OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Divadelnímu studiu D3, občanskému sdružení Karlovy Vary se pomalu blíží oslavy padesátého výročí existence – bylo založeno v listopadu 1961. V životě člověka je padesátka obdobím největší zralosti, kdy se zbavuje iluzí o tom, jak by měl svět kolem něj vypadat, a smiřuje se s tím, jak skutečně vypadá, a zároveň sklízí plody svého životního konání. V Déčku se v této souvislosti neodehrávají žádné revoluce, žádné výrazné převraty, ale soubor se pokouší i nadále o to, co je v divadle nejpodstatnější – a sice o službu divákům.
    Loňská sezóna byla – a to navzdory tomu, že jsme neuvedli na naší domovské scéně Husovka žádnou premiéru titulu „plnokrevného“ - tedy celovečerního,  sezónou velmi aktivní. Na repertoáru jsme měli Drdovy „Hrátky s čertem“ (premiéra leden 2008), Turriniho „Nejbláznivější den“ (premiéra červen 2008), Přidalovu aktovku „Pěnkava s Loutnou“ (premiéra březen 2006) a program „Mikulášské“, který se hrál téměř deset let pokaždé v čase předvánočním.
    S „Mikulášskou“ jsme se o Vánocích 2008 rozloučili. Hráli jsme ji dlouho, a tak jsme se rozhodli, že musíme náš repertoár v tomto ohledu inovovat. Dramaturgie souboru ve spolupráci s režiséry na tom zapracovala a již tento rok chystáme program nový.    
S „Hrátkami s čertem“ jsme, kromě pravidelného reprízování na Husovce, navštívili festival v Krásně; kromě toho, že soubor měl čas probrat i věci mimodivadelní, zhlédli jsme tam zábavnou úpravu „Mrazíka“ místního souboru.
    S „Nejbláznivějším dnem“ (neboli s „Figarem“, jak mu důvěrně říkáme) jsme se v březnu 2009 zúčastnili přehlídky v Horažďovicích a postoupili na Divadelní Děčín, předstupeň Hronova. Navzdory tomu, že na Jiráskův Hronov jsme nebyli vybráni, bylo velmi podnětné pohovořit s porotou a z festivalových novin se dozvědět, co si o našem představení myslí diváci. (Například: "D3 z Varů mě mile překvapila, a to hned několikrát. Povedlo se jí udržet v hledišti, kde sedělo velmi rozdílné středoškolské publikum, celkem dobrou náladu po celých 80 minut. Povedlo se udržet i mou pozornost, a to nepatřím k milovníkům intrik, zvláště těch v parukách. Hrabě i jeho choť žili věrohodně bezcitný život, skvělý byl Bazilus - typ našeptávače, kteří jsou nesmrtelní...") Tato jedenáctá režijní práce Aničky Ratajské svědčí o tom, že kostýmové komedie, jež v sobě obsahují výrazné sdělení, jsou její doménou (vzpomeňme na „Mor“ před pěti lety).
    S „Hrátkami“ a „Figarem“ jsme se v dubnu 2009 rozjeli také do moravských Křenovic – se souborem dobrovolných hasiček, které uvádějí pozoruhodnou jevištní úpravu Formanova filmu „Hoří, má panenko“, jsme se skamarádili na přehlídce vesnických souborů ve Vysokém nad Jizerou. Hráli jsme v nedalekém Kojetíně, v Křenovicích jsme jedli, pili, hodovali a nakonec absolvovali výlet do Kroměříže na zámek a do vinných


sklepů. Bohužel záměr pozvat hasičky do Karlových Varů na podzim, kdy je zde nejkrásněji, ztroskotal kvůli jejich velkému pracovnímu vytížení.
    Jedinou premiérou, uvedenou v poslední sezóně na Husovce, je jednoaktovka Michela de Ghelderode „Tři herci, jedno drama“ (konala se v březnu 2009); po několikaleté přestávce se k režii odhodlal Petr Richter. Malý tvar o životě, smrti, šmíře a umění obvykle hrajeme v jednom večeru s „Pěnkavou s Loutnou“. S Ghelderodem jsme se zúčastnili přehlídky jednoaktových her (zároveň jsme byli hrdými pořadateli přehlídky – přebíráme její organizaci od plzeňských kolegů) a postoupili jsme jako druzí doporučení (první doporučení obdrželo divadlo Dagmar s vynikající groteskou „Sbal psa a vypadni“). V současné době očekáváme, zda nás pozvou na celostátní klání Zbraslavská aktovka v listopadu 2009.
    V Déčku se v minulé sezóně také začali hlásit o slovo mladší členové. Eliška Huberová si k režii vybrala Gersheho titul „Motýli“ – bohužel kvůli problémům se zaneprázdněnými kolegy jsme museli zkoušení po dvou měsících přerušit. O něco lépe se dařilo kolegovi Tomáši Braunreiterovi – scénické čtení hry Petra Kolečka „Láska, vole“ se ve spolupráci se spřáteleným souborem BezDirky a Divadlem Dagmar konalo na scéně „L“ nikoli jednou, jak bylo plánováno, ale pro velký úspěch hned dvakrát.
    O prázdninách soubor, jako každoročně, vyrazil na vagantové putování, tentokrát na Vysočinu. Úpravu pohádky Zdeňka Šmída „Jak se medvědici stýskalo“ režíroval Petr Richter, hrálo se třikrát pro asi 300 diváků, a to na táborech, v domově důchodců a na hradě.
    Od září se D3 bude věnovat zkoušení hry Vlastimila Pešky „Betlém aneb Komedie o narození Ježíška“ – počítáme s tím, že tento titul nahradí „Mikulášskou“ a budeme jej uvádět každoročně v čase předvánočním. V listopadu snad budeme pokračovat v tradici scénických čtení a uvedeme vynikající hru Viliama Klimáčka „Komunismus“ (probíhají jednání o autorská práva). V prosinci začneme zkoušet titul další, který dosud není upřesněn – do souboru totiž dorazili noví herečtí adepti, a tak musíme původní dramaturgický záměr trochu korigovat.
    Od září 2009 dochází také k organizačním změnám – na Husovce bude sídlit nikoli pouze D3, ale také Klub Paderewski, Divadlo v patře a Hudební divadlo Libora Baláka. Doufáme, že rozšíření repertoáru Husovky povede k přílivu diváků a že s kolegy dobře vyjdeme. Zdá se, že putování k padesátce D3, jejíž oslavy začínáme promýšlet a organizovat již teď, nebude stařecky unavené, leč zrale nadšené a pro nás i diváky přínosné a zábavné…                          Petra Kohutová 
   
Horšovský Týn - Téměř absurdní divadelní fraška „Ať žije Bouchon“ v podání horšovskotýnského ochotnického souboru se poprvé představila divákům o Anenské pouti.
 V hlavních rolích se objevili: Jan Lengál jako starosta, Stanislav Brůžička jako jeho bratr, Petra Tauerová v roli sekretářky a Jan Večeřa jako úředník Evropské unie.
„Jde o úplně novou hru a jsme teprve asi třetí, možná i druhý amatérský soubor, který představení sehrál,“ tvrdí režisérka Hana Žáková.
Ať žije Bouchon je hra dvou nejhranějších současných francouzských autorů komedií. Jde o hru plnou humoru a komických situací. Bouchon je malé francouzské městečko, z něhož se většina jeho obyvatel už dávno odstěhovala. Jenom starosta Jacques společně se svou sekretářkou Odette a bratrem Nicolasem se ze všech sil snaží svoje město zachránit a vyždímat z Evropské unie dotace na nejrůznější nesmyslné projekty. Po příchodu eurokomisařů se pak starosta rozhodne vyhlásit Bouchon dvacátým šestým státem evropského společenství a sám sebe jeho prezidentem.
„Myslím, že diváky hra zaujme. Jednání úředníků je totiž na celém světě stejné a každý si jistě dokáže různé humorné situace převést na vlastní zkušenost,“ popisuje režisérka s tím, že soubor už dlouho žádnou divadelní hru ze současnosti nehrál.
Zájem diváků však potvrdil i zaplněný sál kina při pouťové premiéře.
„Na Anenské se vždy hraje příjemně. Lidé jsou na nové hry natěšení,“ říká Žáková a dodává, že velmi příjemná atmosféra vládla i během zkoušení hry, které je o prázdninách vždy náročnější. „Nakonec se nám ale podařilo dát dovolené dohromady. Problémem při zkouškách byla například scéna, kdy měla jedna herečka skočit z okna. Musela skákat po hlavě, čehož se bála, ale nakonec se to ukázalo jako nejjednodušší,“ vzpomíná ochotnice, podle které je ale na hře ještě spousta práce.
„Musíme ji trochu vypilovat, člověk během zkoušek časem začne ztrácet soudnost a musí potom podle reakcí diváků zjistit, kde hra drhne,“ vysvětluje a dodává, že hra klade vysoké nároky na herce, kteří jsou téměř neustále na jevišti a musejí si pamatovat velké množství textu.
„Hru jsem také vybírala dosti narychlo, ale nakonec jsem byla moc spokojená a hercům, technikům a vůbec celému ansámblu moc děkuji,“ poznamenala režisérka.
Zbytek prázdnin horšovskotýnští ochotníci odpočívali. Na podzim je totiž čeká kromě dalších repríz Bouchona také příprava na Národní přehlídku venkovských divadelních souborů ve Vysokém nad Jizerou, na kterou se divadelníci chystají v polovině října.
Posledni komentare
04.09.2014 12:52:30: Registrační formulář Oriflame, zaregistrujte se získáte slevu 23% na všechny výrobky Oriflame. Tuto...
ROZHOVOR/ S Ladislavem Synkem
Obdržel jste za svoji práci významné divadelní ocenění. Co pro vás znamená?
Mám z něho obrovskou radost. Já si divadlo vybral sám a dobrovolně za svoji zálibu a té jsem věnoval 55 let svého života. Vážím si ceny, ujišťuje mne v tom, že jsem všechno to, co jsem v divadle dělal a dělám, není zbytečné.
Vzpomínáte si na své ochotnické začátky?
Na ty se zapomenout nedá. K divadlu jsem přičichl jako dvacetiletý kluk. Začínal jsem ve svazáckém amatérském souboru v Plzeňských dopravních podnicích. Byla to doba malých forem, satirických kritických scének, ale i agitek. Pak došlo ke spojování různých souborů do větších celků a mohly se začít vytvářet i velké komponované pořady a celovečerní repertoáry. Mezi nimi nechyběly třeba hry od mých oblíbenců Voskovce a Wericha, jako například Kat a blázen, Nebe na zemi a podobně. To jsem se vždycky mohl pořádně vyřádit.
Vy jste byl vždy zastáncem velkých souborů a spolupráce mezi divadly, proč?
Vždycky jsem byl totiž toho názoru, že pokud má být úspěšné představení, musí být dobré obsazení. Aby bylo dobré obsazení, musí mít režisér z čeho vybírat. Mně se tato spolupráce mnohokrát osvědčila. Jednou, když jsme připravovali velkolepou hru Saracénský čert, a podruhé, když se založila Plzeňská neprofesionální scéna. Díky této spolupráci vzniklo v Plzni hned několik kvalitních a úspěšných představení. Soubory si půjčují herce a spolupracují. Režiséři tak mají větší možnost seberealizace. Funguje to, a mě to těší. Jsem rád, že jsem u vzniku řady takto propojených představení i u vzniku Plzeňské neprofesionální scény mohl být a být jejím prvním předsedou.
Proč Plzeňská neprofesionální scéna vznikla?
Bylo to v době, kdy řada plzeňských souborů přišla o své zřizovatele a střechu nad hlavou. Přišli o své zázemí, o místa kde hrát. Proto jsme se tehdy dohodli a spojili se. Plzeňská neprofesionální scéna nejprve působila v Besedě, kde bylo malé divadélko. Pak jsme se museli vystěhovat a sehnat si nové prostory. Dnes Plzeňská neprofesionální scéna nabízí zázemí hned několika souborům.
V divadle jste za ta léta prošel vším. Od řadového herce, přes kulisáka, scénografa, režiséra až po principála. Jak se díváte na dnešní ochotnický boom a různé pokusy o moderní divadlo?
Jsem rád, že se divadlo opět oživilo, že soubory vznikají, že hrají a že mají své diváky. Já osobně mám na divadelních prknech nejraději divadelní klasiku, komedie. Divadlo se má totiž v prvé řadě hrát pro diváka. Přesto jsem měl možnost hostovat tři roky v Antidivadlu, kde se hrály autorské věci. Pokud chce někdo hrát moderní pokusy a sežene si k tomu diváky, tak ať si to hraje. Já zůstanu u klasiky.
Co děláte v současnosti?
Začal jsem psát. Napsal jsem pro náš soubor jednu divadelní hru, a teď dokonce hrajeme dvě moje pohádky.  Přestal jsem režírovat a pustil se do hraní. Kvůli Medvěděvovi jsem změnil image, nechal si narůst vousy a Krausova hra Nahniličku mne vrhla dokonce do profesionálního divadla.
Jak se to stalo?
Jan Kraus mne totiž po zhlédnutí amatérské inscenace uvedeného kusu pozval na hostování. S profesionály mám tak už odehráno přes sto představení.
Co byste vzkázal těm, kteří se divadlu chtějí věnovat, nebo jsou na úplném začátku?
Ať si uvědomí, že divadlo je o práci, o týmové spolupráci, že to není nic jednoduchého, je to časově náročné a není to koníček pro každého. Kdo ale vydrží, projde tou drsnou trnitou cestou od první čtené zkoušky k premiéře, dospěje k úžasnému okamžiku a to k potlesku. Ten blažený pocit z potlesku spokojeného diváka je pak odměnou za vaši práci. A pro ten potlesk a pocit opravdu stojí za to dělat divadlo.
Čestné uznání V.K.Klicpery za význemné zásluhy o rozvoj ochotnického divadla
obdržela na konferenci SČDO Alena Svobodová a  Jaromír Břehový
 
Ocenění Harlekýn za dlouholetou obětavou službu ochotnickému divadlu - získal Václav Kuneš.
 
Náš Vlastík Ondráček získal titul čestný předseda SČDO.
Gratulujeme
Organizace západočeských oblastních divadelních výběrových přehlídek v divadelní sezóně 2009/2010.

Výběrová oblastní přehlídka soutěže monologů a dialogů pro děti a mládež KANDRDÁSEK SČDO, memoriál Bedřich Čapka
    Soutěž je vyhlášena jako v minulých letech pro děti a mládež ve věku 8 – 18 let, ve věkových kategoriích 8-10 let, 11-13 let, 14-15 let a 16-18 let v soutěžních žánrech: monolog s časovým limitem do 11 minut a dialog s časovým limitem do 15 minut (maximálně
3 osoby).
Monologem se rozumí jednání dramatické postavy v konkrétní situaci – není jím recitace básně, ani přednes prozaického textu. Tolerance časového limitu v soutěžním vystoupení je + 10%. Věková hranice se stanoví podle roku narození. U dialogu je kategorie určována podle roku narození staršího soutěžícího. V každé kategorii může soutěžící vystoupit pouze jednou. Soutěžící se může zúčastnit pouze jedné oblastní (regionální) přehlídky podle místa svého bydliště.
    KANDRDÁSEK SČDO nabízí dětem a mládeži zajímavou činnost, ve které se jednoznačně upřednostňuje dětská hravost před mentorským nastudováním, mnohdy pro tato věkové kategorie naprosto nevhodného textu.

Místo konání:        Horšovský Týn - Kulturní dům
Termín konání:    sobota 13.února 2010
Uzávěrka přihlášek:    25.ledna 2010
Adresa k přihlášení:    Jan Rozendorfský, Městské kulturní zařízení v Horšovském Týně,
Náměstí Republiky 105, 346 01 Horšovský Týn,
e-mail:  poharek@email.cz
Přehlídka zajišťuje výběr na národní přehlídku KANDRDÁSEK SČDO v Brandýse nad Labem, která se uskuteční v sobotu 23.března 2010.

☺☺☺

Výběrová oblastní přehlídka soutěže monologů a dialogů POHÁREK SČDO, memoriál Zdeňka Kokty
    Soutěž usiluje o rozšíření obzoru v široké škále dramatické literatury a nabízí možnost tvůrčí práce na režijní přípravě a vlastním hereckém studiu dramatické postavy. Smysl tkví v záměrném využití schopností interpretů v individuální herecké práci (postavy v situaci), nikoli však ve formování exhibice interpretů. Výběr předlohy není tématicky či žánrově omezen. Soutěž je určena amatérům starším 16 let – dle roku narození. Soutěží se v kategoriích °mužský monolog, ° ženský monolog s časovým limitem do 11 minut a °dialog s časovým limitem do 15 minut (maximálně 3 osoby). Tolerance časového limitu v soutěžním vystoupení je + 10%. Ze soutěže jsou vyřazeni studenti a absolventi příslušných uměleckých středních a vysokých škol.

Místo konání:        Horšovský Týn – Kulturní dům
Termín konání:     sobota 13.února 2010
Uzávěrka přihlášek:    25.ledna 2010
Adresa k přihlášení:    Jan Rozendorfský, Městské kulturní zařízení v Horšovském Týně,
            Náměstí Republiky 105, 346 01 Horšovský Týn
            e-mail: pohárek@email.cz
Přehlídka zajišťuje výběr na národní přehlídku POHÁREK SČDO ve Velké Bystřici u Olomouce, která se uskuteční v sobotu 17.dubna 2010.

☺☺☺

Výběrová oblastní přehlídka činoherního a hudebního divadla
    Přehlídka amatérských divadelních souborů dospělých, které ve své inscenační praxi reflektují principy hereckého divadla dramatické postavy, jejichž inscenace vycházejí z textů dramatických autorů a  adresátem je dospělé publikum a mládež. 

Místo konání:        Horažďovice – Kulturní dům
Termín konání:     12. – 14.března 2010
Uzávěrky přihlášek:    25.ledna 2010
Adresa k přihlášení:    Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel 605 200 065,
            e-mail: hana.sikova@atlas.cz
    Přehlídka zajišťuje výběr inscenací na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla v Děčíně v květnu 2010.

☺☺☺

Výběrová oblastní přehlídka činoherního divadla pro děti RADNICKÝ DRÁČEK
    Hlavními cíly přehlídky je podpora zájmu zabývat se divadelní tvorbou pro děti s náležitou vážností a odpovědností, a kultivace této oblasti divadelní činnosti. Prvořadým cílem je zvýšit kvalitu inscenací pro dětského diváka a hledání kvalitních textů, vyřadit
z jevišť brakovou a neseriozní tvorbu.

Místo konání:        Radnice – Kulturní dům U Růže
Termín konání:    15. – 16.května 2010
Uzávěrka přihlášek:    31.března 2010
Adresa k přihlášení:    Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065
            e.mail: hana.sikova@atlas.cz
Přehlídka zajišťuje výběr inscenací na národní přehlídku POPELKA v Rakovníku v listopadu 2010.
☺☺☺

Výběrová oblastní přehlídka venkovských divadelních souborů
ŽLUTICKÉ DIVADELNÍ  LÉTO

    Přehlídka venkovských amatérských divadelních souborů. Venkovským divadelním souborem je považován amatérský divadelní kolektiv mající sídlo v obci, která nemá více jak 5.000 obyvatel a není součástí většího správního celku.
Místo konání:         Žlutice – Dům kultury
Termín konání:    4. – 6.června 2010
Uzávěrka přihlášek:    15.dubna 2010
Adresa k přihlášení:    Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065
            e-mail: hana.sikova@atlas.cz

Přehlídka zajišťuje výběr inscenací na národní přehlídku venkovských divadelních souborů KRAKONOŠŮV DIVADELNÍ PODZIM ve Vysokém nad Jizerou v říjnu 2010.

Výběrová oblastní přehlídka jednoaktových her  ZÁPADOČESKÁ AKTOVKA SČDO
    Posláním soutěže je podpořit tradici uvádění jednoaktových her a jiných krátkých scénických útvarů, které dávají souborům možnosti jak repertoárové rezervy s obvykle menším obsazením, tak uvádění méně frekventovaných textů. Inscenace pro soutěžní představení je založena na souhře nejméně dvou dramatických postav (herců) jednajících pohybem i slovem; nepatří sem tedy mluvený projev (recitační pásmo, divadlo poezie, divadlo jednoho herce), ani jen pohybové divadlo (pantomima a opera); časový rozsah  je minimálně 15 minut, maximálně 50 minut.
    Uskutečnění výběrové oblastní přehlídky je závislé na počtu přihlášených inscenacích, při nedostatečném počtu bude proveden výběr v předem dohodnutých termínech a místech.
Oblastní přehlídka se uskuteční v prostorách Divadla Husovka v Karlových Varech. Soubory upozorňujeme, že k Divadlu Husovka není umožněn příjezd účinkujících zájezdovým autobusem.
Místo konání:        Karlovy Vary, Divadlo Husovka
Termín konání:    sobota 12.června 2010
Uzávěrka přihlášek:    30.dubna 2010
Adresa k přihlášení :    Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065
            e-mail: hana.sikova@atlas.cz
Přehlídka (či výběr) zajišťuje výběr inscenací na národní přehlídku Jednoaktovky SČDO, memoriál Ládi Lhoty v Holicích v listopadu 2010.

  ☺☺☺

Důležité! Čtěte pečlivě!
Přihlášky k účasti na jednotlivých výběrových oblastních přehlídkách nutno zaslat na tiskopisu vydaném Artamou „Přihláška – evidenční list souboru a inscenace“ – (viz vzor v bulletinu d´ARTANAn v čísle 5 a 6 nebo na www.nipos-mk.cz a www.amaterskascena.cz . Přihlášky k účasti v soutěži KANDRDÁSEK SČDO a POHÁREK SČDO nutno zaslat na tiskopisu vydaném v bulletinu d´ARTAMAn v číslo 5 nebo na www.scdo.webpark.cz a 
 www.ochotnici-zc.webgarden.cz . Přihlášky na KANDRDÁSEK SČDO a POHÁREK SČDO lze zasílat na e-mail: pohárek@email.cz . Přihlášky pečlivě vyplňujte a dvojmo zašlete na uvedené adresy s následujícími přílohami:     (vymazat tu následující čáru)
- osoby a obsazení, údaje o režisérovi, scénografovi, případně dalších osob podílejících se na inscenaci (křestní jména vyplňujte celá ne ve zkratkách);
- textovou předlohu s provedenými úpravami;
- otisk smlouvy s agenturou (autorem) o povolení provozování díla, je-li povolení podle autorského práva nutné.         (vym,azat další dvě nepatřičné čáry)    
Pečlivě vyplňte všechny v úvahu přicházející údaje, usnadní to práci organizátorům
 přehlídky. Po odpovědném zvážení napište i minimální čas na přípravu a odklizení scény. Na oblastních přehlídkách nelze kalkulovat časových důvodů s rozsáhlými zkouškami inscenace.
    Vyhlašovatel  přehlídky mají právo odmítnout přihlášky nedostatečně vyplněníé nebo s chybějícími náležitosti. Dodatečným dožadování chybějících údajů neúměrně zvyšuje finanční náklady a jsou časově náročné. Dojde-li na oblastní přehlídku vyšší počet přihlášek, než jsou pořadatelé schopni zařadit do programu z časových a ekonomických důvodů, vyhrazuje si vyhlašovatel právo provést předvýběr inscenací, není-li to z finančních důvodů možné, uplatní vyhlašovatel časovou posloupnost došlých přihlášek. O způsobu výběru rozhoduje vyhlašovatel. O zařazení inscenace do programu přehlídky rozhoduje v tomto
Případě programová rady přehlídky, kterou jmenuje vyhlašovatel po dohodě s pořadatelem.
    Ministerstvo kultury ČR  upozorňuje na snížení finančních dotací na rok 2010. Soubory musí tedy kalkulovat i s případnou finanční úhradou některých nákladů účinkujícími soubory, např. cestovného, ubytování. Podrobnosti budou vždy uvedeny v dohodě  o vystoupení.
    Organizace západočeských výběrových oblastních přehlídek  byla projednání s místními pořadateli a schválena jednáním zpč oblastního předsednictva SČDO v Plzni.
    Propozice jednotlivých soutěží budou zveřejněna v plném znění v d´ARTAMAnu číslo 5 a 6 roku 2009.
Nejvýznamnějším jednání celorepublikového Svazu českých divadelních ochotníků během celého čtyřletého funkčního období bude Svazová konference SČDO, která se  koná v sobotu 19. září 2009 od 10.00 hodin v Domě kultury v Libici nad Cidlinou.
Svazové konference  se zúčastní zvolení delegáti z jednotlivých oblastí.

Návrh programu XIV. svazové konference SČDO:
1) Prezence účastníků
2) Zahájení a schválení programu
3) Volba pracovních komisí - návrhová, mandátová + volební
4) Zpráva o činnosti svazu za uplynulé funkční období
5) Zpráva o hospodaření svazu za uplynulé funkční období
6) Zpráva revizní komise
7) Udělení morálních ocenění
8) Diskuse, vystoupení hostů (soutěže a přehlídky, získávání členů, práce oblastních organizací, hospodaření...)
9) Předvolební zpráva mandátové a volební komise
10) Volba nových svazových orgánů
11) Diskuse - pokračování
12) Povolební zpráva mandátové a volební komise
Přestávka na oběd, ustavující schůzky nových svazových orgánů s volbou funkcionářů
13) Diskuse - pokračování
14) Usnesení
15) Závěr (předpoklad 15.00)
    Udělení Zlatého odznaku J.J.Tyla je jednou ze slavnostních příležitostí, kterými obohacuje Svaz českých divadelních ochotníků  Jiráskův Hronov a seznamuje tak i mladé diváky s divadelníky, jejichž propojení s amatérským divadlem  se už počítá na mnoho let.
    Letošním jubilantem je Ladislav Synek, plzeňský patriot, který oslavuje 75let. Z toho 55 let se zabývá divadlem. K divadlu přičichl jako dvacetiletý k plzeňskému  svazáckému amatérskému souboru, kde také začal později působit  i jako vedoucí. Byla to doba malých forem, satirických scének, ale také agitek. Později došlo ke spojování s dalšími soubory a k celovečernímu repertoáru. Ladislav Synek vždy miloval Voskovce a Wericha, takže v repertoáru se objevovaly jejich hry – Nebe na zemi, Kat a blázen, …si řádně zařádit.  Kromě režie přibyly i scénografické práce a nakonec i vlastní tvorba. Po velkolepé celoplzeňské pouliční inscenaci Saracénský čert vznikl spolek Žumbera, ve kterém Ladislav Synek působí jako umělecký vedoucí. S režii již skončil, ale vrhl a se na hraní. Kvůli Medvědovi změnil image – nechal si narůst vousy – a Krausova hra Nahniličku jej vrhla dokonce do profesionálního divadla. Jan Kraus jej totiž po uhlédnutí amatérské inscenace pozval k hostování. Ladislav Synek je dlouholetým členem západočeského oblastního předsednictva Svazu českých divadelních ochotníků.  Je přední osobností západočeských ochotnických divadelníků.

Vlastimil Ondráček   - 10.8.2009

Hradešice - Divadlo v Hradešicích mělo v minulosti také bohatou tradici

Martin Doubek v představení Agentura Drahoušek.
Martin Doubek v představení Agentura Drahoušek.
Autor: archiv

Divadlo v Hradešicích mělo v minulosti také bohatou tradici, i když vše skončilo krátce po 2. světové válce, kdy soubor vystupoval pod hlavičkou Spolku katolické mládeže. Tradici divadel se v této obci na Horažďovicku podařilo znovu obnovit.

„Mezi vášnivé ochotníky patřila tehdy takřka polovina Hradešic a samozřejmě i moji prarodiče. Bohužel dokumenty zachycující historii divadla mám pouze z let předválečných,“ vypráví současný principál Venkovského tyjátru D.O.S.M.A.H. (Divadelní ochotnický spolek mladých ambiciózních herců) v Hradešicích Josef Soukup.

„Víme třeba, že v roce 1932 se dávala hra Černý kříž v lese a hra Věneček. O rok později to byla hra Na Otavském klepáči aneb Když se prášek vydaří. V roce 1934 ochotníci dávali hru Hely Švehlové Děvče z hor a od stejné autorky Vesničko má pod Šumavou,“ pokračuje Soukup.

Seznam členů spolku v roce 1930 čítal 43 členů. „Obnovit v Hradešicích ochotnické divadlo a navázat na dávnou tradici napadlo mého v současné době již zesnulého kamaráda Jardu Zímu, který mi dal začáteční impuls. Tímto bych mu chtěl poděkovat a doufám, že nás shora sleduje a stále se směje. Sehnal jsem první scénář a obvolal své kamarády. Je pravda, že první reakce některých dnešních výborných herců byla rozpačitá, ale nakonec se dílo podařilo,“ popisuje události Soukup.

V hradešickém divadle si do současnosti zahrálo patnáct herců. „Naše divadlo funguje již tři roky. Za tu dobu jsme nastudovali hry Nepožádáš manželky bližního svého, Agentura Drahoušek a nyní hrajeme hru 1 + 1 = 3. Dále jsme nastudovali pro své příznivce dvě estrády, s nimiž jsme vystupovali i ve východních Čechách. Opatřit si kvalitní scénář není jednoduché. Hodně dáme na doporučení našich známých, kteří viděli nějakou zajímavou hru. Zpravidla platí, že musíme přečíst okolo dvaceti scénářů, abychom vybrali hru, která je zajímavá pro celý soubor. Kostýmy si každý obstarává sám. Velkou část naší garderoby tvoří ošacení někoho z rodiny,“ pokračuje mladý principál a dodává, že, hybnou silou jsou v souboru v podstatě všichni. Každý z nás je individualita a každý dává do divadla to nejlepší, čeho je v dané chvíli možné dosáhnout. To jako celek dělá z divadla skvělou partu přátel, a to nás posouvá stále o stupeň výš“.

Věkové rozmezí současného souboru je 19 až 30 let. „Při každém představení zažije člověk nějaký vtípek, který ovšem nejde převyprávět – to se prostě musí vidět. Pokud chcete zažít nějaký náš vtípek, brept, pád, tak vás zvu na naše představení. Pokud bych opravdu měl zapátrat v paměti, tak se mi vybavuje začátek našeho hraní, kdy někteří herci nebyli schopni vyjít na jeviště bez lahve rumu, či demolice kulis Tomášem Vlkem při žárlivé scéně v naší první hře. V neposlední řadě bych také vzpomněl na nalévání fernetu místo čaje při jedné naší estrádě, která se proměnila ve výbornou improvizaci. Naštěstí toto představení trvalo pouze hodinu,“ směje se Soukup.

„K divadlu nás vedla touha spojit lidi, kteří se dokáží bavit a rozdávat radost. A co nám to přináší? Přátelství, smích a v neposlední řadě výborný pocit, když vidíte kladnou reakci publika,“ shodují se ochotníci.

Hradešičtí nežijí jen divadlem. Každým rokem pořádají 25. 12. Hradešický ples ochotnického divadla Venkovský tyjátr D.O.S.M.A.H v Horažďovicích, na který si připravují kompletní program od předtančení až po scénky. Proto na jejich plese můžete vidět improvizované vystoupení Karla Gotta a Darinky, Kachní jezero (Labutí jezero v podání mužů), mužské podání orientálních tanců a mnohé další scénky a kulturní vložky.

„Peníze na svoji činnost sháníme různě, ale na dobrou věc se peníze seženou vždy. Máme i své internetové stránky na adrese: www.dosmah.wz.cz, které se snažíme aktualizovat. Jsme prostě parta přátel, kteří hrají divadlo pro svoji radost, a velice si vážíme toho, že se na nás chodí lidé v tak hojném počtu dívat. Divadlo, to není jen radost a zábava, ale také spousta stráveného času při nacvičování nových her, výrobě kulis a stavění scény. To nás prostě baví a to chceme dělat“ dodal Josef Soukup

Poběžovice - Letošní šedesáté výročí od vzniku divadelního souboru oslavili Poběžovičtí o uplynulém víkendu 21. - 23. 8. 2009  v rámci pouťových slavností.

Poběžovičtí ochotníci při hře Otylka.

Soubor byl oficiálně založen na jaře roku 1949 a podle pamětníků ve v Poběžovicích hrálo česky už v době těsně po válce.

 Jednalo se především o představení pro děti.

V roce 1951 se souboru ujal poběžovický učitel Jiří Pelikán, který je dodnes nejvýznamnější osobností tohoto divadla.

„Jiří Pelikán je pro všechny Poběžovické pojem. Sama k němu mám osobní vztah. Pamatuji si ho od malička, protože mě učil několik let hrát na housle,“ uvedla současná režisérka poběžovických ochotníků Věra Táborská, která poprvé stála na poběžovických divadelních prknech už v deseti letech.
 

Kromě výstavy fotografií a divadelních rekvizit, která byla pro návštěvníky poutě připravena v prostorách poběžovického zámku, sehráli současní členové souboru komedii od Jaromíra Břehovského Otylka.

Poběžovičtí divadelníci baví diváky nejen na domácí scéně, ale také v Koutě na Šumavě, Klenčí pod Čerchovem, Postřekově a Milavčích.

„U příležitosti našeho výročí chceme 20. listopadu uspořádat divadelní bál, na který pozveme jak naše bývalé členy, tak všechny, kteří mají s ochotnickým divadlem co do činění,“ dodala Táborská

1  
..  
10  
..  
20  
21  
22  
23  
24  
25  
26  
 
Děkujeme za vaší návštěvu