OCHOTNÍCI-ZC

Web o životě ochotnických divadel v regionu

KLATOVSKO

NÝRSKO

 Ochotnické soubory hrály divadlo v Nýrsku již po roce 1850. V místní sokolovně a v hostincích. Po roce 1920 se objevila mezi obyvateli městečka myšlenka na vybudování divadla v přírodním prostředí. Tuto snahu podpořilo zdařilé představení Schillerových Loupežníků provedené v roce 1925 přímo u zříceniny hradu Pajrek. Nýrsko mělo tehdy pověst městečka uprostřed šumavské přírody, kde se dařilo turistickému ruchu. Místní obyvatelé tedy oprávněně očekávali příliv dalších hostů.

   V roce 1933 započaly práce na výstavbě lesního divadla v Nýrsku. Velký podíl na vybudování divadla měli pánové: Rauscher, Zettl, Watzlik, Blau (švagr. Spisovatele Jindřicha Jindřicha). Na stavbu přispívali místní četné spolky i podnikatelé. Obec tehdy bezplatně na deset let přenechala divadelnímu spolku území zrušeného lomu. Po několika rozšiřování dosáhla kapacita hlediště 1050 míst.

Premiéra lesního divadla se konala 23.9.1934. Hrála se hra od pana Josefa Blaua „Králováci“. Od roku 1936 zde hráli němečtí ochotníci hry německých autorů, původem především ze Šumavy. Ale hrála se zde již před válkou i díla českých autorů, která dotovala Česká osvětová komise. Např. Hubička a Prodaná nevěsta.

Po druhé světové válce na divadelní tradici navázali čeští ochotníci. TJ Sokol a spolek divadelních ochotníků J.K.Tyl.

S nýrskými ochotníky zde vystupovali i proslulí herci, např. Zdeněk Štěpánek a Jaroslav Vojta a další.

Do šedesátých let minulého století zde bylo odehráno cca 90 divadelních her.

Velkým dílem se na ochotnickém divadle podílela TJ Sokol. Ta měla také divadlo po válce ve správě a její členové byli velmi často i ochotníky.

Herci Jaroslav Vojta nebo Zdeněk Štěpánek  kdysi vystupovaly jako hosté s nýrskými ochotníky v tamním lesním divadle.

Lesní divadlo fungovalo v Nýrsku od roku 1934, na jeho stavbu tehdy přispěly mnohé místní spolky a podnikatelé, město bezplatně přenechalo tehdejšímu divadelnímu spolku na deset let zrušený lom, ve kterém bylo divadlo postaveno. Do hlediště divadla se po několika rozšířeních vešlo více než tisíc diváků, do roku 1963, kdy bylo divadlo uzavřeno, v něm bylo odehráno zhruba devadesát představení.

První představení po pětačtyřiceti letech se v obnoveném lesním divadle konalo vloni 31. srpna, nyní se divadlo připravuje na svou první obnovenou sezonu.

„Chceme navázat na tradici a divadlo obnovit.  Bude to samozřejmě těžké. Tehdy zde hráli hlavně nýrští ochotníci, kteří měli až sto dvacet členů, ovšem ti dnes už neexistují ale věřím tomu, že s pomocí ochotnických souborů z regionu se nám podaří aspoň částečně lesnímu divadlu bývalou slávu navrátit,“ nastínil plány na obnovu divadla jeho současný majitel Petr Mašek. Při představeních si budou moci návštěvníci prohlédnout i tematické výstavy historických fotografií okolí Nýrska.

Letošní sezonu zahájí dešeničtí ochotníci s představením Limonádový Joe 2. května od 17 hodin. „Letos bychom chtěli odehrát zhruba deset představení, na příští rok by připadl v úvahu třeba i nějaký menší festival, uvidíme, jak bude vypadat letošní návštěvnost,“ doplnil Mašek.

Dalším lákadlem lesního divadla bude kinokavárna. „Uvidíme podle zájmu, předpokládáme, že bychom promítali v pondělí, ve středu a v pátek. Promítali bychom staré české filmy, do zdejšího prostředí se samozřejmě nehodí nějaké akční snímky,“ vysvětlil Mašek.

Součástí lesního divadla bude i restaurace s celoročním provozem, která otvírá už tento víkend.

 
Děkujeme za vaší návštěvu