OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Srdečně zveme na výstyvu

60 LET DIVADELNÍHO SOUBORU POBĚŽOVICE

Součástí oslav je
výstava fotografií a divadelních rekvizit na zámku
Výstava bude zahájena 21. 8. v 15.00 hodin

Dále jste zváni na hru Jaromíra Břehavého

OTYLKA

kterou herci uvedou 21. 8. v 18.00 hodin

Réžije: Věra Táborská
Obec Kbel na okrese Plzeň jih získala v soutěži Vesnice roku 2009 Zvláštní cenu za podporu ochotnického divadla.
Cenu převzala na slavnostním vyhlášení soutěže ve Zvíkovci 7. března 2009 starostka obce Anna Hogerová.
Více na www.divadlo-kbel.webgarden.cz
Setkání účastníků z Hronovem bylo letos překvapující z několika důvodů. První setkání se zvláštními pocity nám všem připravilo město z až drastickou změnou vzhledu náměstí. Tatam je zeleň a stromy a ocitáme se na kamenném prostotu v horkém létě letošní přehlídky pěkně rozpáleném. Ani kousek stínu. Zmizelo nám naše rychlé a levné stravovací zařízení Modrá hvězda. Příjemně překvapila Řeznická bašta krčící se v rohu náměstí, ale s dobrou nabídkou jídla. A tak mohu pokračovat, ale raději přímo k hlavní otázce této nejstarší a největší divadelní události v Evropě.  Na třicet inscenací divadelních ochotníků v průběhu osmi festivalových dnů bohatě naplnilo program čtyři divadelní prostory -  Jiráskovo divadlo, sál Josefa Čapka, provizorní jeviště základní školy a opět objevená sokolovna.
    Západočeská oblast měla v letošním roce početně velmi malé zastoupení.
Studio Divadla Dagmar  a pedagogické školy Karlovy Vary v sokolovně uvedlo svoji vítěznou inscenaci z Wolkerova Prostějova Já, Holden autorů J.D.Salingera, L. a R. Pelarovi Kdo chytá v žitě v režii Hany Frankové.  Režisérka rozdělila postavu Holdena mezi čtyři velmi talentované herce. Petr Christov vznesl jednu velmi milou poznámku: ačkoliv děti a psi na jeviště nepatří, jak  říká jedno zlidovělé pořekadlo, dovolím si prohlásit, že zjevení  malé Phoebe v závěru byl nejsilnější zážitek a moment celé velmi zdařilé inscenace.
    Ředitelka ZUŠ v Ostrově Irena Konývková přivezla do Hronova své žáky ze souboru HOP-HOP a zpracovala pro ně text Jacqueline Wilsonové Dvojčata v průšvihu o uvedla jej pod názvem Ruby a Garnet? Inscenace byla doporučena z národní přehlídky Dětská scéna Trutnov. Eliška Rojíková a Věra Tomanová předvedli velmi solidní etudu na téma Těžký život dvojčat. Ale to bylo vše.
    Plzeňskou oblast zastupovaly členky souboru NoTa ZUŠ B.Smetany Plzeň  v režii Lenky Jíšové s tanečním představením Leila v zemi kolotočů. Výraz a osobní prožitek obou interpretek je natolik silný, že jakékoliv myšlenky o obsahu se stávají nepodstatnými. Nádherná čistota tance doslova diváka vkliňuje do sedadla a dává prostor divácké fantazii.
Tolik Zuzana Smugalová ve zpravodaji JH. Inscenace bylo doporučena z Celostátní přehlídky scénického tance v Jablonci nad Nisou.
    Jako činoherce mne mrzelo, že letošní ročník JH nebyl zastoupen žádným činoherním představení ze západních Čech. . Karlovarská inscenace Nejbláznivější den Petera Turriniho se zasekla na národní přehlídce Divadelní Děčín.
    Přesto jsem z  Hronova odjížděl spokojen, protože se tam objevila řada velmi dobrých inscenací, které povznesly JH na velmi vysokou uměleckou úroveň.
    Zahraniční inscenace byly dovezeny ze Slovenska, Belgie a Ruska. Zvláště uchvátilo mládí z Omska se svoji pohybovou inscenací Kouzelná jablka. Divadlo Commedia z Popradu uvedlo inscenaci Kapustnica. Herecký koncert tří interpretů. U nás uváděná pod názvem Zelnačka.
                Poznamenal Vlastimil Ondráček  - 10.8.2009

14. a 15. 8. 2009 jste zváni do Mirotic
Mirotické setkání loutek a hudby bylo založeno před pěti lety v místě, které je historicky spjato s řadou významných českých umělců. Jde především o tvorbu loutkáře Matěje Kopeckého a slavného malíře Mikoláše Alše.

Divadelně-hudební festival v jihočeských Miroticích vznikl jako platforma pro uplatnění a vyjádření malých hudebních a divadelních skupin. Za pět let se z této původně lokální akce stala událost, která je ojedinělá a svým způsobem významná pro celý Jihočeský kraj. Díky tomu, že zde účinkují soubory a jednotliví umělci z celé republiky, je tato akce chápána i jako místo, kde se setkává široká kulturní veřejnost.

Mirotické setkání loutek a hudby je svým rozsahem, publicitou a odezvou již natolik populární, že už si našlo své stálé místo na slunci a stává se tradicí.

Festival přináší profesionální a kvalitní představení, z nichž někteří jednotlivci i skupiny jsou považováni za špičkové. I letos pro vás zakladatel a ředitel festivalu Ladislav Loisa Tomeš připravil několik “kulturních bonbónků”. Můžete se těšit například na Teátr Víťi Marčíka, na Buchty a loutky, skupinu NightWork, na Vladimíra Mišíka nebo Xaviéra Baumaxu

Hronov - Letošní 79. ročník Jiráskova Hronova, festivalu amatérského divadla, v sobotu 8. 8. 2009  definitivně skončil pod nočními záblesky mohutného ohňostroje. 


79. Jiráskův Hronov byl v sobotu večer po stažení vlajek a závěrečném slovu zakončen velkolepým ohňostrojem, na který se jako každým rokem přišlo a přijelo podívat velké množství lidí, jak místních, tak i ze širokého okolí. Kdo přišel, tak ale nelitoval.

Největší divácký ohlas a úspěch na této celostátní mezidruhové přehlídce amatérského divadla s účastí zahraničních souborů sklidily minulý týden zejména inscenace „Za každým rohem jeskyňka“ v podání souboru Čmukaři z Turnova, „Já Holden“ karlovarského Divadla Dagmar a „Včera se mi zdálo“ souboru Třetí věk Louny. Festivalové publikum mohutným potleskem ocenilo i zahraničního hosta – Divadlo A. Gondarčuka z ruského Omsku za inscenaci „Kouzelná jablka“.

Jiráskův Hronov v číslech

Do Hronova se z přihlášených 350 sjelo celkem 281 seminaristů. Ti mohli po devět dní navštěvovat 17 tematických seminářů, z čehož jeden vedl zahraniční lektor, kubánský choreograf a tanečník Guliermo Horta, seminář pantomimy vedený Michalem Hechtem byl zas určen zájemcům ze zahraničí.
Podle slov programového ředitele Jiráskova Hronova Milana Strotzera byly dvě třetiny seminaristů šestnácti až třiadvacetiletí. Nejmladšímu bylo 15 a nejstaršímu 62 let. Poměr mužů a žen je 42 % k 58 procentům. Stejné procentuální skóre je mezi těmi, kteří na Jiráskův Hronov přijeli poprvé a opakovaně.

„Počet dalších návštěvníků festivalu se velmi špatně odhaduje, neboť ne všichni si objednávají ubytování přes Kulturní a informační středisko Hronov, které během Jiráskova Hronova zajistilo téměř 2700 noclehů,“ uvádí tisková mluvčí JH Simona Bezoušková a upřesňuje, že návštěvnost tedy mírně klesla, stejně jako průměrná délka pobytu návštěvníků z 5,9 na 4,9 noci.V základním programu Jiráskova Hronova bylo uvedeno celkem 30 inscenací v 74 představeních realizovaných 237 divadelníky, v doprovodném kromě koncertů a výstav dalších deset inscenací. V rámci základního programu se prodalo 13 250 vstupenek, což je o 1350 více než minulý rok.
„Příští jubilejní 80. ročník Jiráskova Hronova – Festivalu amatérského divadla se bude konat ve dnech 30. července až 7. srpna 2010,“ pozvala už nyní na příští rok Simona Bezoušková.⋌ (řez)
Náchodský deník

Hronov - Ministr Riedlbach byl po Pavlu Dostálovi prvním ministrem, který na Jiráskův Hronov osobně přijel. Podle svých slov chtěl svou návštěvou vyjádřit zájem o neprofesionální umění, které považuje za nezbytné, neboť bez něj by neexistovalo ani umění profesionální.


Jiráskův Hronov byl slavnostně zahájen.

Programový ředitel Jiráskova Hronova Milan Strotzer na tiskové konferenci prozradil, že do programu, který čítá 30 inscenací, byly z celostátních divadelních přehlídek vybrány ty nejlepší.

„Celostátním přehlídkám předcházejí přehlídky krajské, ve výsledku to tedy znamená, že se letos na Hronov vybíralo z více než 1000 inscenací, uvedl Strotzer, který neopomněl upozornit, že Jiráskův Hronov je zároveň i jednou z největších vzdělávacích akcí na poli amatérského divadla.

Z letošních 17 seminářů byl největší zájem o dílnu kubánského tanečníka a choreografa Guillerma Horty. Raritou letošního ročníku je mezinárodní seminář mima Michala Hechta, ve kterém se učí pantomimě Češi společně se zájemci z celé Evropy.

Starostka města Hronov Hana Nedvědová, která má největší podíl na zajištění financí, sdělila, že letošní rozpočet se vyšplhal na částku 2,7 milionu. Ministerstvo kultury přispělo částkou 600 tisíc, Královehradecký kraj 200 tisíc. Město Hronov se podílí jednak 250 tisíci, dále pak materiálně a poskytováním nejrůznějších služeb. Přes současnou nepříznivou ekonomickou situaci se starostce Nedvědové podařilo získat od sponzorů dokonce i více prostředků než v loňském roce a to 610 tisíc,“ prozradila tiskovbá mluvčí Jiráskova Hronova Simona Bezoušková.

Zdroj: Náchodský deník

Hronov - I když se program amatérského divadleního festivalu rozběhl naplno již v pátek, oficiálně byl 79. ročník Jiráskova Hronova zahájen v sobotu 1. srpna odpoledne, tradičně na schodech Jiráskova divadla a v prostoru náměstí za účasti ministra kultury Václava Riedlbaucha.

V úvodu nechyběla ani tradiční humorná scénka, kterou si připravili ochotníci z hronovského divadelního souboru. Ti se inspirovali v současnosti, kdy se vše rozprodává a snažili se rozprodat inventář divadla, vše ale dobře dopadlo a inventář zůstal na svém místě.

O kulturní vložku se postarala Koletova hornická hudba ze Rtyně a mažoretky z Dance group Refflexive z Úpice. Po zahájení se opět rozběhl program na všech čtyřech scénách a Koletova hornická hudba se přesunula do parku Aloise Jiráska, kde ještě pobavila diváky při svém koncertu.

(Jiří Mach

Zdroj: Náchodský deník

O Amatérské scéně

Amatérská scéna je dvouměsíčník pro otázky amatérského divadla a uměleckého přednesu. V roce 2009 vychází již 55. ročník. Časopis přináší amatérským divadelníkům a recitátorům informace o tom, co se událo v amatérském divadle a uměleckém přednesu, poskytuje jim servis zejména v oblasti dramaturgické, legislativní, technicko-organizační aj., zprostředkovává zkušenosti ze života souborů a zajišťování jejich existence, reflektuje zahraniční dění a zkušenosti, monitoruje činnost souborů a připomíná jejich výročí, včetně jubileí tvůrčích osobností etc. etc. Součástí časopisu jsou dvě přílohy.

To vše a mnoho jiného, včetně bohaté obrazové části, vytváří z Amatérské scény jediný nejucelenější informační prostředek o amatérském divadelním dění v ČR. Vychází 6x ročně v průměrném rozsahu min. 60 stran + přílohy. Roční předplatné činí 360,- Kč.

V příloze d´ARTAMAn se lze dozvědět o tom, co se bude dít, kdy a jak. Nalézt v ní propozice přehlídek, vzdělávacích a dalších divadelních akcí a přihlášky na ně.

Prostřednictvím Odborné přílohy AS se v průběhu ročníků 2009-2010 dostane do rukou čtenářů česky dosud nevydaná publikace profesora Jána Zavarského Kapitolky ze scénografie, která je pomůckou přesahující svůj název, nejméně do oblasti dějin divadla a svým způsobem i do divadelní režie.

Obdobně lze dojít k dalšímu titulu, a sice knize Zdeňka Hořínka Žánry dramatu, která vychází na pokračování v rubrice Postgraduální sloupky.

Časopis zavedl v roce 2000 Repertoárovou přílohu, v níž bylo do konce roku 2007 otištěno 51 vybraných, jevišti prověřených textů divadelních her, doplněných dramaturgickými pendanty, upozorňujícími na jejich kvality, respektive úskalí, která je při inscenování třeba překonávat. Jejich nabídku naleznete na www.amaterskascena.cz.

Předplatné časopisu lze objednat na adrese:

NIPOS-ARTAMA

redakce Amatérské scény

P. O. BOX 12 / Blanická 4

120 21 Praha 2

Hronov - Letošní 79. ročník Jiráskova Hronova – celostátní mezidruhové přehlídky amatérského divadla s účastí zahraničních souborů – začíná právě dnes a potrvá do 8. srpna.

Slavnostní zahájení Jiráskova Hronova proběhne v pátek 1. srpna v 15.30 na schodech Jiráskova divadla a přilehlém náměstí (snímek je ze zahájení loňského ročníku).

Základní program divákům nabídne 30 inscenací, které se odehrají celkem 74krát.

„Letošní program je hodně rozmanitý,“ říká programový ředitel Milan Strotzer a upřesňuje: „Základním zdrojem výběru inscenací do programu Jiráskova Hronova 2009 byly, tak jako i v minulých letech, národní druhové přehlídky amatérského divadla. Až na výjimky jim předcházely přehlídky krajské či oblastní. Jejich rozsah byl stejně mohutný, jako v posledních letech. Řádově představují rezervoár čítající kolem tisícovky inscenací a vystoupení.“

V programu nebude chybět téměř nic od činohry, loutkových představení, pantomimy, experimentujícího, studentského, pohybového a tanečního divadla. „Na své si přijdou děti i dospělí a již dnes se ví, že zájem veřejnosti je velký. Většina vstupenek je již v tuto chvíli vyprodána,“ prozradila deníku tisková mluvčí Jiráskova Hronova Simona Bezoušková.

Festivalu se také zúčastní profesionální divadlo Buranteater Brno, které uvede inscenaci „Pan Polštář Martina McDonagha“ v režii Jiřího Hájka. Kromě tuzemských souborů vystoupí i tři zahraniční divadla, jedno z Belgie, dvě ze Slovenska.

Největší vzdělávací instituce

Jiráskův Hronov není pouze vrcholovou přehlídkou toho nejkvalitnějšího a nejinspirativnějšího, co se v oblasti amatérského divadla urodilo, ale je také svého druhu největší vzdělávací institucí. „Letos se v rámci festivalu uskuteční 17 tematických seminářů a dílen, do nichž se už přihlásilo 336 seminaristů, a tzv. problémový club. Jedná se o veřejné fórum, jenž reflektuje inscenace uvedené v programu JH a zároveň tyto inscenace přesahuje a zaobírá se různými aspekty současné divadelní tvorby,“ vysvětluje význam klubu Simona Bezzoušková, a dodává, že pro zájemce o diskuze bude letos již podruhé otevřen večerní Diskuzní klub.

„Stejně jako v minulých letech očekáváme příjezd dvou tisíc přímých účastníků včetně seminaristů a další návštěvníky, které však není možné přesně spočítat, neboť si ubytování neobjednávají přes Informační středisko v Hronově.

Podle slov starostky města Hronov Hany Nedvědové festivalové náklady dosahují 2,7 miliónu. korun, z toho přispívá 600 tisíci ministerstvo kultury, 200 tisíci Královehradecký kraj. „Velkou část hradí sponzoři, od nichž jsme letos získali 450 tisíc korun,“ dodává starostka.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě a pravděpodobně i na světě. Byl založen roku 1931 a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Zajímavé je, že se festivaly konaly i za 2. světové války, přestože nebyly německými okupačními úřady povoleny. Od roku 1991 program JH pravidelně obohacují špičková zahraniční neprofesionální divadla

Zdroj: DENÍK
1  
..  
10  
..  
21  
22  
23  
24  
25  
26  
 
Děkujeme za vaší návštěvu