OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Divadlo Alfa chystá tvůrčí divadelní dílnu pro mládež

Divadlo Alfa začne od ledna 2010 pořádat pravidelné tvůrčí dílny pro mládež od 11 do 15 let v rámci mezinárodního divadelního projektu evropského rozsahu Platforma 11+, který je zaměřen na dospívající mladé lidi a do nějž byla Alfa přizvána jako jediné české divadlo.
Na základě konkurzu bude vybrána maximálně patnáctičlenná skupina žáků a studentů, kteří se od ledna začnou scházet každý čtvrtek odpoledne v klubu Divadla Alfa, kde se budou pod vedením profesionálních umělců a odborných lektorů aktivně seznamovat s procesem divadelní tvorby.

Konkurz
Konkurz pro žáky a studenty ve věku od 11 do 15 let se koná 15. prosince od 17,00 hodin v klubu Divadla Alfa.
„Účastníci dílny budou mít jedinečnou možnost zažít na vlastní kůži, co divadelní tvorba obnáší: od nápadu a tvůrčího psaní, dramatických her, improvizovaných etud, přes poznávání nejrůznějších inscenačních prostředků, kterými je možné vyjádřit konkrétní téma. Využijeme muzikálnosti seminaristů, jejich pohybových schopností, rytmiky, dotkneme se výtvarné složky divadla. Výsledkem naší práce bude malé představení, které účastníci semináře zahrají v červnu v rámci festivalu Skupova Plzeň,“ vysvětluje hlavní lektorka, herečka Alfy Blanka Luňáková, která ve spolupráci s kolegyní Martinou Hartmannovou zaměřuje základní téma workshopu na vlastní problematiku dospívajících.
„Tvůrčí divadelní dílna je částečně dotovaná Evropskou unií a zatím potrvá do konce června. Při velkém zájmu jsme připraveni pokračovat i nadále,“ upřesňuje manažerka Alfy Gabriela Darebná.

Platforma 11+
Umělecké objevy na evropských školních chodbách
Projekt sdružuje 12 divadel z 11 zemí, z nichž všechna představují scény špičkové úrovně a zaměřují se na zvláštní cílovou skupinu. Během čtyř let bude projekt financován z EU částkou přesahující 2 miliony eur. Celkový rozpočet projektu je 4,1milionu eur.
Vedoucí organizací této umělecké sítě je divadlo Brageteatret v Drammenu (Norsko), které spolupracuje s iniciátorem tohoto projektu Dirkem Neldnerem. Českým partnerem je Divadlo Alfa Plzeň. Aktivními účastníky projektu budou místní kulturní instituce, univerzity a většina škol.
S četnými koprodukcemi, vystoupeními hostujících souborů, výstavami a prvním ze čtyř každoročních setkání více než stovky účastníků z celé Evropy se projekt Platforma 11+ představí v červnu 2012 v České republice. Projekt je příspěvkem Divadla Alfa do programové kulturní nabídky Plzně jako evropského hlavního města kultury 2015.
www.platform11plus.eu
Divadlo Alfa patří mezi nejúspěšnější české profesionální soubory hrající nejen pro děti a mládež. Na svém kontě má řadu cen z mezinárodních i tuzemských přehlídek, o oblibě divadla svědčí vyprodaná představení na domovské scéně v Plzni a časté hostování doma i v zahraničí. V sezóně 2009 – 2010 zatím Alfa představila divákům první ze čtyř plánovaných premiér, „Pohádku z kouzelného mlýnku“ Mileny Jelínkové. V současné době připravuje režisér Tomáš Dvořák s herci další horkou novinku, akční loutkovou podívanou „James Blond“, která bude mít premiéru v polovině prosince.

Manětín -  Manětínská opona oslavila během uplynulého víkendu plnoletost. Každoročně hojně navštěvovaná přehlídka amaterských divadelních souborů letos zlákala diváky na čtyři představení.

I když byla letošní opona co do počtu souborů nejslabší, setkala se s velkým diváckým ohlasem. Představily se celkem čtyři soubory, mezi nimi domácí Mlask, který festival v pátek večer zahájil komedií pro odvážné diváky Bez předsudků.

V sobotu dopoledne se jako tradičně pokračovalo pohádkou. Soubor z Mýta tentokráte zahrál kousek Jak se stal Rumcajs loupežníkem.

Na své si v sobotu odpoledne přišli milovníci Járy Cimrmana. Soubor Trus z Trnové ztvárnil oblíbenou hru Akt. Přehlídku pak večer zakončila hornobřízská skupina Osada s duchařskou komedií Hotel mezi dvěma světy.

Podle ředitelky přehlídky Aleny Svobodové má Manětínská opona oproti jiným divadelním festivalům svá specifika. „Hlavní je to, že soubory tu mezi sebou nesoutěží, ale naopak se tu přátelsky setkávají, a to bez ohledu na to, jakou ty soubory mají úrověň. Takže divadelníci se sem přijedou bavit a potkat se s těmi, které rok neviděli. V tom je právě to kouzlo, není tu rivalita a vše je takové spontánní,“ prozradila Svobodová, která Manětínskou oponu připravuje každoročně již od jejího vzniku.

„Dospěla jsem k závěru, že je třeba, aby tu přehlídku organizoval zase někdo jiný. Aby se sem dostaly nové nápady a náměty. Prostě se chystám předat žezlo,“ vysvětlila Svobodová a doplnila, že její rozhodnutí v žádném případě neznamená definitivní konec festivalu. Pouze jej bude organizovat někdo jiný a zřejmě v jiné podobě. Nechme se tedy převapit.

Ke vzniku opony inspirovalo Svobodovou v roce 1991 zrušení okresního kulturního střediska, které přehlídky na Plzni–severu pořádalo. „Byla jsem z toho tehdy strašně smutná, takže jsem se toho dobrovolně ujala sama a tady vznikla tradice. Měli jsme tehdy velkou podporu okresního úřadu. Když potom okresní úřady skončily, požádala jsem vedení města Manětín o podporu s tím, že tu přehlídku po umělecké stránce celou zajistím, a dostalo se mi velkorysé odezvy,“ vypráví Svobodová.

Podle ní má divadlo včetně toho amatérského stále více příznivců. „Můžu zcela zodpovědně prohlásit, že lidé utíkají od televizí a ochotníci nemají problém, aby zaplnili sály,“ podotkla Svobodová. S hojnou účastí se setkala i osmnáctá opona, na kterou přišly stovky diváků.

Město Manětín Vás zve na na 18. ročník divadelní přehlídky ochotnických souborů
Plzeňska "Manětínská opona 2009". Přehlídka se koná ve dnech 27. – 28.
listopadu 2009 v krásném barokním městečku Manětín, které se nachází 42 km
severně od Plzně.
PROGRAM:
pátek, 27.11.09
20.00 hod. Slavností zahájení - divadelní soubor "MLASK" Manětín
Diego Ruiz, Fiona Bettanina & Nicola Pistoia, Pino Ammendola
adaptace Jaroslava Spáčila
Bez předsudků - komedie pro odvážné diváky a ještě odvážnější herce.

sobota, 28.11.09
10.00 hod. Jak se stal rumcajs loupežnická pohádka? - Václav Čtvrtek -
loupežnická pohádka
Hraje: divadelní spolek "J. K. Tyl", Mýto.
16.00 hod. AKT - Zdeněk Svěrák/Ladislav Smoljak
hra se zpěvem a tancem z dílny divadla Járy Cimrmana
Hraje: divadelní společnost "TRUS" Trnová
19.00 hod. Hotel mezi dvěma světy - Eric-Emmanuel Schmitt,
adaptace Pavla Palána
- trpká komedie
Hraje: divadelní spolek "OSADA" Horní Bříza.
místo usporádání: Město Manětín, Kulturní dům
Vstupné Kc: 50

Domažlice - Účastníky Divadelního bálu pobavilo sobě vlastním humorem pět ochotnických souborů.

„Věhlas bálu rok od roku sílí a roste, z čehož mám obrovskou radost. Není pravidlem, že se nová věc ujme tak dobře, jako v tomto případě. Velice mě těší zájem veřejnosti a divadelních spolků, kterých se letos sjelo pět. Svoji účast na poslední chvíli odřekli horšovskotýnští ochotníci,“ sdělil ředitel Městského kulturního střediska v Domažlicích Kamil Jindřich.

 Ani letos zde nechyběly ukázky z dílny ochotnických souborů, kterými zpestřily průběh bálu. Ke stálicím, jako jsou spolky z Poběžovic, Pasečnice, Tachova a domovský Karel se letos poprvé přidal i Ochotnický divadelní spolek Černoch z Černíkova, který ve svém příspěvku vysvětlil, co se dělo na souši před a při nalodění na Titanik.

„Vloni jsme to tady byli, jak se říká, omrknout, abychom zjistili, jak to tady chodí. Usoudili jsme, že soubor, který se tady neukáže, jako by ani nebyl,“ uvedl režisér černíkovských ochotníků Jiří Poór.

Ukázky sobě vlastního humoru, kterými se jednotlivé spolky na bále prezentují, jsou až do poslední chvíle přísně utajovány nejen před diváky a jednotlivými souboy, ale dokonce i před pořadateli, kteří proto určí jen časový limit a pořadí.

„Je velice zábavné sledovat reakce souborů na vystoupení těch ostatních, Poprvé jsme si mysleli, že je to celé narežírované, a snažili jsme se dopídit, na, co se můžeme těšit, ale nikdy se nám to nepovedlo a v tom je asi to největší kouzlo. Každoročně se na divadelní bál těšíme a i letos se výborně bavíme,“ řekla jedna z mnoha účastníků, Diana Märzová z Domažlic.


„Uvádění tohoto bálu je pro mě srdeční záležitost. Je to jediná neformální příležitost, kdy se soubory mohou setkat, aniž by mezi sebou soupeřily,“ uvedla Skarlandtová.
Národní přehlídka venkovských divadelních souborů sídlících v místech nemajících více jak 5.000 obyvatel se uskutečnila ve Vysokém nad Jizerou ve dnech 9. – 17.října 2009. Ale spíše se přehlídka letos mohla jmenovat Krakonošova divadelní zima a nebo Zimní festival humoru. Z osmi inscenací se v přehlídce objevilo sedm komedií různého druhu, ale každá z nich měla svoji nespornou kvalitu a nepatřila k řadě podbízivých her často frekventovaných na českém jevišti. A jako protipól k nim ve šťastném kontrastu bohatě strukturovaná básnická skladba Romance pro křídlovku převedená do divadelního scénáře.
    Takto zahájil předseda odborné poroty profesor František Laurin svoje závěrečné hodnocení národní přehlídky.
    Na jeviště divadla Krakonoš beze sporu patřil Limonádový Joe vysockého souboru. Radostná hravost, herecké nasazení, hudebnost a skvělé zvládnutí bohatého komparsu připravily divákům hned v úvodu přehlídky příjemný večer.
    Boleradický soubor Bratří Mrštíků přivezl operetu Johana Strause Cikánský baron, muzikálně skvěle uváděnou cimbálovou muzikou Primáš. Inscenátoři si ublížili použitím zvukové techniky a nespoléhali se na živý zpěv.
    Členové souboru Doveda ze Sloupnice disponuje několika skvělými devizami – dlouhou prací režisérky se souborem, výraznými hereckými typy a až překvapivou hudebností. Italský muzikál Aleluja, dobří lidé přinesl zajímavé téma manipulace s lidmi. Plasticita hlavních představitelů připravila skutečný divadelní zážitek.
    Ořechovští mají svoji tradiční poetiku. Jejich Babička v trenkách Vlastimila Pešky je jistou směsicí frašky a kabaretu, fungující jako stroj. Obecenstvo se baví spíše strojovou mechanickou souhrou, do které se nevešel člověk se svým bohatým lidským jednáním.
    Chvaletické divadlo JEN TAK realizoval adaptaci Havlíčkovi novely Muž sedmi sester, jako černou erotickou komedii s groteskními rysy.
    Rádobydivadlo Klapý připravilo dramatizaci Hrubínovy bohatě strukturované lyricko epické básně Romance pro křídlovku. Odvaha souboru realizovat tento složitý básnický text, ale také citlivost a jistá zjitřenost našly nesporně emocionální ohlas v hledišti.
    Nájemníci pana Swana v inscenaci Terezínského souboru TMA našli režisérku a soubor, který nejen dobře ví, co zvolený žánr potřebuje, ale umí ho jeviště realizovat.
    Soubor z Horšovského Týna se nesetkal s žánrem frašky poprvé. Tentokrát měl smůlu i v tom, že v průběhu přehlídky diváci viděli bezprostředně za sebou celou řadu komedií a tak měli možnost srovnávat. Manželství na druhou k naší lítosti nepatřilo z různých důvodů k těm podařeným. Patrně se stalo, co se někdy stává, nikdo neví ani přesně proč, že místo komponovaného celku vznikla jakási mozaika postav a  tříšť situací.
    Do programu národní přehlídky byly zařazeny i hostující inscenace a na besedu přijel herec Martin Písařík, jinak doktor Všetečka z televizního seriálu Ordinace v růžové zahradě.
    Na závěr bylo uděleno 12 čestných uznání a 17 cen za herecké i jiné výkony. Odborná porota doporučila na 80.Jiráskův Hronov 2010 inscenaci Sloupnického souboru Aleluja, dobří lidé.
    Jubilejní 40.národní přehlídka venkovských divadelních souborů Krakonošův divadelní podzim přenesla celou řadu zajímavých inscenací a divadelních setkání, které dávaly dostatek inspirace a otázek k přemýšlení o divadle a jeho smyslu v nejširších souvislostech. ¨

Z projevu  předsedy odborné poroty profesora Františka Laurina zpracoval Vlastimil Ondráček
Divadelní spolek ve Kbele zahájil činnost také vlastního dětského souboru. Ten má 15 členů. Mladí herci připravují Vánoční příběh o Ježíškovy.  Premiéra je plánována na 29. listopadu ve Kbele.
Ve čtvrtek 15. října byl po dvaceti letech v Přešticích obnoven Divadelní spolek Úhlavan. Soubor má 23 členů.  Vedením souboru byl pověřen Ludvík Pouza.
V sobotu 19.září 2009 se uskutečnila XIV. celostátní konference Svazu českých divadelních ochotníků. V Kulturním domě v Libici nad Cidlinou, sídla Divadelního spolku VOJAN se sjelo 38 delegátů z celé České republiky. Západočeskou oblast zastupovali Ing. Alena Svobodová z Kaznějova, předsedkyně zpč SČDO, Vlastimil Ondráček z Karlových Varů, místopředseda zpč SČDO, Hana Šiková z Plzně,  tajemnice zpč SČDO a dále členové zpč předsednictva Antonín Adámek z Kaznějova, Ladislav Synek  a Petra Zoubková z Plzně. Dále byli pozváni Václav Kuneš z Horšovského Týna a Ing. Jaromír Břehový ze Žlutic. Omluvil se člen zpč předsednictva Ludvík Pouza ze Kbela z pracovních důvodů a Milada Drápalová z Plzně ze zdravotních důvodů.  Konference ocenila  Čestným uznáním V.K.Klicpery devět  členů Svazu, mezi nimi byli i západočeši Ing. Jaromír Břehový ze Žlutic a Alena Svobodová z Kaznějova, oba za významné zásluhy o rozvoj ochotnického divadla a Zlatým Harlekýnem vedoucí souboru a režisér Divadelního souboru MKZ v Horšovském Týně Václav Kuneš za vynikající dlouholeté zásluhy o rozvoj ochotnického divadla. Jen chci připomenout, že Ladislavu Synkovi byl na letošním 79. Jiráskově Hronově předán Zlatý odznak J.K.Tyla za dlouholetou činnost v ochotnickém divadle. Vysoké pocty se dostalo i Vlastimilu Ondráčkovi, když jej konference obdařila titulem Čestný předseda SČDO.  Mezi oceněné patřil i první předseda SČDO JUDr. Milan Kyška z Prahy, který patřil mezi hosty konference, když byl jmenován Čestným členem SČDO.
    V úvodním slově hovořil předseda SČDO Ing. Josef Hejral o práci Svazu v uplynulém volebním období. Připomněl, že Svaz vyhlašuje a organizuje nejen soutěže a přehlídky pro děti a mládež KANDRDÁSEK SČDO s národní přehlídkou v Brandýse nad Labem, soutěže mládeže a dospělých POHÁREK SČDO s národní přehlídkou ve Velké Bystřici u Olomouce, soutěž Divadla jednoho herce SČDO s národní přehlídkou v západočeském Kaznějově, soutěž jednoaktových her SČDO s národní přehlídkou v Holicích v Pardubickém kraji, a velmi populární soutěž  venkovských souborů s národní přehlídkou Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém nad Jizerou. Ta bude v říjnu mít již 40. ročník. Zástupci Svazu jsou členy např. koordinační rady NIPOS-ARTAMA, členy rady programu regionálních a národních přehlídek vyhlašovaných NIPOS-ARTAMA,  členy grantové komise Ministerstva kultury ČR , členy Fondu kultury,  členy komise Ministerstva kultury ČR pro výběr kandidátů na Cenu ministra kultury.
    V průběhu konference vystoupila Ing. Alena Svobodová, aby zveřejnila výsledky práce západočeské oblasti Svazu.  Delegáty konference bylo konstatováno, že západočeská oblast a oblast Českého středohoří se sídlem v Děčíně jsou v současné době nejaktivnější oblastní předsednictva Svazu v republice.
    Host konference Mgr. Lenka Lázňovská, ředitelka NIPOS Praha sice kladně zhodnotila činnost Svazu ve srovnání s ostatními občanskými sdruženími v oblasti kultury, ale delegáty moc nepotěšila, když nastínila finanční situaci na příští rok 2010. Bývalý ministr kultury Pavel Dostál usiloval, aby rozpočet ministerstva kultury     
       

                   
Divadelnímu studiu D3, občanskému sdružení Karlovy Vary se pomalu blíží oslavy padesátého výročí existence – bylo založeno v listopadu 1961. V životě člověka je padesátka obdobím největší zralosti, kdy se zbavuje iluzí o tom, jak by měl svět kolem něj vypadat, a smiřuje se s tím, jak skutečně vypadá, a zároveň sklízí plody svého životního konání. V Déčku se v této souvislosti neodehrávají žádné revoluce, žádné výrazné převraty, ale soubor se pokouší i nadále o to, co je v divadle nejpodstatnější – a sice o službu divákům.
    Loňská sezóna byla – a to navzdory tomu, že jsme neuvedli na naší domovské scéně Husovka žádnou premiéru titulu „plnokrevného“ - tedy celovečerního,  sezónou velmi aktivní. Na repertoáru jsme měli Drdovy „Hrátky s čertem“ (premiéra leden 2008), Turriniho „Nejbláznivější den“ (premiéra červen 2008), Přidalovu aktovku „Pěnkava s Loutnou“ (premiéra březen 2006) a program „Mikulášské“, který se hrál téměř deset let pokaždé v čase předvánočním.
    S „Mikulášskou“ jsme se o Vánocích 2008 rozloučili. Hráli jsme ji dlouho, a tak jsme se rozhodli, že musíme náš repertoár v tomto ohledu inovovat. Dramaturgie souboru ve spolupráci s režiséry na tom zapracovala a již tento rok chystáme program nový.    
S „Hrátkami s čertem“ jsme, kromě pravidelného reprízování na Husovce, navštívili festival v Krásně; kromě toho, že soubor měl čas probrat i věci mimodivadelní, zhlédli jsme tam zábavnou úpravu „Mrazíka“ místního souboru.
    S „Nejbláznivějším dnem“ (neboli s „Figarem“, jak mu důvěrně říkáme) jsme se v březnu 2009 zúčastnili přehlídky v Horažďovicích a postoupili na Divadelní Děčín, předstupeň Hronova. Navzdory tomu, že na Jiráskův Hronov jsme nebyli vybráni, bylo velmi podnětné pohovořit s porotou a z festivalových novin se dozvědět, co si o našem představení myslí diváci. (Například: "D3 z Varů mě mile překvapila, a to hned několikrát. Povedlo se jí udržet v hledišti, kde sedělo velmi rozdílné středoškolské publikum, celkem dobrou náladu po celých 80 minut. Povedlo se udržet i mou pozornost, a to nepatřím k milovníkům intrik, zvláště těch v parukách. Hrabě i jeho choť žili věrohodně bezcitný život, skvělý byl Bazilus - typ našeptávače, kteří jsou nesmrtelní...") Tato jedenáctá režijní práce Aničky Ratajské svědčí o tom, že kostýmové komedie, jež v sobě obsahují výrazné sdělení, jsou její doménou (vzpomeňme na „Mor“ před pěti lety).
    S „Hrátkami“ a „Figarem“ jsme se v dubnu 2009 rozjeli také do moravských Křenovic – se souborem dobrovolných hasiček, které uvádějí pozoruhodnou jevištní úpravu Formanova filmu „Hoří, má panenko“, jsme se skamarádili na přehlídce vesnických souborů ve Vysokém nad Jizerou. Hráli jsme v nedalekém Kojetíně, v Křenovicích jsme jedli, pili, hodovali a nakonec absolvovali výlet do Kroměříže na zámek a do vinných


sklepů. Bohužel záměr pozvat hasičky do Karlových Varů na podzim, kdy je zde nejkrásněji, ztroskotal kvůli jejich velkému pracovnímu vytížení.
    Jedinou premiérou, uvedenou v poslední sezóně na Husovce, je jednoaktovka Michela de Ghelderode „Tři herci, jedno drama“ (konala se v březnu 2009); po několikaleté přestávce se k režii odhodlal Petr Richter. Malý tvar o životě, smrti, šmíře a umění obvykle hrajeme v jednom večeru s „Pěnkavou s Loutnou“. S Ghelderodem jsme se zúčastnili přehlídky jednoaktových her (zároveň jsme byli hrdými pořadateli přehlídky – přebíráme její organizaci od plzeňských kolegů) a postoupili jsme jako druzí doporučení (první doporučení obdrželo divadlo Dagmar s vynikající groteskou „Sbal psa a vypadni“). V současné době očekáváme, zda nás pozvou na celostátní klání Zbraslavská aktovka v listopadu 2009.
    V Déčku se v minulé sezóně také začali hlásit o slovo mladší členové. Eliška Huberová si k režii vybrala Gersheho titul „Motýli“ – bohužel kvůli problémům se zaneprázdněnými kolegy jsme museli zkoušení po dvou měsících přerušit. O něco lépe se dařilo kolegovi Tomáši Braunreiterovi – scénické čtení hry Petra Kolečka „Láska, vole“ se ve spolupráci se spřáteleným souborem BezDirky a Divadlem Dagmar konalo na scéně „L“ nikoli jednou, jak bylo plánováno, ale pro velký úspěch hned dvakrát.
    O prázdninách soubor, jako každoročně, vyrazil na vagantové putování, tentokrát na Vysočinu. Úpravu pohádky Zdeňka Šmída „Jak se medvědici stýskalo“ režíroval Petr Richter, hrálo se třikrát pro asi 300 diváků, a to na táborech, v domově důchodců a na hradě.
    Od září se D3 bude věnovat zkoušení hry Vlastimila Pešky „Betlém aneb Komedie o narození Ježíška“ – počítáme s tím, že tento titul nahradí „Mikulášskou“ a budeme jej uvádět každoročně v čase předvánočním. V listopadu snad budeme pokračovat v tradici scénických čtení a uvedeme vynikající hru Viliama Klimáčka „Komunismus“ (probíhají jednání o autorská práva). V prosinci začneme zkoušet titul další, který dosud není upřesněn – do souboru totiž dorazili noví herečtí adepti, a tak musíme původní dramaturgický záměr trochu korigovat.
    Od září 2009 dochází také k organizačním změnám – na Husovce bude sídlit nikoli pouze D3, ale také Klub Paderewski, Divadlo v patře a Hudební divadlo Libora Baláka. Doufáme, že rozšíření repertoáru Husovky povede k přílivu diváků a že s kolegy dobře vyjdeme. Zdá se, že putování k padesátce D3, jejíž oslavy začínáme promýšlet a organizovat již teď, nebude stařecky unavené, leč zrale nadšené a pro nás i diváky přínosné a zábavné…                          Petra Kohutová 
   
1  
..  
10  
..  
19  
20  
21  
22  
23  
24  
25  
26  
 
Děkujeme za vaší návštěvu