostýmů, zajištění dopravy na prezentační akce. Elektronický formulář žádosti je možné získat: na portále Plzeňského kraje. Žadateli mohou být:  neziskové organizace kromě nadací a nadačních fondů, tj. spolky, kluby, společnosti, zájmová sdružení právnických osob, svazy, unie, hnutí a jiná občanská sdružení. Dotace je určena pouze žadatelům se sídlem v Plzeňském kraji. Žádost je možné podávat do: termín pro podání žádostí je průběžný. Žádosti budou přijímány od ledna 2011 a dále v průběhu celého roku, nejpozději však do konce září roku 2011. Výše dotace : Minimální výše 10 tis. Kč , maximální výše je 50 tis. Kč. Další informace naleznete na 

 http://www.kr-plzensky.cz/article.asp?itm=40593 V případě dalších dotazů prosím volejte buď na přímo na kraj nebo do kanceláře OS Aktivios na tel. 376 382 312, e-mail: info@mas-aktivios.cz celou kancelář  OS Aktivios  přeje pěkný den  Hana Bouchnerová, manažer. Za

Naši divadelní přátelé a příznivci ochotnického divadla

nabízíme Vám možnost strávit s námi

v Divadle Husovka

příjemný sobotní večer 29.ledna 2011

s Carlo Goldonim a jeho

Treperendami

které s námi nastudovala

na scéně Jiřího Hniličky

v kostýmech Lenky Bloudkové

Anička Ratajská.

Je to naše 131.premiéra za padesátileté činnosti.

Tak v 19,30 hod. se na Vás těšíme.

 

Vaši DÉČKAŘI

 

 

HORAŽĎOVICE

Příznivci ochotnického divadla si tento týden určitě užijí. Již ve středu 26. ledna jsou zváni do Horažďovic,  kde je připravena  premiéra hry Neila Simona – Řeči, kterou nastudoval horažďovický divadelní spolek Tyjátr.

„Neil Simon je jeden z nejúspěšnějších broadwayských činoherních scénáristů posledních desítek let a jeho hry, především komedie, se staly divácky velmi oblíbenou součástí každého divadelního repertoáru. Mnoho jeho her bylo dokonce i zfilmováno. Hra „Řeči“ je především fraškou ze současnosti, která však přinese divákům vkusnou zábavu s úžasnými slovními obraty. Kdo by si ale myslel, že žádná nová komedie nemůže překonat hry typu Rodina je základ státu či Prachy? Prachy! od R. Cooneye, které jsme s úspěchem uváděli v minulosti, tak se zmýlil. Řeči je ve své kvalitě snadno překonají,“ říká režisér Karel Šťastný.

V Řečech se divákům  představí M. Petrus, L. Štěpáníková, V. Šlechta, K. Šťastná, S. Sekyra, M. Straková, K. Šťastný, J. Chalupná, V. Burda a K. Svatošová. Premiéra začíná v 19.30 hodin a repríza je v plánu  v sobotu 29. ledna taktéž od 19.30 hodin v kulturním domě Horažďovice.

PLZEŇ
Také Divadelní spolek Jezírko Plzeň  zve na novou  premiéru inscenace s názvem Procházka růžovým sadem. První premiéra je 22.ledna v 19,30 hod., druhá 29.ledna v 19,30 hod. Obě v divadle JONÁŠ (suterén Měšťanské besedy Kopeckého sady Plzeň). Vstupenky jsou již v předprodeji v recepci Měšťanské besedy

PLÁNICE

O víkendu 29. a 30. ledna  uvede od 18 hodin  svoji novou premiéru také Farní divadelní spolek v Plánici. Tamní herci  nacvičili hru Hlava proti Mihuli od autorů Voskovce a Wericha.

„V hlavních rolích diváci letos uvidí M. Nováka jako pana Hlavu, M. Strnada jako Mihuleho a I. Roubovou jako Máničku. Největšími hvězdami letošní hry budou ale J. Gregora a F. Vejčík v rolích pana Záda a pana Nohy,“ říká režisérka Marie Hnojská.

KAŠPERSKÉ HORY

V pátek 28. ledna reprizuje v Kašperských Horách  svoji hru César a Drna také Divadelní spolek Kolár ze Strašína v hlavní roli s Marií Robovou. Toto monodrama  kanadské autorky Isabele Doré uvádí od 19.30 hodin v místním kině.

Plánice – Pět měsíců připravovali své nové divadelní představení herci z Farního divadelního spolku v Plánici. Tentokrát uvedou netradiční podívanou. „Na tuto sezonu jsme nacvičili hru Hlava proti Mihuli od autorů Voskovce a Wericha, což je jedna z poměrně neznámých her těchto autorů,“ říká principálka souboru Marie Hnojská, která se  opět ujala i režie celého představení. Letos bude premiéra nové hry 29. ledna ve Spolkovém domě v Plánici. Reprízy pak budou pokračovat 30. ledna, 5. a 6. února v Plánici, 12. a 13. února vše uzavřou v kulturním domě v Bolešinech. Začátek představení je vždy od 18 hodin.

V hlavních rolích diváci letos uvidí Milana Nováka jako pana Hlavu, Milana Strnada jako Mihuleho a Ivanu Roubovou jako Máničku. Největšími hvězdami letošní hry budou ale Jindřich Gregora a František Vejčík v rolích pana Záda a pana Nohy,“ dodává Hnojská. O návrh a výrobu kulis se jako každý rok zasloužil Petr Masný. „Hlava proti Mihuli je komedie, která zaručeně pobaví každého diváka. O náhodu a složité životní situace nebude nouze. Hra je o lásce Máničky a Mihuleho, které ale není přáno. Já osobně k tomu mohu jen říct, že snad všechno dobře dopadne a jestli ne, tak ať diváci nevěší h(H)lavu, protože život je jen náhoda a kdo  miluje, ať neztrácí naději,“ zve na chystaná představení mladá  režisérka.
POZOR ! BLÍŽÍ SE UZÁVĚRKA PŘIHLÁŠEK NA NĚKTERÉ DIVADELNÍ PŘEHLÍDKY KONANÉ V LETOŠNÍM ROCE. ČTĚTE NÍŽE NEBO V RUBRICE "CHYSTANÉ PŘEHLÍDKY"

Horažďovice - Rozhovor s principálem a vedoucím divadelního spolku Tyjátr Karlem Šťastným

Karel Šťastný

Příznivci ochotnického divadla na Horažďovicku se již nemohou dočkat další divadelní premiéry horažďovického divadelního spolku Tyjátr. Deník se proto zeptal principála souboru a režiséra Karla Šťastného, co si pro diváky tentokrát připravili.

Na co půjdeme letos v lednu v Horažďovicích?
Připravili jsme tentokrát komedii Neila Simona „Řeči“.

Proč právě komedii od tohoto autora?
Neil Simon je jeden z nejúspěšnějších broadwayských činoherních scénáristů posledních desítek let a jeho hry, především komedie, se staly divácky velmi oblíbenou součástí každého divadelního repertoáru. Mnoho jeho her bylo dokonce i zfilmováno.

Sám autor o této hře říká, že nejde o komedii, ale o frašku…
Ano, hra „Řeči“ je především fraškou ze současnosti, která však přinese divákům vkusnou zábavu s úžasnými slovními obraty. Kdo by si ale myslel, že žádná nová komedie nemůže překonat hry typu Rodina je základ státu či Prachy? Prachy! od R. Cooneye, které jsme s úspěchem uváděli v minulosti, tak se zmýlil. Řeči je ve své kvalitě snadno překonají.

O čem je tato hra?
Inscenace zavede diváky do prostředí newyorské smetánky, která se sejde na oslavě výročí sňatku náměstka newyorského starosty a jeho ženy. Jako první přicházejí manželé Gormanovi, kteří zjistí, že si jejich hostitel z neznámých důvodů prostřelil ušní lalůček a jeho žena záhadně zmizela. Vzápětí ale přicházejí další hosté, takže se začíná roztáčet kolotoč lží a výmyslů a „skvělých řešení“, která vzápětí selhávají. Zda šlo o nešťastnou náhodu, nebo o pokus o sebevraždu či úplně něco jiného, není hned zcela jasné. Co je však nad slunce jasné, je fakt, že tuto celou záležitost je třeba utajit, neboť skandál by mohl ohrozit kariéru hostitele i všech ostatních. Tato hra vychází z nejlepších tradic situační komedie a my věříme, že bude mít úspěch i v Horažďovicích.

Kdo se divákům v této hře tentokrát představí?
V Řečech se představí M. Petrus, L. Štěpáníková, V. Šlechta, K. Šťastná, S. Sekyra, M. Straková, K. Šťastný, J. Chalupná, V. Burda a K. Svatošová.

Kdy ji diváci v Horažďovicích uvidí?
Premiéra je připravena na středu 26. ledna od 19.30 hodin a repríza pak bude v sobotu 29. ledna taktéž od 19.30 hodin v kulturním domě.

Klatovsko – Malované opony divadel českých zemí je název publikace, která v těchto dnech přichází na pulty knihkupectví.

Opona z Němčic

„Publikace je výsledkem několikaletého výzkumu. Poprvé představuje veřejnosti souhrnný přehled známých i zapomenutých divadelních opon – od té Hynaisovy či zámeckého divadla v Českém Krumlově až po opony jevišť venkovských hostinců nebo loutkových divadel. Objevná, výtvarně osobitá a zajímavá kniha má 412 stran a je podnětným příspěvkem k tématu péče o uchování kulturního dědictví a vypovídá mnohé o tužbách, postojích i cítění našich předků,“ říká za spoluautory knihy Jiří Valenta.

Kniha Malované opony divadel českých zemí vznikla jako součást prací na Databázi českého amatérského divadla v rámci společného projektu Institutu umění – Divadelního ústavu a Národního informačního a poradenského střediska (vydavatel publikace) Uchování a prezentace kulturního dědictví českého i světového divadla.

Veselé Vánoce a úspěšný rok 2011

přeje všem členům a příznivcům

 SČDO ZČ

1  
..  
9  
10  
11  
12  
13  
..  
20  
..  
26  
 
Děkujeme za vaší návštěvu