OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Ochotnický spolek D.O.S.M.A.H. Hradešice (Horažďovicko)

srdečně zve na premiéru

AŤ ŽIJE BUSCHON

Sobota 11. srpna od 19.30 hodin na návsi v Hradešicích

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: DENÍK/Ludvík Pouza

Klatovsko - Ochotnické divadlo na Klatovsku zažívá obrovský boom. Hraje zde téměř 30 souborů.

Vyprodaná představení, v sálech stovky diváků. Takový úspěch zaznamenávají v posledních letech amatérská divadla na Klatovsku. Jejich úloha je významná především na vesnici. Ochotníci totiž bývají hlavními šiřiteli spolkového života.

Klatovsko patří mezi oblasti, kde se ochotnickému divadlu náramně daří. Divadlo se zde hrávalo od nepaměti. I dnes je tento region plný nadšenců, kteří se snaží vrátit do Pošumaví jeho čest a slávu.

Hrají pro zábavu

V Sušici byl divadelní spolek obnoven na podzim roku 2009 a získal název Schody. O několik měsíců později uvedl svoji první premiéru v novodobé historii, a to veselohru se zpěvy Limonádový Joe. Toto představení bylo velmi úspěšné a sušičtí ochotníci tak na začátek své nové tradice nasadili vlastnímu souboru laťku opravdu vysoko

Autor:

Ludvík Pouza

Západočeská divadelní přehlídka ochotnického divadla Horažďovice

Západočeská divadelní přehlídka ochotnického divadla Horažďovice Autor: DENÍK/Ludvík Pouza

11.03.2012

Horažďovice - Letošní západočeská přehlídka byla  bohatá na žánry i na diváky, vyskytly se i problémy


 Město Horažďovice prožilo týden plný kultury. Konal se tam již 29. ročník západočeské oblastní přehlídky amatérského divadla. „Letos nám zde v rámci soutěžní přehlídky vystoupilo pouze pět souborů. Těsně před přehlídkou a během ní odstoupily ze soutěže soubory Podividlo  ažažAš a soubor Víc než chleba z Plzně. Je to veliká škoda. Moc nás mrzí, že nám tyto soubory přidělaly spoustu  starostí a problémů. Museli jsme dělat škrty a změny  a pro diváky na poslední chvíli zajistit náhradní program,“ říká za organizátory Libuše Mužíková. Přesto porota i diváci mohli v Horažďovicích vidět mnoho zajímavých představení.


„Domácí Tyjátr Horažďovice, který byl loňským vítězem, uvedl drama Anna Karenina v režii Karla Šťastného. Divadelní společnost Žumbera Plzeň uvedla komedii „plzeňského Moliéra“ Antonína Procházky Klíče na neděli v režii Jitky Kovaříkové a soubor Jezírko Plzeň uvedl komedii Lovu Zdar!, kterou se souborem připravila Kristina Kohoutová.  Z Hranic přijelo divadlo M+M Hranice,  a to s humorným příběhem manželské krize v režii Vratislava Mikana mladšího Půldruhé hodiny zpoždění, a divadlo Bez zákulisí Sokolov uvedlo na přehlídce  hru ze světa obchodu a umění Urvi to v režii Marie Skryjové. Vše zakončilo nesoutěžní představení divadelního studia D3 Karlovy Vary Píseň O Viktorce. Vystoupily zde v nesoutěžní sekci ale i další ochotnické soubory, a to divadelní spolek Čelakovský ze Strakonic s představením Dámský krejčí, spolek divadelních ochotníků Blatná s komedií Charleyova teta a ochotnické divadlo Tyl Hartmanice s komedií Agentura Drahoušek,“ popsal program letošní přehlídky nestor ochotnického divadla a místopředseda Svazu českých divadelních ochotníků západní Čechy  Vlastimil Ondráček.


Na letošní přehlídku tradičně dohlížela divácká porota, ale i porota odborná, která měla právo doporučit představení na národní přehlídku. Ta letos zasedala ve složení režisér a pedagog František Zborník, dramaturgyně Divadla J. K. Tyla v Plzni Marie Caltová a režisér Divadla J. K. Tyla v Plzni Martin Vokoun.
„V Horažďovicích jsem byl poprvé, ale mohu říci, že letošní Horažďovice byly bohaté na žánry i na diváky. Viděli jsme třeba hodně zajímavé představení domácího souboru Tyjátr Horažďovice Anna Karenina. Na  hercích bylo vidět, jak o svých rolích přemýšlejí a celé představení doslova prožívají. Kdejaký profesionál by se při zhlédnutí jejich výkonů  určitě zastyděl, až by viděl, jakým způsobem dokáží zdejší ochotníci pracovat s tak náročným textem,“ řekl Deníku předseda poroty František Zborník. Také  dramaturgyně Divadla J. K. Tyla v Plzni Marie Caltová hodnotila letošní přehlídku kladně. „Jako na každé přehlídce, tak i v Horažďovicích jsme měli možnost vidět slabší, ale i velice dobrá představení. Co hra, to originál jak ve volbě, tak ve zpracování. Zejména pak Anna Karenina, Lovu Zdar! či Klíče na neděli a další byla poměrně zdařilá představení,“ dodala porotkyně.


V Horažďovicích bylo i letos hodně veselo. Při přijetí souborů u starosty města Karla Zrůbka na radnici se dokonce zpívala Óda na radost  a ani letos nechyběl společenský večer s bohatým programem.


„Viděli jsme komedii Lovu Zdar! a moc se nám líbila. Byla to legrace. Když naše rodina jde do divadla, chce se bavit. Máme rádi komedie a toto představení bylo opravdu hodně veselé,“ svěřila se se svými pocity  jedna z divaček Monika Kaiserová.


Vítězství z přehlídky a nominaci na národní přehlídku si z Horažďovic letos odvezl soubor ze Sokolova. Ten vyhrál s představením Urvi to.
Sokolovští ochotníci získali také cenu za režii, dramaturgii a spousty cen a čestných uznání za herecké výkony. Cenu diváků letos získal soubor M+M Hranice za představení Půldruhé hodiny zpoždění.

Autor Ludvík Pouza, Klatovský deník

Diváci uvidí mrtvolu, ale i dívky v negližé

Generálka hry Nerušit prosím! v podání spolku Za oponou Klatovy

Generálka hry Nerušit prosím! v podání spolku Za oponou Klatovy Autor: DENÍK/ Daniela Loudová

Klatovy – Velká politika, lechtivé scény a mrtvola. To vše je součástí již šesté hry v pořadí, kterou uvede divadelní spolek Za oponou Klatovy.

Jde o hru Nerušit, prosím!, kterou napsal anglický dramatik Ray Cooney. Děj se bude odehrávat v hotelovém prostředí a chybět nebude velké množství humorných zápletek s vtipnými dialogy.

„Tuto hru má v současné době v repertoáru také divadlo Na Fidlovačce, kde jsme se byli podívat, abychom se trochu inspirovali. Je to taková fraška, co vše může způsobit nevěra. Letos náš klatovský soubor opustila řada herců, takže jsme museli nabírat i z okolních spolků, například z plánického divadla,  takže se diváci mohou těšit na nové tváře a také na slečny v negližé,“ uvedla Eliška Luňáčková, která se ujala role režisérky.

Tato hra je pro herce náročnější než ty předešlé. „Hru nacvičujeme od října a dnes máme, dalo by se říci, první generálku. Hra obsahuje asi třikrát více textu než máme obvykle, tak jsem se trochu bála, jak to dopadne, ale snad to zvládneme. Představení je mnohem náročnější také v tom, že v něm hraje deset postav, to většinou není, vloni nás bylo šest. Velký dík patří Vladimíru Kábrtovi a Jindřichu Gregorovi, kteří ve svém volném čase vyráběli kulisy, a také sponzorům, že nám právě na zmiňované kulisy přispěli. Jindřichovi také ještě za to, že složil do naší inscenace hudbu, takže se diváci mohou těšit na původní písničky,“ řekla Deníku Luňáčková.

Stálá divadelní scéna Klatovy uvede premiéru této hry 23. března od 19.30 hodin. „Moc se na premiéru těším a doufám, že se hra bude divákům líbit,“ dodala Luňáčková.

Dále můžete tuto hru zhlédnout 24. března v Příchovicích, 8. dubna v Bolešinech, 2. června v Lesním divadle v Nýrsku, 18. srpna na Hůrce v Klatovech, 19. srpna v Újezdu u Plánice. Další termíny budou ještě postupně přidávány.

Autor: Daniela Loudová, Klatovský deník 19. 3. 2012

 Železná Ruda – Po třiadvaceti letech ožije letos v březnu ochotnické divadlo v Železné Rudě.

„Máme tady dva divadelní soubory. Dětský ochotnický soubor, který působí pod základní a mateřskou školou, a pak divadelní soubor dospělých. Záštitu si nad oběma soubory vzala nezisková občanská organizace Centrum volného času v Železné Rudě,“ říká režisér obou souborů František Strnad starší.
„Vyzvali jsme železnorudskou veřejnost, oslovili kamarády a bývalé ochotníky a dali se znovu dohromady. V souboru dospělých máme dnes deset herců a hereček. Je zajímavé, že polovinu hereckého ansáblu tvoří ti, kteří už hráli před mnoha lety, a druhou polovinou jsou ryzí nováčci, ovšem stejně zdatní a nadšení. Poprvé se veřejnosti představí dětský soubor už letos v dubnu s bájí O modrém a černém jezeru. Také my sehrajeme už brzy jakousi sladko–hořko–kyselou komedii s názvem Amnestie. Premiéra by měla být 9. března od 20 hodin v aule základní školy v Železné Rudě,“ pokračuje Strnad, který je zároveň autorem obou nastudovaných her.

Ochotnické divadlo má v Železné Rudě dávné, slavné a bohaté kořeny. Hrálo se tamcelá léta. Hodně kultury bylo ve městě pak po druhé světové válce, když si tam našli místa pro svoji rekreaci přední čeští herci, herečky, zpěváci i hudebníci. Organizoval se tam jeden čas i festival Umělecké léto v Železné Rudě, kde všichni účinkovali.

„V našem městě v té době pobýval například Rafael Kubelík, pěvec Národního divadla Jan Konstantin, houslista Alexandr Plocek, herec Zdeněk Štěpánek, herec Jaroslav Vojta a další. Ze vzpomínek a starých zápisků víme, že Zdeněk Štěpánek si se železnorudskými ochotníky sám zahrál. Bylo to například v představení Měšťáci, kde hrál zpěváka Tětěreva. Zdeněk Štěpánek měl pro zdejší ochotníky tenkrát velkou slabost a prý s nimi dokonce zkoušel, předváděl jim, učil je stát, chodit, mluvit, tvářit se a gestikulovat. Na různá tato představení si prý vozil vlastní krabici s líčidly. Dokonce tu hrála s ochotníky i jeho dcera z prvního manželství Jana Štěpánková, kterou dodnes diváci znají z filmu i divadla,“ vzpomíná Strnad.

Současní ochotníci hrají v aule školy. Jiné prostory totiž už v Železné Rudě nejsou.

„Dříve jsme hrávali v restauraci U Princů, kde byl pěkný sál s jevištěm. Dneska je tam kasino. Dříve jsme hrávali různé estrády, komponovaná pásma i řadu celovečerních her. Některé hry pro soubor jsem napsal osobně. Moc rád na ty doby vzpomínám. V této tradici chceme pokračovat i dnes,“ říká režisér.

Železnorudští ochotníci nebudou své umění předvádět svým fanouškům jen doma v Železné Rudě. Chystají se i na zájezdová představení. V pátek 23. března od 19.30 hodin zahrají například v kulturním domě v Bolešinech.

Ludvík Pouza, Klatovský deník

22.02.2012

Výběrová oblastní přehlídka jednoaktových her SČDO  PŘEŠTICKÁ AKTOVKA

Posláním soutěže je uvádění jednoaktových her a jiných krátkých scénických útvarů včetně scénického čtení, dává příležitost repertoárové rezervy obvykle s menším obsazením a uvádění méně frekventovaných textů. Inscenace pro soutěžní představení je založena na souhře nejméně dvou dramatických postav (herců) jednajících pohybem i slovem; nepatří sem tedy jen mluvený projev (recitační pásmo, divadlo poezie, divadlo jednoho herce), ani jen pohybové divadlo (pantomima, či opera), časový rozsah je minimálně 15 minut, maximálně 50 minut.

Místo konání:             Přeštice – Kulturní dům

Termín konání:          sobota 14.dubna 2012

Uzávěrka přihlášek:  10.března 2012 !!!!

Adresa k  přihlášení: Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065

                                   e-mail: hana.sikova@atlas.cz

Přehlídka zajišťuje výběr inscenací  na národní přehlídku Jednoaktových her SČDO v Holicích.

Ťululum v Újezdu u Plánice

Farní divadelní spolek Plánice sehraje v sobotu 3.února od 18 hodin v kulturním domě Újezd u Plánice komedii Ťululum

 

Ochotníci v Kašperských Horách

Divadelní spolek Kolár ze Strašína uvádí představení NAŠI FURIANTI  a to v sobotu 25. února v 19:00 hod. v kině Kašperské Hory. Vstupné je 80,-/50,- Kč.

 

Kbelští ochotníci v Lužanech

Ochotnický spolek ve Kbele sehraje 3. března od 20 hodin v kulturním domě Lužany francouzskou komedii Na správné adrese.

 

Divadelní bál v Nezdicích

4. kostýmovou Tradyášskou tancovačku,která se koná v sobotu 25.2.2012 od 2000 hodin v hostinci U  Trnků v Nezdicích u Přeštic. K tanci hraje Žužlan z Lužan ,vstupné je 80 Kč, osůbky v kostýmech 40Kč, Srdečně zveme.

 

Premiéra v Hartmanicích

Hartmaničtí ochotníci uvedou v pátek 24.února 2012 od 19.30 v KD Hartmanice premiéru komedie Rudolfa Trinnera Agentura "Drahoušek". „Drahoušek“ je jméno seznamovací agentury, nabízející zprostředkování sňatků všeho druhu. I když má jen jednu nevěstu a jediného ženicha, které svým klientům nabízí. Všechna úskalí, kterými při tom proplouvá, zvládá nadmíru mistrně. Jak mistrně a jak dlouho?... Další uvedení této komedie je 2.3.2012 od 19,30 v KD Sokolovna Sušice a 7.3.2012 od 20.00 v KD Horažďovice. www.ochotnicihartmanice.wz.cz

 

Železnorudští ochotníci mají premiéru

Železnorudští ochotníci uvedou svoji novou premiéru po třiadvacetileté přestávce. 9. března sehrají od 20 hodin v aule ZŠ Železná Ruda  komedii s názvem AMNESTIE od Františka Strnada. Repríza bude v pátek 23. března od 19.30 hodin  v kulturním domě v Bolešinech.

P r o t o k o l o průběhu zpč. oblastní přehlídky

KANDRDÁSEK SČDO 2012

 

Místo konání:               Kino v Horšovském Týně

Datum konání:             sobota 11.února 2012

Vyhlašovatel:               Zpč Svaz českých divadelních ochotníků Plzeň

Pořadatelé:                  Městské kulturní zařízení v Horšovském Týně

                                   Divadelní soubor MKZ v Horšovském Týně

                                   Divadelní studio D 3, občanské sdružení, Karlovy Vary

                                   Svaz českých divadelních ochotníků,

                                   zpč oblastní předsednictvo

 

Odborná porota:          Eva Willigová, režisérka, Plzeň – předsedkyně poroty

                                   Petra Kohutová, dramaturgyně, Karlovy Vary

Antonín Kaška, herec, Plzeň

Tajemnice poroty:        Hana Šiková, tajemnice zpč SČDO Plzeň

 

 

Kategorie a počet účastníků:

Monology

  8 – 10            1 přihláška       1  účastník     

16 – 18            6 přihlášky       6 účastníků

 

Dialogy

8-10                2 přihlášky       5 účastníků

11 – 13            1 přihláška       3 účastníci

14 – 15            2 přihlášky       4 účastníci

16 – 18            1 přihláška       2 účastníci                                          

 

Celkem         13  přihlášek   21 účastníků    

 

 

V soutěži zastoupeny soubory:

HOP HOP  Ostrov

Na poslední chvíli Ostrov

 

       

Vyhodnocení soutěže:

 

Nominace na národní přehlídku Kandrdásek SČDO:

 

Kategorie 8 – 10 let

 

Monology        1.místo Tadeáš Novák, HOP HOP  Ostrov

                        Olga Hejná: O strašně pilném klukovi, postava Kluka

 

Dialogy            1.místo Vítek Bauchner, Jan Roháč, Barbora Fořtíková, HOP HOP

                                                O.Hejná: Jak si bratři brouci, Baňka,Korálek, Mol

                                                                                 

 

Kategorie 11 – 13 let

 

Dialogy            1.místo Ondřej Petrák,Tereza Čermáková,Tereza Kubíková, Na poslední                                          chvíli Ostrov, Zd.Adla: Pejskovy pohádky,  Zajíc, Myška 1 a 2

                                                          

Kategorie 14 – 15 let

 

Dialogy            1.místo Natalie Jírovská, Jiří Kubík, HOP HOP Ostrov

                                               Lucie Veličková: Slečna McWiliamsová, Evangelika,Mortimer

 

Kategorie 16 – 18 let

 

Monology        1.místo Markéta Aranyossyová, HOP HOP  Ostrov

                                               Lion Feuchtwanger: Letecký výškový rekord, postava Alice

           

 

 

Doporučení na národní přehlídku Kandrdásek SČDO:

 

Kategorie 8 - 10 let

 

Dialogy            2.místo Lucie Bursíková, Lucie Ratajčáková, HOP HOP Ostrov

                                               O.Hejná: Zlatý nos, Zdenička Terinka

 

 

Kategorie 14 - 15 let

 

Dialogy            2.místo Jakub Liška, Filip Rück, Na poslední chvíli Ostrov

                                               Vojtěch Steklač: Bohoušek a spol, Pořadatel, Fotograf

 

Kategorie 16 - 18 let

 

Monolog          2.místo Eliška Rojíková, HOP HOP Ostrov

                                               Marian Palla: Zápisky uklízečky Maud, postava Maud

 

                        3.místo Vojtěch Palm, HOP HOP Ostrov

                                               A.P.Čechov: Galantní návrh, postava V.P.Protrpělin

 

Dialog

                Čestné uznání           Ivana Hlaváčková, Eva Pincová, Na poslední chvíli Ostrov

                                               Pierre Moinot: Jana z Arku, Jana, Hauviette

 

                                                          

 

                                

Dne 13.února 2012

 

 

Zpracovala: Hana Šiková, tajemnice

Protokol

 o průběhu zpč oblastní přehlídky Pohárek SČDO 2012

 

Místo konání                Horšovský Týn

Datum konání              11.února 2012

Vyhlašovatel                Zpč  Svaz českých divadelních ochotníků v Plzni

Pořadatelé                   Městské kulturní středisko v Horšovském Týně

                                   Divadelní soubor MKZ v Horšovském Týně

                                   Divadelní studio D 3, občanské sdružení v Karlových Varech a Svaz českých divadelních ochotníků, zpč oblastní předsednictvo v Plzni

 

 

Odborná porota                     Eva Willigová, předsedkyně poroty, Plzeň

                                               Petra Kohutová, dramaturg, Karlovy Vary

                                               Antonín Kaška, herec, Plzeň

                                               Hana Šiková, Plzeň – tajemnice poroty

 

 

 Vyhodnocení soutěže

 

Nominace na národní přehlídku Pohárek SČDO 2012

 

Monolog ženy               

1. místo                       Kristýna Mothejzíková, DS MKZ Horšovský Týn

                                   Viktorie Hradská: Commedie finita

                                   postava            komorná

 

Dialogy          

1. místo                       Vratislav Mikan,  Kristýna Kohoutová, M+M Hraníce

            J.Dell,G. Sibleyras:   Půldruhé hodiny zpoždění   

postavy            Pierre       Vratislav Mikan     

                                                           Laurence  Kristina Kohoutová

 

1. místo                       Eva Lešková, Luboš Štěpán , DS D 3 Karlovy Vary

Nicolas Bedos: Zdravotní vycházka 

postavy           mladá žena    Eva Lešková

                                                           mladý muž    Luboš Štěpán

                                                                                         

 

 

 

Doporučení na národní přehlídku Pohárek SČDO 2012

 

Kategorie                    autor                            dílo                  postava            interpret

 

Dialogy                       Andrea Dufková, Michal Pivoňka, DS MKZ Horšovský Týn

                                   Viktorie Hradská: Leona si pospíšila

                                   postavy     Leona         Andrea Dufková

                                                     Todoux      Michal Pivoňka                      

                                                                                     

 

Zdůvodnění nominací a doporučení:

 

Kristýna Mothejzíková – Commedia finita

V monologu komorné, která po smrti své paní Emy Destinové bilancuje, zároveň komentuje a ironizuje její způsob života, se Kristýně Mothejzíkové podařilo opsat oblouk od nezávazného tlachání po sdělení silné emoce; komickými prostředky sděluje tragický osobní příběh. Kristýna Mothejzíková se Pohárku zúčastňuje v posledních letech pravidelně - a je nesporné, že herecky roste.

 

Vratislav Mikan, Kristina Kohoutová – Půldruhé hodiny zpoždění

Výborně vybraná látka pro dva herce – konflikt kvůli (ne)odchodu na večírek odstartuje hádku, která od banalit a všednodenních drobných starostí přerůstá v diskusi o věcech zásadních, jako je láska, nevěra, ale také odchod do penze a jeho následky… Robustní herectví Vratislava Mikana bylo velmi hezky zkroceno režisérem výstupu, Kristina Kohoutová rovněž nezůstává své roli nic dlužna.

 

Eva Lešková, Luboš Štěpán – Zdravotní vycházka

Jediný čistě dramatický – ne-komický – dialog letošního Pohárku; objevná dramaturgie, promyšlená režie, soustředěné herecké výkony, dobře gradované napětí. „Hra na kočku a na myš, hra na lásku“, dva na lavičkách – nymfomanka a sebevrah? Tvůrci věnovali výjimečnou pozornost všem složkám, rovněž svícení a hudbě, a tak vznikl výstup navýsost syntetický.

 

Andrea Dufková, Michal Pivoňka – Leona si pospíšila

Výstup z často uváděné a oblíbené Feydeauovy frašky v sobě nese vtipnou výpověď o stavu jednoho manželství, ale hlavně je nesmírně herecky a divácky vděčný. Andrea Dufková a Michal Pivoňka osvědčili smysl pro umírněnost výrazu a zároveň pohybovou a mluvní kulturu.

 

 

 

 

V Plzni dne 14.2.2012

 

 

 

 

Zpracovala:

Hana Šiková

 

 

               Pozvánka na Západočeskou divadelní přehlídku 

„POHÁREK SČDO“ a „KANDRDÁSEK SČDO“

 

 

Přehlídky se konají dne 11. 2. 2012

v  Horšovském Týně, kino, ul. Prokopa Holého č.128

 

 

Program

 9:00 – 10:00 hod.          

Prezence soutěžících, zkoušky na jevišti - Kandrdásek

10:00 – 12:00 hod. Kandrdásek SČDO 

12:15 – 13:15 hod. Prezence a zkoušky na jevišti - Pohárek

12:00 – 12:30 hod. oběd

12:30 – 14:00 hod.         

hodnocení a vyhodnocení soutěže Kandrdásek

14:00 – 15:00 hod. nesoutěžní vystoupení DDS H.Týn             

15:00 – 16:30 hod. Pohárek SČDO 

17:00 – 18:00 hod.         

hodnocení soutěže Pohárek

18:00 hod.                     

vyhodnocení soutěže Pohárek a závěr přehlídky

 

 

1  
2  
3  
4  
5  
6  
..  
10  
20  
..  
26  
 
Děkujeme za vaší návštěvu