OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

AKTUALITY

Divadelní spolek Karel Čapek Děčín: Trumf, foto www.dscapek.estranky.cz
Divadelní spolek Karel Čapek Děčín: Trumf, foto www.dscapek.estranky.cz

PRAHA: Kaškova Zbraslav je název přehlídky amatérského divadla, která je specifická svým střídavým zaměřením a významem. V lichých letech je jednou ze systémových postupových přehlídek – národní přehlídkou jednoaktových her. V letech sudých pak nesoutěžní přehlídkou aktovek a krátkých jevištních útvarů.

Kaškova Zbraslav se koná tradičně o posledním listopadovém víkendu v Divadle Jana Kašky v městské části Praha – Zbraslav. V roce 2011 je národní přehlídkou jednoaktových her, které předchází oblastní kola. Do výběrových oblastních přehlídek lze přihlásit jednoaktové hry a krátké scénické činoherní útvary, v nichž jde o dramatické jednání nejméně dvou postav (herců) a jejichž maximální časový rozsah nepřesahuje 45 minut.

Na národní přehlídce je vyhlašováno pořadí prvních tří inscenací a vítězné představení může být navrženo do programu Jiráskova Hronova. Za vynikající individuální výkony v oboru herectví, režie, dramaturgie apod. jsou udělována čestná uznání, případně i ceny. Nedílnou součásti národní přehlídky jsou rozborové semináře.

Letošní Kaškova Zbraslav se uskuteční 27. listopadu 2011 za účasti 5 souborů. Soutěžní inscenace zhodnotí odborná porota ve složení Pavel Hurych, Jaroslav Kodeš, Miroslav Pokorný a Jaroslav Vondruška.

Kaškovu Zbraslav pořádá občanské sdružení Amatérská divadelní asociace za podpory grantových příspěvků.

Národní přehlídka jednoaktových her se však koná každoročně. V sudých letech ji pořádá Svaz českých divadelních ochotníků v Holicích jako Memoriál Ladislava Lhoty.

Program národní přehlídky jednoaktovek Kaškova Zbraslav 2011 - Neděle 27. listopadu, Divadlo Jana Kašky, Praha Zbraslav

Obdrželi jsme předběžný program přehlídky, kterou pořádá ADA - Asociace divadelních amatéru. Program může doznat ještě drobných změn (především dle časových možností účinkujících souborů).

13.30 DS Karel Čapek. Děčín: A.P. Krylov: Trumf

(Zrušeno) 15.30 Divadlo Jana Kašky ZKS: Michaela Doleželová, Roman Vencl: Výročí 

17.00 Rynek, ochotnický spolek z Újezda u Plánice: Vladimír Kábrt: Manželství naruby

18.00 DS Refektář-Sokol Jinonice: Arkadij Averčenko: Rozenbergův flirt

19.00 DS Amadeus, Brno: Alan Ayckbourn: Od desíti k pěti

19.45 vyhlášení výsledků

Lektorský sbor ve složení: Pavel Hurych, Jaroslav Kodeš, Miroslav Pokorný, Jaroslav Vondruška

Ředitelka přehlídky: Jindřiška Netrestová

 

Zdroj: Místní kultura

Manětín - Na dva tisíce diváků přilákal o víkendu 18. až  20. 11. 2011 na divadelní festival v manětínském kulturním domě. Během třídenní akce se na druhém ročníku nesoutěžní přehlídky představily amatérské divadelní soubory ze severu Plzeňska.

Při sobotní hře s názvem Frída se divákům představila v hlavní roli Olga Muňoz. Právě její emotivní vystoupení sklidilo obrovský úspěch a celý sál tomuto divadelnímu souboru z Kaznějova tleskal několik minut. Dojatí návštěvníci pak přicházeli mladé herečce gratulovat až do šatny. „Dlouho jsem neviděla lepší výkon. Jsem opravdu unesena a bude ještě chvíli trvat, než všechny emoce vstřebám. Každopádně je to pro mě zážitek na celý život. Vážím si vaší práce, jen tak dál,” chválila Olgu Muňoz návštěvnice Jana Čiháková z Loman. Ta s úsměvem gratulaci přijala a s naprostou skromností začala vyprávět, že si celou hru sama sepsala, zrežírovala a sehrála.

„Jedná se vlastně o jakousi intimní zpověď. Velkou inspirací mi byl náš pedagog na fakultě Roman Černý. Právě tam jsme se totiž učili, jak propojit tanec s muzikou i ostatními prvky,” vysvětluje Muňoz. Neopomněla ale na své kolegy, kteří s ní při vystoupení spoluúčinkovali. „Prostě jsem si tu práci chtěla vyzkoušet, jestli to zvládnu. Snad to dobře dopadlo. Velkou oporou mi byli moji kolegové Jakub Gaier a Kristýna Vitoušová, se kterými často cvičím v kapele, takže jsme myslím si, sehraní,” dodává mladá žena.

Na prknech manětínského pódia se vystřídalo mnoho nadějných amatérských herců. Akce tu má totiž tradici, i když pod jiným názvem. „Dříve tu byla osmnáct let Manětínská opona, takže divadelní víkend pro návštěvníky není žádnou novinkou. Jsme vlastně pokračovatelé, protože jsme nechtěli dopustit, aby tato tradice zanikla,” uvedla organizátorka Alena Vojířová.

Martina šmejkalová, Plzeňský deník

Třemošná - Členové loutkového divadla, jejich bývalí kolegové, přátelé tohoto umění i rodiče s dětmi. Ti všichni přišli v sobotu 19. 11. 2011 do Domu dětí a mládeže Kamarád v Třemošné oslavit devadesátiny tohoto seskupení.

Na programu byly soutěže, zábava a řada pohádek, samozřejmě hraných loutkami. Hlavní moto akce ale bylo docela jiné. Vloni totiž navždy odešel František Čečil - muž, který dal podobu všem vystavovaným loutkám. Divadelníci v Třemošné tak chtěl tomuto umělci vzdát poctu a jeho rodina si sobotní program nemohla vynachválit. „Jsme moc rádi, že to pořadatelé udělali. Je to pocta tatínkovi, který loutky celým srdcem miloval a vlastně pro ně i žil,” svěřila se dojatě dcera významného loutkáře Jarmila Krausová.

Kromě výstavy loutek si dětí mohly samy zkusit vyrobit panáčky alespoň z papíru a zasoutěžit v malování. „V dílnách mohou děti vytvořit vlastní loutky. Jinak mohly také namalovat obrázek na téma pohádka. Tato soutěž byla rozdělena do dvou kategorií a vždy tři nejlepší výtvory odměníme cenami,” vysvětlil principál loutkového divadla Radek Koňařík.

Také ředitelka DDM Kamarád si práci loutkového divadla v tomto zařízení pochvalovala. „Naši loutkáři pravidelně pořádají svá představení pro děti nejen v Třemošné, ale i v širokém okolí. Mají u nás velké zázemí a teď se nám tu díky pomoci města podařilo rozšířit prostory. Loutkové divadlo budeme určitě podporovat i nadále, protože zájem dětí stále trvá. Velké poděkování patří všem členům loutkového divadla a především principálovi Radku Koňaříkovi,” řekla Ilona Křížková, ředitelka DDM.

Při dopoledním programu bylo v sále plno. „Dorazilo tak okolo sedmdesáti lidí. Odpoledne jsme při pohádkách museli dokonce přidávat židličky, aby si děti měly kam sednout,” pochvaloval si účast a zájem malých návštěvníků Koňařík. Akci podle jeho slov začali plánovat už vloni. Intenzivní přípravy pak začaly od února.

Dům dětí a mládeže už teď chystá další akce pro děti. Těšit se mohou například na mikulášskou nadílku, tradiční Mikulášský fičák cvičební sobotu s vánočními tradicemi, turnaj v bowlingu, stolním tenisu a mnoho dalších.

Pořadatelé touto akcí vzdali poctu Františku Čečilovi, který loutky celý život vyráběl
Martina Šmejkalová, Plzeňský deník
Klatovsko - Vyprodaná představení, v sálech stovky diváků. Takový úspěch zaznamenávají v posledních letech amatérská divadla na Klatovsku. Jejich úloha je významná především na vesnici. Ochotníci totiž bývají hlavními šiřiteli spolkového života.

Klatovsko patří mezi oblasti, kde se ochotnickému divadlu náramně daří. Divadlo se zde hrávalo od nepaměti. I dnes je tento region plný nadšenců, kteří se snaží vrátit do Pošumaví jeho čest a slávu .

Hrají pro zábavu

V Sušici byl divadelní spolek obnoven na podzim roku 2009 a získal název Schody. O několik měsíců později uvedl svoji první premiéru v novodobé historii, a to veselohru se zpěvy Limonádový Joe. Toto představení bylo velmi úspěšné a sušičtí ochotníci tak na začátek své nové tradice nasadili vlastnímu souboru laťku opravdu vysoko. Co představení, to úspěch a nejinak tomu je i v současnosti, kdy soubor uvádí pohádku Hrátky s čertem.

„Pravda je taková, že jsem divadlo chtěla hrát vždycky. Když jsem se vrátila ze studií domů, dostala jsem nabídku do divadla do Hartmanic a do Těchonic a má divadelní duše byla spokojena. Ale pak za mnou přišel starosta Petr Mottl s tím, že je v Sušici spousta kapel, ale chybí jí divadlo. Jestli bych se toho nemohla ujmout. Já jsem nic o režírování nevěděla, režisérské ambice jsem nikdy neměla. Sebrala jsem ale odvahu a dala se do toho,” vzpomíná na nedávnou minulost principálka sušického souboru Schody Zuzana Navrátilová.

„Nikdy by mne nenapadlo, kolik lidí má touhu stát na jevišti. Denně mi chodilo mnoho mailů a zpráv. A tak jsem si dala prvotní cíl: obsadím všechny nadšence, kteří se přihlásí. A tak nás v první hře, kterou byl Limonádový Joe i s muzikanty, hrálo 35. A to nepočítám ostatní pomocníky a dobrovolníky, kteří nehrají, ale pomáhají v zákulisí,” vysvětluje Navrátilová.

„Nejmladšímu herci v Sušici je pět let a nejstaršímu členu 67 let. U nás divadlo hrají dva sourozenci, babička s vnučkou, máma s dcerou a dva tátové se svými syny. Je tam spousty studentů a tak. Jsme hodně mladým kolektivem, ale jsou tam i ti odrostlejší,” dodala principálka.

Také hartmanický ochotnický spolek Tyl má dlouholetou tradici, jejíž znovuobnovení se váže k roku 1995. Od té doby doposud nastudovalo seskupení divadelníků devět divadelních her různých žánrů od historického dramatu přes pohádku až k tolik oblíbeným komediím, kterou je i aktuálně uváděná hra Marca Camolettiho Na správné adrese. V režii Václava Diviše na jevišti vystupuje osm herců. „Premiéra této hry se konala 19. března 2011 v kulturním domě v Hartmanicích a diváci se dobře bavili. Potlesk na otevřené scéně a salvy smíchu provázely celé představení. S nastudováním hry Na správné adrese se ochotnický spolek v červnu tohoto roku účastnil 40. ročníku Západočeské přehlídky ochotnických souborů ve Žluticích, kde získal několik ocenění,” informuje  za soubor Josef Ládl.

Nebývalý zájem o ochotnické divadlo zaznamenali také v Plánici, kde působí Farní divadelní spolek.

„Vždycky jsme měli velký problém sehnat lidi na obsazení všech rolí v našich představeních. Letos jsme zažili obrovský šok. Přihlásilo se velké množství lidí ochotných postavit se na jeviště a hrát divadlo. V naší nové hře, kterou jsme začali připravovat, ale může hrát jen devatenáct osob. Musel jsem tedy, ač nerad, zájemce odříkat,” popisuje situaci v Plánici principál Milan Novák.

Pláničtí ochotníci připravují nyní francouzskou veselohru od Georgea Seideaua Ťululum, která se uvádí na divadlech také jako Blboun.

„Nehrajeme nic vážného. Lidé se chtějí bavit a o tom to je. Hra Ťululum tedy určitě potěší všechny naše příznivce. Premiéra se bude konat na začátku února příštího roku,” prozrazuje Novák.

Také v Plánici se divadlu věnuje velké množství mladých lidí. „Máme tam studenty, bankovní úředníky, elektrikáře, švadleny, dokonce policisty. Divadlu se prostě věnují všechny věkové kategorie a to je dobře,” pokračuje principál z Plánice.

Nejaktivnějším divadelním spolkem je čerstvý nováček na scéně. Tím je divadelní spolek Rynek z Újezda u Plánice. Tento spolek vznikl letos v březnu náhodou a dnes patří k nejúspěšnějším v regionu.

„Divadelní spolek Rynek vznikl v březnu letošního roku speciálně pro účely secvičení jednoaktové hry Manželství naruby a její prezentace na oblastní přehlídce jednoaktových her „Přeštická aktovka”. Nikdo z nás ale netušil, že narychlo sestavený soubor a secvičená hra nakonec tuto prestižní soutěž vyhraje a my postoupíme na národní přehlídku Kaškova Zbraslav, kam jedeme 27. listopadu letošního roku,” popisuje historii souboru principál Vladimír Kábrt.

Odehráli 25 repríz

Hra divadelního spolku Rynek Manželství naruby je ale v současné době nejhranějším divadelním představením v podání amatérských souborů v kraji. Od dubna letošního roku do současnosti měla tato komedie 25 repríz.

Také v Klatovech se už pustili do příprav nového představení. Klatovský ochotnický spolek Za Oponou působí v Klatovech již pět let. „V současnosti spolek připravuje pár změn. Poprvé od našeho vzniku nepředstavíme divákům hru z vlastní tvorby, ale léty prověřenou a diváky oblíbenou komedii od anglického dramatika Raye Cooneyho Nerušit, prosím. Museli jsme také rozšířit herecký „ansámbl”, ale povedlo se nám sehnat pár skvělých kolegů ze sousedních ochotnických spolků, za což jsem moc ráda, protože si navzájem můžeme předávat své zkušenosti, což je pro všechny velmi přínosné,” říká režisérka chystaného představení Eliška Luňáčková.

„V současné době pilně zkoušíme, a také sháníme sponzory, kteří by byli tak hodní a přispěli nám na výrobu kulis. I když si všechno vyrábíme sami, tak je potřeba nakoupit materiál na výrobu, který bohužel není nejlevnější. Ochotnické divadlo je totiž drahý špás. Kdokoliv by chtěl přispět, nemusí se ostýchat a může se nám kdykoliv ozvat,” prosí mladá režisérka.”

Divadelní spolek Za Oponou chystá svoji novou premiéru na 16. března v klatovském divadle.

Nezahálí ani Ochotnický spolek Buřina Klatovy při MěKS Klatovy, který se věnuje především hrám pro děti. V Klatovech působí i dramatické kroužky při školách. I ty patří mezi aktivní propagátory divadelní tradice.

K vyhlášeným ochotníkům patří například také ti z Těchonic u Plánice. Všechna jejich představení bývají každoročně beznadějně vyprodána, a to hrají i dvanáctkrát za rok. V Těchonicích hrají ochotníci ve staré stodole, kterou si předělali na divadlo. Letos však hráli komedii Zelňačka v sále hostince. Zažívají velkou slávu, přitom v obci žije trvale 35 obyvatel. V Těchonicích pořádají za peníze vybrané z představení dětské dny. Hradešický divadelní soubor DOSMAH zase pořádá za divadlem vydělané peníze Hradešický ples a další akce. Divadlem žijí i Horažďovice. Tam pro příští rok chystají hru Anna Karenina Premiéra bude brzy i v Janovicích nad Úhlavou, kde zahrají hru režisérky Aleny Linhartové Jako ze života.

Je to o penězích

„Dělat ochotnické divadlo je finančně hodně náročné. My máme to štěstí, že hrajeme již řadu let, a tak máme plný sklad kulis, kostýmů i rekvizit. Pořídili jsme si i nové osvětlení. Drahá jsou i autorská práva. Mnohé hry si ochotníci nemohou ani dovolit, prostě na to nemají. A totéž je i s hudbou. Většinou si proto vybíráme hry autorů, kteří jsou již více než 70 let po smrti a nevztahují se na ně již autorské poplatky. Jsou ale soubory, které právě proto uvádějí výhradně autorské hry. Peníze, které vyděláme, jdou opět do kostýmů, techniky a kulis. Je to kolotoč. Divadlo je náročné především na čas. Zkoušíte na divadle a pak se musíte připravovat ještě doma,” říká Milan Novák.

„Hrát amatérské divadlo je životní styl. Kdo tomu propadne, tak tím žije. Dnes se divadlu věnuje opravdu každý bez ohledu na své postavení, profesi, věk. Hrají děti, studenti, maminky na mateřské, ale i důchodci. A všichni ruku v ruce jako jedna parta. Hrají právníci, doktoři, úředníci, podnikatelé, novináři, truhláři, elektrikáři, švadleny. Mnohé profese se u divadla hodí při výrobě kulis i kostýmů. U divadla prostě dělá každý všechno. A kdo zrovna nehraje, pomáhá v zákulisí jako kulisák, technik, zvukař, nápověda. I to jsou šíleně důležité profese, bez kterých se žádné divadlo neobejde,” dodal Kábrt.

Klatovský deník: Středa, 9. Listopad 2011, Strana 2

Břežany - Uplynulý rok byl pro břežanský ochotnický spolek rokem slavnostním, jelikož v tomto roce se konaly oslavy 100. výročí založení divadelního spolku pod hasičským sborem v Břežanech.

„Ochotnická tradice má v naší obci dlouhou historii. První zmínky jsou již z roku 1910. V obci působil dlouhá léta divadelní spolek Tyl, a to až do roku 1945. Pak se zde hrálo divadlo s různými přestávkami. V roce 1978 se začalo hrát pod hasičským sborem a prostředky vydělané na divadle byly přínosem do sborové pokladny. Přesto bylo divadlo znovu na několik let přerušeno a k obnově došlo až v roce 2002, kdy spolek opět vznikl pod místním sborem dobrovolných hasičů,“ říká principál ochotníků Zbyněk Vodička.

V minulosti byly v Břežanech uváděny i slavné divadelní hry jako například Naši furianti, se kterými se hasiči zúčastnili i okresní přehlídky. V roce 1979 se hráli Dva kohouti, v roce 1982 Tvrdé české palice. Toto představení se hrálo třikrát a zhlédlo ho více než tisíc diváků. V roce 1980 byla na repertoáru hra Na potoce za mlýnicí. V roce 1993 se v Břežanech připomíná například divadelní spolek Slavník.

Ze starých časů zbyly břežanským ochotníkům jen staré plakáty a několik fotografií.

Divadlo se v Břežanech hraje dodnes. Současný ochotnický spolek, který byl založen v roce 2002, působí při SDH. Na svém kontě má už pěkných pár divadelních premiér. „Začínali jsme s představením Po amerikánsku, pak jsme hráli komedie S tvojí dcerou ne, Přes přísný zákaz dotýká se sněhu, Klíče na neděli, Sluha dvou pánů a následovaly další. Naší poslední divadelní hrou je divadelní krimikomedie od Jana Váchala Madam Colombová zasahuje, se kterou se nám úspěšně daří bavit diváky v celém Plzeňském kraji,” pokračuje principál.

„Na počátku byla chuť několika lidí opět zřídit při SDH Břežany ochotnické divadlo a přispět tak svým vlastním úsilím ke zdejšímu kulturnímu dění. Toto nadšení, které je vlastní všem ochotníkům, se setkalo s pochopením mnoha lidí. Naše divadlo je vždy kolektivní činností, založené na vzájemné spolupráci a dobré partě lidí, kteří se ve svém volném čase věnují umění. U ochotníků platí pravidlo, že všichni dělají všechno včetně režiséra, ať jde o stavění kulis, přípravu kostýmů a rekvizit, ale vždy je důležitá i technická pomoc při přípravě představení a při jeho uvedení. A tak u ochotníků nejsou jenom ti, kteří ztvárňují postavy divadelních her, ale i ti, kteří se obětavě starají o vše, co je spojené s přípravou a technickým zázemím, ať je to sledování textu, hudební doprovod nebo něco podobného. Ti všichni mají určitou část podílu na úspěchu,” pokračuje Vodička.

„Nejvíce nás těší zájem samých diváků, kteří se na nás přijdou podívat, případně si s námi také zahrají,” dodal mladý ochotník.

Klatovský deník: Úterý, 15. Listopad 2011, Strana 2


Kdyně - Projít celou stopadesátiletou historií kdyňských ochotnických divadel může každý, kdo navštíví Muzeum příhraničí ve Kdyni.

Výstava jež mapuje dlouholetou činnost kdyňských ochotnicků byla zahájena slavností vernisáží, které se účastnili i bývalí ochotníci. Mezi nimi nechyběla ani nejstarší kdyňská ochotnice osmdesátiletá Miroslava Polanská, jejíž manžel Karel Polanský patřil k významným režisérům kdyňských ochotníků.

„Ochotnické divadlo jsem hrála od svých osmnácti let a toto nadšení mi vydrželo téměř padesát let. Byly to roky na něž velmi ráda vzpomínám,” říká Polanská.

Ačkoliv za ta léta ztvárnila stovky rolí, stále si pamatuje na první hru Chodská nevěsta, ve které hrála.

„Ochotnickým divadlem jsme s manželem žili. Mívali jsme dvě až tři premiéry do roka. Hráli jsme i operetky a zpěvohry. Je jen škoda, že se dnes nenajde nikdo, kdo by byl ochoten věnovat čas a být tak zapálený, aby obrovskou tradici ochotníků, jaká ve Kdyni byla, dokázal znovu probudit,” dodává Polanská.

Expozici připravili Karel Fiala a Rudolf Šlajer, kteří jsou též hlavními aktéry velmi oblíbených setkání kdyňských pamětníků. „Fotografie a informace, které přibližuje, jakou tradici ve Kdyni ochotníci měli, je patrná na šestnácti panelech, na něž jsme všechny materiály získané od pamětníků a bývalých ochotníků umístili chronologicky. Nechybí zde ani poznatky z místních kronik,” říká Karel Fiala s tím, že je stálo spoustu práce dát podobnou výstavu dohromady.

„Fotografie jsme sbírali rok. Byla to mravenčí práce, ale jsme rádi, že máme všechny materiály pěkně pohromadě,” pokračuje Fiala.

Ochotnické divadlo fungovalo ve Kdyni od roku 1854 až do roku 1990, kdy bohužel zaniklo.

„Éra ochotníků v těchto letech skončila nejen proto, že se změnila společenská doba, ale i lidé, kteří se divadlu věnovali, zestárli a nejdůležitější režiséři, jako byl Karel Polanský, Bohumil Weber a Svatopluk Konop zemřeli. Zbývající členové už nedokázali v činnosti pokračovat,” dodává Fiala.

Nejhranější hrou kdyňských ochotníků byli Naši furianti a tato hra také ukončila činnost spolků.

„Možná, že výstava někoho inspiruje a nabudí k tomu, aby bylo ochotnické divadlo ve Kdyni znovu obnoveno. Máme zde k tomu ideální podmínky a pro naše město by to byl určitě zajímavý kulturní přínos,” prohlásil starosta Kdyně Jan Löffelmann, který se ujal zahájení výstavy.

Domažlický deník - Týdeník Domažlicko: Středa, 16. Listopad 2011, Strana 3


Organizace západočeských divadelních oblastních přehlídek v roce  2012.

 

Výběrová oblastní přehlídka soutěže monologů a dialogů dětí a mládeže KANDRDÁSEK SČDO, memoriál Bedřicha Čapka a Zdeňka Fűrsta

            Soutěž je vyhlášena pro děti a mládež ve věku 8 – 18 let, ve věkových kategoriích 8-10 let, 11-13 let, 14-15 let a 16-18 let v soutěžních žánrech: °monolog s časovým limitem do 11 minut a °dialog s časovým limitem do 15 minut (maximálně 3 osoby).

            Monologem se rozumí jednání dramatické postavy v konkrétní situaci – není jím recitace básně, ani přednes prozaického textu. Tolerance časového limitu v soutěžním vystoupením je + 10%. Věková hranice se stanoví podle roku narození. U dialogu je kategorie určována podle roku narození staršího soutěžícího. V každé kategorii může soutěžící vystoupit pouze jednou. Soutěžící se může zúčastnit pouze jedné oblastní (regionální) přehlídky.

            KANDRDÁSEK SČDO nabízí dětem a mládeži zajímavou činnost , ve které se jednoznačně upřednostňuje dětská hravost před mentorským nastudováním, mnohdy pro tyto věkové kategorie naprosto nevhodného textu. Není žádoucí, aby se soutěžící se stejným vystoupením zúčastnil soutěže v dalších letech.

Místo konání:             Horšovský Týn – Kulturní dům

Termín konání:          sobota 11.února 2012

Uzávěrka přihlášek:  22. ledna 2012

Zasílání přihlášek:     Městské kulturní zařízení, náměstí Republiky 105, 346 01 Horšovský

                                   Týn; e-mailem: pohárek@email.cz

Přehlídka zajišťuje výběr na národní přehlídku KANDRDÁSEK SČDO v Brandýse nad Labem, která se uskuteční 31. března 2012.

 

***

 

Výběrová oblastní přehlídka soutěže monologů a dialogů POHÁREK SČDO, memoriál Zdeňka Kokty

Soutěž je určena amatérům starším 16 let – dle roku narození. Soutěží se v kategoriích °mužský monolog, °ženský monolog s časovým limitem do 11 minut a °dialog s časovým limitem do 15 minut (maximálně 3 dramatické postavy). Tolerance časového limitu v soutěžním vystoupení je + 10%. Ze soutěže  jsou vyřazeni studenti a absolventi příslušných uměleckých středních a vysokých škol. Výběr  předlohy není tématicky či žánrově omezen.

Místo konání:             Horšovský Týn – Kulturní dům

Termín konání:          sobota 11.února 2012

Uzávěrka přihlášek:  22.ledna 2012

Adresa přihlášek jako u KANDRDÁSKU SČDO!

Přehlídka zajišťuje výběr na národní přehlídku POHÁREK SČDO ve Velké Bystřici u Olomouce, která se uskuteční 21.dubna 2012.

¨-1-

 

Výběrová oblastní přehlídka činoherního a hudebního divadla

Přehlídka amatérských divadelních souborů dospělých, které ve své inscenační praxi reflektuje  zákonitosti divadla jako uměleckého druhu a jejichž adresátem je dospělé publikum. Přehlídka umožňuje účast souborů, které uplatňují principy divadla dramatické postavy,  jejichž inscenace  vycházejí z textů dramatických autorů, souborů využívajících různých principů hereckého divadla, jejichž inscenace vycházejí z nejrůznějších zdrojů tzv. otevřené dramaturgie a souborů hudebního divadla.

Místo konání:             Horažďovice – Kulturní dům

Termín konání:          9. – 11.března 2012

Uzávěrka přihlášek:  31.ledna 2012

Adresa k přihlášení:  Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065

                                    e-mail: hana.sikova@atlas.cz

Přehlídka zajišťuje výběr inscenací na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla. ARTAMA vyhlásila výběrové řízení na její místo v roce 2012.

 

***

Výběrová oblastní přehlídka jednoaktových her SČDO  PŘEŠTICKÁ AKTOVKA

Posláním soutěže je uvádění jednoaktových her a jiných krátkých scénických útvarů včetně scénického čtení, dává příležitost repertoárové rezervy obvykle s menším obsazením a uvádění méně frekventovaných textů. Inscenace pro soutěžní představení je založena na souhře nejméně dvou dramatických postav (herců) jednajících pohybem i slovem; nepatří sem tedy jen mluvený projev (recitační pásmo, divadlo poezie, divadlo jednoho herce), ani jen pohybové divadlo (pantomima, či opera), časový rozsah je minimálně 15 minut, maximálně 50 minut.

Místo konání:             Přeštice – Kulturní dům

Termín konání:          sobota 14.dubna 2012

Uzávěrka přihlášek:  10.března 2012

Adresa k  přihlášení: Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065

                                   e-mail: hana.sikova@atlas.cz

Přehlídka zajišťuje výběr inscenací  na národní přehlídku Jednoaktových her SČDO v Holicích.

***

 

Výběrová oblastní přehlídka seniorského divadla

Přehlídka je koncipována jako příležitost k setkání, vzájemné inspiraci a předvedení výsledků práce divadelních souborů a skupin i jednotlivců, jejichž herecký kolektiv je nejméně  z 50 procent složen z osob starších 55 let. Věkové omezení se vztahuje pouze na účinkující, netýká se autorů, režisérů, scénografů a dalších odborných funkcí, netýká se ani technických a jiných obslužných pracovníků. Přehlídka je otevřena všem divadelním druhům scénického projevu. Minutáž inscenace není limitována.

Místo konání:             Přeštice - Kulturní dům

Termín konání:          sobota 14.dubna 2012

Uzávěrka přihlášek:  10.března 2012

Adresa k přihlášení:  Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065

                                    e-mail: hana.sikova@atlas.cz 

Přehlídka zajišťuje výběr inscenací na národní přehlídku seniorského divadla. ARTAMA vyhlásila výběrové řízení na její místo v roce 2012.

 

- 2-

 Výběrová oblastní přehlídka činoherního divadla po děti RADNICKÝ DRÁČEK

Prvořadým cílem přehlídky je zvýšit kvalitu inscenací pro dětského diváka a hledání kvalitních textů, vyřadit z jeviště brakovou a neseriozní tvorbu. Vyhlašovatel má právo odmítnou přihlášky inscenací hrubě nekvalitní textové předlohy.  

Místo konání:             Radnice – Kulturní dům U Růže

Termín konání:          12. – 13.května 2012

Uzávěrka přihlášek:  10.dubna 2012

Adresa k přihlášení:  Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065

                                    e-mail: hana.sikova@atlas.cz

Přehlídka zajišťuje výběr inscenací na národní přehlídku POPELKA v Rakovníku.

 

***

Výběrová oblastní přehlídka venkovských divadelních souborů ŽLUTICKÉ DIVADELNÍ LÉTO

Venkovským divadelním souborem je považován amatérský divadelní kolektiv mající sídlo v obci, která nemá více jak 5.000 obyvatel a není součástí většího správního celku. Výběr předlohy není tématicky omezen.

Místo konání:             Žlutice – Dům kultury

Termín konání:          1. – 3.června 2012

Uzávěrka přihlášek:  30.dubna 2012

Adresa k přihlášení:  Hana Šiková, 326 00 Plzeň, Habrmannova 41, tel. 605 200 065

                                   e-mail: hana.sikova@atlas.cz

Přehlídka zajišťuje výběr inscenací na národní přehlídku venkovských divadelních souborů KRAKONOŠŮV DIVADELNÍ PODZIM ve Vysokém nad Jizerou konané ve dnech 8. – 15.října 2012.

☺☺☺

 

Důležité! Čtěte pečlivě!

            Přihlášky  k účasti na jednotlivých oblastních přehlídkách nutno zaslat na tiskopisu vydaném ARTAMOU. Vzor lze získat na www.nipos-mk.cz, nebo jsou přiloženy k  tomuto Informátorku SČDO.  

            Přihlášky pečlivě vyplňujte a dvojmo zašlete na uvedené adresy s následujícími přílohami: osoby a obsazení, údaje o režisérovi, scénografovi, případně dalších osob podílejících se na inscenaci (křestní jména vyplňujte celá ne ve zkratkách); otisk smlouvy s agenturou (autorem) o povolení provozování díle, je-li povolení podle autorského práva  nutné. Pečlivě vyplňujte všechny v úvahu přicházející údaje, usnadní to práci organizátorům přehlídky. Po odpovědném zvážení napište nejen délku představení (bez délky přestávky) i minimální čas na přípravu a odklízení scény. Na oblastních přehlídkách nelze kalkulovat z časových důvodů s rozsáhlými zkouškami inscenace.

            Vyhlašovatel přehlídky má právo odmítnout přihlášky nedostatečně vyplněné nebo s chybějícími náležitostmi. Dodatečným dožadováním chybějících údajů neúměrně zvyšuje finanční náklady a jsou časové náročné. Dojde-li na oblastní přehlídku vyšší počet přihlášek, než jsou pořadatelé schopni zařadit do programu z časových a ekonomických důvodů, vyhrazuje si vyhlašovatel právo provést předvýběr inscenací, není-li to z časových a ekonomických důvodů možné, uplatní vyhlašovatel časovou posloupnost došlých přihlášek. O způsobu výběru rozhoduje vyhlašovatel. O zařazení inscenace do programu přehlídky rozhoduje v tomto případě programová rada přehlídky, kterou jmenuje vyhlašovatel po dohodě s pořadateli.

 

- 3 -

Ministerstvo kultury ČR, stejně tak Plzeňský a Karlovarský kraj omezují  možnost získání dotací z jejich rozpočtu. Stejně tak omezuje možnosti způsobu jejich použití. Soubory

musí tedy kalkulovat i s případnou finanční úhradou některých nákladů, např. náklady na dopravu či cestovné, ubytování apod. Podrobnosti budou vždy uvedeny v dohodě o vystoupení.

            Předsednictvo zpč SČDO jako vyhlašovatel zpč oblastních výběrových přehlídek se cítí povinno poskytnout všem souborům stejné podmínky. Soubory, ve kterých jsou členové SČDO přispívají na tyto přehlídky svými členskými příspěvky a tím pomáhají hradit náklady  přehlídek. Od toho byly ušetřeny soubory bez členů SČDO. Na vyrovnání toho rozdílu byl zaveden výběr účastnického poplatku. Každý divadelní soubor , který bude zařazen do programu přehlídky je povinen uhradit vyhlašovateli poplatek Kč 600,- při počtu do 20 osob nutných o odehrání představení. Tento příspěvek se zvyšuje o 50% v případě, že se akce zúčastní více jak 20 osob. Výše tohoto příspěvku se snižuje o 50% souborům, které mají ve svých řadách  nejméně 6 – 10 členů SČDO,  tento příspěvek nemusí hradit soubor mající ve svých řadách nejméně 11 členů SČDO. Podmínkou je včasné uhrazení členských příspěvků členů SČDO v daném roce. Toto opatření se týká zpč oblastních přehlídek činoherního  hudebního divadla v Horažďovicích, Jednoaktovek a seniorského divadla v Přešticích, Radnického Dráčku v Radnicích a Žlutického divadelního léta ve Žluticích. K počtu účinkujících herců nutných k uskutečnění představení může být započítáno maximálně 5 dalších členů souboru – např. režisér, nápověda, technici apod. Další osoby jsou na náklady souboru.

            Organizace západočeských výběrových oblastních přehlídek byla projednána  a schválena  zpč předsednictvem  SČDO dne 31.srpna 2011 po předchozím projednání s pořadateli.

 

☺☺☺

 

            Zpč oblastní předsednoctvo udělilo v průběhu roku 2011 morální ocenění KOLOMBÍNA členům SVAZU ČESKÝCH DIVADELNÍCH OCHOTNÍKŮ:

-        Aleně Kovářové, člence DS Jezírko Plzeň

-        Ivaně Bradáčové, člence DS Žlutičan ve Žluticích

-        Petru Pokornému, členu DS Ostrov

-        René Kellerovi, členu SDO Radnice

-        Jaroslavu Hepovi, členu DS Štace Kaznějov.

           Na návrh zpč oblastního předsednictva SČDO bylo na oblastní přehlídce v Horažďovicích předáno Čestné uznání V.K.Klicpery člence DS Jezírko Plzeň Miladě Drápalové.  Na návrh zpč oblastního předsednictva SČDO bylo na národní přehlídce venkovských divadelních souborů KRAKONOŠŮV DIVADELNÍ PODZIM 2011 předáno ocenění Zlatý odznak J.K.Tyla  členu DS D 3 Karlovy Vary Petru Richterovi.

 

Sokolovská čurda 2012

Desátý ročník sokolovské divadelní přehlídky organizuje tradičně Divadlo bez zákulisí v Městském domě kultury v Sokolově v září 2012. Kontakt projektstav@volny.cz.

Chudenice – Ochotníci hned ze tří divadelních spolků – Za Oponou Klatovy, Rynek Újezd u Plánice a Úhlavan Přeštice se spojili a připravili společně projekt denních oživených prohlídek starého zámku v Chudenicích na téma historie rodu Czernínů.

Oživené prohlídky v Chudenicích

„Chtěli jsme do příprav této akce zapojit co nejvíce lidí, a tak jsme oslovili kamarády z okolních spolků a společně se ponořili do historie regionu. Scénář denních oživených prohlídek připravila Eva Krausová, která jednotlivé scény připravovala podle doložených historických událostí. Na zámku tak například ožili členové hraběcí rodiny Czernínů, herečka Hana Kvapilová, „modrý abbé“ Josef Dobrovský a mnozí další,“ vysvětluje za iniciátory projektu Eliška Luňáčková z divadelního spolku Za Oponou Klatovy.

Amatérští herci tak obohatili program letošní Annenské poutě, která se právě o uplynulém víkendu v Chudenicích konala.

„Přijeli jsme se na prohlídky podívat do Chudenic poprvé a byli jsme nadšeni. Scénky obohatily klasický výklad o historii. Bylo to moc příjemné a hlavně, některá vystoupení byla moc zajímavá. Člověku dokonce lezl mráz po zádech, jak přesvědčivá vystoupení byla. Moc se nám to líbilo, celé rodině,“ řekla Deníku návštěvnice akce Hana Boudová ze Strýčkovic.

„S klatovskými ochotníky mám dobré zkušenosti, a tak jsem byla ráda, že pro nás připravili oživené denní prohlídky z historie Chudenic. Byla jsem překvapena i výkony herců z dalších spolků z regionu, kteří se na akci podíleli. A tak mohu slíbit, že některé soubory se k nám do Chudenic již brzy vrátí, abychom se mohli pobavit jejich uměním. Na začátku září zde například vystoupí divadelníci z Přeštic s pohádkou O líném Honzovi,“ dodala kastelánka zámku Miroslava Žáková.

Diváci herce během prohlídek ocenili potleskem. „Obdivoval jsem nádherné kostýmy, které měli. Byla to pastva pro oči,“ dodal další z návštěvníků Michal Jánský.

Ochotníci v Chudenicích skutečně hráli v replikách historických kostýmů, které pocházejí z fundusu divadelního spolku Za Oponou Klatovy. Tyto kostýmy navrhla a pro soubor šije jeho členka Jaroslava Denková.

„Šít historické kostýmy a vystupovat v nich mě opravdu baví. Náš soubor se totiž specializuje na historické hry z pera Tomáše Javorského a v nich se mohu skutečně realizovat. Mám radost, když se divákům mé šaty líbí,“ svěřila se Denková.

Ochotníci z uvedených spolků se dohodli, že připraví další společný projekt opět za rok. To se bude v Chudenicích slavit 420 let od povýšení Chudenic na městečko.

Bezděkov – I přes nepříznivé počasí si o víkendu v Bezděkově u Klatov užili anenské pouti a Letních slavností CH. H. Spiesse 2011.

Bezděkovské Letní slavnosti CH. H. Spiesse 2011. 
V sobotu 30. 7. 2011 měli návštěvníci slavností možnost zhlédnout v kostele sv. Václava výstavu sběratele Milana Baiera „Bezděkov v obrazech a jeho slavní obyvatelé“. Po něm přišlo na řadu představení Kříž v lukách aneb nešťastná láska Vincka a Rozičky v podání tamních ochotníků, kteří účinkují pod záštitou kulturní komise rady obce pod názvem Spieesova divadelní společnost. Přes vytrvalý déšť je zhlédlo více než 200 diváků.

„Veliký ohlas a potlesk vyvolaly improvizované repliky mimo scénáře, do kterých herci vložili jména přítomných diváků, a největší aplaus vyvolala blesková reakce maminky-herečky a režisérky Xenie Begerl na své plačící dítě v publiku „uklidněte si to cikáně, babičko, ať nám neruší produkci“,“ pochvaloval si bezděkovský starosta a zároveň ochotník Josef Červený a doplnil, že letošní představení bylo vylepšeno o doprovodné zvuky a scénickou hudbu, kterou složil a nahrál Franz Begerl.

„I přes nepříznivé počasí, které se stává při těchto slavnostech tradicí, díky logistickému vybavení a zajištění bezděkovskými hasiči a členy Sokola, se konalo představení ve výborné atmosféře a diváci zůstali při občerstvení a povídání s herci dlouho po představení. Tradičním občerstvením při divadelních představeních jsou Spiessovy špízy, Františkovy bramboráky a míchané nápoje s názvy podle postav jako např. Krev z Uherského pole, Polibek Loly, Eržičina vášen, Esmeraldina touha, Tajemství maringotky a podobně,“ uzavřel Červený.

 Pasečnice – Na začátku června zasedli pasečničtí ochotníci při první čtené zkoušce ke scénářům veselohry Antonína Jenneho a Felixe Bartoše Vomáčená Káča aneb Jak oženit pantátu Součka, jejíž premiéru uvedou ve dnech 3. a 4. září.

Pasečničtí ochotníci opět nacvičují.

„Premiéry budou vzhledem k alternování některých rolí opět dvě. Autoři napsali tuto hru v roce 1931, ale téměř s jistotou tvrdíme, že tomu nebudete věřit, natolik je tato hra stále aktuální. Zavede vás na jednu nejmenovanou vesnici, kde žije rázná a výřečná paní Kačka Vomáčená, která si dovede poradit v každé situaci a netřeba dodávat, že hledí zejména na to, aby vše dopadlo k jejímu vlastnímu prospěchu. Dál prozrazovat samozřejmě nebudeme, ačkoliv snad ještě to, že pantáta Souček je „dovádivý“ vdovec v letech,“ řekla režisérka souboru Marta Skarlandtová.

Veselohra má dva autory.

Prvním je Antonín Jenne, který se narodil v Oseku u Písku, působil jako legionář, spisovatel a odborný učitel v dívčí měšťanské škole, později jako školní inspektor. Cyklus jeho humoristických próz o Kačce Vomáčené se ve 30. letech těšil velké popularitě. Jedna jeho část byla v roce 1939 i zfilmována.

„Druhý, Felix Bartoš, byl herec, autor hudebních komedií i dramatizátor prozaických textů jako například Haškova Švejka. Uměl psát dialogy velmi svižné a mimořádně vtipné, o čemž se přesvědčíte sami,“ dodává Skarlandtová.

1  
2  
3  
4  
5  
6  
7  
8  
..  
20  
..  
26  
 
Děkujeme za vaší návštěvu